יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) הודיע הערב (ה') כי משרד האוצר הסכים לבטל קיצוץ שתוכנן בתקציב הישיבות לשנה זו. הקיצוץ שבוטל עמד על כ-130 מיליון שקל של תמיכה ממשלתית.

>> רק לפני חודש: ב"יש עתיד" הכחישו את ביטול הקיצוץ

בעקבות המהלך, יוזרמו בשנת 2014 580 מיליוני שקלים, שיועברו לישיבות הציוניות וכן החרדיות. עם זאת, עדיין מדובר בהפחתה מסוימת, היות וב-2013 עמד התקצוב הממשלתי לישיבות על כ-780 מיליון שקל.


לפיד ובנט. דנים על הנושא כבר מזמן? צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

סלומיאנסקי, שהוביל את ההתנגדות לקיצוץ, אמר כי ההחלטה התקבלה בתום מרתון שיחות שניהל צוות בראשותו עם אנשי האוצר. הצוות כלל את שר הכלכלה, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, וחברת ועדת הכספים, גם היא מהבית היהודי, ח"כ איילת שקד.

"נמשיך לדאוג לעולם התורה בכללותו, על מנת לשמור על אופייה היהודי של מדינת ישראל ולקיים את ערכי הבית היהודי", אמר יו"ר ועדת הכספים. הוא הסביר שהתקציב עדיין נמוך ביחס לשנה שעברה בשל ירידה במספר תלמידי הישיבות.

זעם במרצ: "לפיד מפנה עורף להבטחותיו"

באופוזיציה תקפו את ההחלטה. ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי ״מסתבר שנפתלי בנט הוא לא רק שר הכלכלה, אלא גם שר האוצר בפועל. אחרי שבגד באמונם של בני מעמד הביניים, קהילת הלהט״ב ושוחרי השלום בישראל, יאיר לפיד מפנה עורף גם להבטחה לנתק את הדת מהמדינה".

כבר לפני חודש עלה הנושא לכותרות, בעקבות פרסום העיתון הכלכלי "דה מרקר" על כוונה לבטל את הקיצוץ. יו"ר סיעת "יש עתיד", עפר שלח, הכחיש אז את הדברים, אך לישראל פוסט נודע על מגעים מאחורי הקלעים בעניין.

בהצעת התקציב הרשמית שהציג לפיד לכנסת בחודש שעבר נמצא אמנם הקיצוץ המדובר, אבל כבר לאחר שאושר התקציב הגיעו לפיד ובנט לסיכום עקרוני לפיו הקיצוץ יוקטן בכמחצית.