שר האוצר יאיר לפיד וראש הממשלה בנימין נתניהו פירסמו לפני זמן קצר (ד') הודעה על ההחלטה להפחית את העלאת המס לביטוח לאומי על המעסיקים במחצית, כפי שנחשף היום ב"דה פוסט". מס המעסיקים יעלה ב-1 בינואר ברבע אחוז ולא בחצי אחוז כפי שתוכנן תחילה.

לפיד סבר שלאחר העלאת מס החברות ב-1.5% יהיה זה בעייתי אם על התעשיינים יוכבד המס בשיעור נוסף והחליט להקל על הנטל. ההחלטה התקבלה גם בהסכמת אמיר לוי, הממונה על התקציבים באוצר

נשיא התאחדות התעשיינים צבי אורן הגיב בסיפוק רב להחלטה. הוא אמר שלאחר ייקור העלויות במגוון תחומי הפעילות של התעשייה הישראלית ההחלטה הזו היא צעד בכיוון הנכון, וללא ספק גם תעודד את התעסוקה. עם זאת אורן קרא למקבלי ההחלטות להמשיך ולהפחית עלויות לתעשייה הישראלית כדי לסייע לה בתחרות מול השוויקים בחו"ל. באותה הזדמנות הוא גם ביקש מבנק ישראל להמשיך ולפעול למען חיזוק הדולר.

נראה כי בזכות עודפי התקציב ניתן יהיה למצוא את המקור הכספי למימון אובדן ההכנסה. ההמלצה להעלות את מס המעסיקים לביטוח הלאומי התקבלה לפני שנתיים על ידי ועדת טרכטנברג. ההמלצה הייתה להעלות את המס ב-3% ולפרוס את זה על פני מספר שנים. אלא שמאז מצב התעשייה הורע ושבועות האחרונים דובר על גידול במספר המפוטרים.


נתניהו ולפיד, ניסיון לפצות את המעסיקים על עליית מס החברות. צילום: פלאש 90