המשלחת של 100 אנשי העסקים שיצאה אתמול (ד') לכנס בדאבוס שבשוויץ בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אינה אלא להקת הליווי שלו. נתניהו רואה באנשי העסקים תפאורה נאה לביקורו בעיירת הנופש, ולצורך כך הוא מוכן היה לשמוע מהם תובנות על הקשר החשוב שבין כלכלה ופוליטיקה, ועד כמה ישראל פוסעת במדרון החלקלק של הידרדרות מחרם על המוצרים בשטחים לחרם על מוצרים ישראלים בכלל, כולל בתוך הקו הירוק. 

הוועידה, בליווי צוות ההווי ובידור של בכירי המשק, מאפשרת לנתניהו למצב את עצמו כאיש העסקים הגלובלי על חשבונו של שר האוצר ויו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, שהעדיף להישאר בישראל. ואכן, על רקע יחסי הציבור האפקטיביים לקראת הכנס, אפילו חדשות ערוץ 2 חרגו ממנהגם ושיגרו את קרן מרציאנו ככתבת מיוחדת. ההישג הראשון שלה היה ראיון בלעדי עם הדייל שעל כבש מטוס חברת התעופה האירנית, בניסיון לברר אם נשיא הרפובליקה האסלמית, חסן רוחאני, עדיין במטוס.

ועידת דאבוס אינה, אם כן, יותר מוועידת קוקטיילים. עופרה שטראוס, יוסי ורדי ובוודאי רמי לוי, אינם בונים באמת על כך שהביקור בשוויץ יניב עסקאות מהרגע להרגע. הם נמצאים שם בעיקר לצורכי "מינגלינג" ומפגשים עם נציגי חברות רב לאומיות. נתניהו נפגש אתמול עם מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר.


רוחאני במינגלינג. צילום: רויטרס

בפגישה נרשמו שני הישגים וירטואליים: האחד, הבדיחה של נתניהו על כך שהוא מתכוון לתבוע את יאהו על השימוש בשמו נתנ-יאהו. האחר הוא הביקור שמאייר הבטיחה לעשות בישראל בחודש יולי.

עבור נשיא המדינה שמעון פרס, הביקור בדאבוס אינו אלא ביקור גלובלי נוסף במסעותיו ברחבי תבל לרגל סיום כהונתו (האחרון היה לפני חודשיים במכסיקו). אין ספק שהוועידה תתמקד השנה בעיקר בנושאים פוליטיים, וזאת בעקבות השתתפות הנשיא האיראני רוחאני. נכון להיום הוא הגרסה האירנית לטאיפ ארדואן, שלפני שש שנים נטש את הוועידה בזעם בעקבות עימות עם פרס.