נשיא ארצות הברית ברק אובמה מינה היום (ו') את סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל לשעבר, לתפקיד סגן יו"ר הפדרל רזרב האמריקאי. פישר ישמש כסגנה של יושבת הראש הנכנסת, ג'נט ילן, וצפוי לרשת את מקומה בעתיד - כך דווח ב"וושינגטון פוסט".

> מינויו של פישר בארה"ב הוא בשורה טובה למשקיעים

בהצהרה שפרסם הבית הלבן אובמה שיבח את פישר ואת שני האנשים הנוספים שמינה לצמרת הארגון, לאל בריינארד וג'רום פאוול, ואמר כי מדובר ב"שלושה אינדיבידואלים להם ניסיון מוכח, יכולת שיפוט וידע עמוק של המערכת הכלכלית על מנת לשרת בפדרל רזרב במהלך התקופה החשובה הזו לכלכלה שלנו".

על נגיד בנק ישראל לשעבר, שסיים בחודש יוני את הכהונה השנייה שלו בירושלים, אמר הנשיא: "סטנלי פישר מביא עימו עשורים של מנהיגות ומומחיות ממגוון תפקידים, כולל בקרן המטבע העולמית ובבנק ישראל. הוא מוכר באופן נרחב כאחד מהמוחות הכלכליים המנוסים והמובילים בעולם ואני אסיר תודה על כך שהוא הסכים לקבל את התפקיד החדש הזה. אני בטוח שהוא וג'נט ילן יהוו צוות נהדר".


סטנלי פישר. זוכה להערכה רבה בעולם. צילום: מרק ישראל סלם

פישר סיים בקיץ האחרון שמונה שנים כנגיד בנק ישראל. ובתפקידיו הקודמים היה ראש המחלקה לכלכלה באוניברסיטה היוקרתית MIT, והכלכלן הראשי של הבנק העולמי. ראש הבנק הפדרלי הקודם של ארה"ב, בן ברננקי, היה תלמידו של פישר ב-MIT.

בקיץ האחרון מונתה ג'נט ילן לתפקיד יושבת ראש הבנק הפדרלי של ארה"ב, האישה הראשונה בתפקיד. לפני ההודעה על מינויה של ילן היו דיווחים כאילו פישר עצמו מועמד גם כן לתפקיד הבכיר.