חברת טבע צפויה להודיע מחר (ד') כי רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) תאפשר לחברה לשנות את מינון השימוש בתרופת הקופקסון, המיועדת לעיכוב הטרשת הנפוצה, ותאפשר למטופלים ליטול אותה שלוש פעמים בשבוע במקום בצורה יומים שוטפת כתוצאה מהגדלת המינון בכל פעם שייטלו את התרופה.

שינוי המינון יכול לסייע לטבע בהקטנת הנזק שייגרם כתוצאה מפקיעת הפטנט על הקופקסון. כיום ניטלת התרופה בצורה יומית שוטפת. טבע עשויה לנצל את ההיתר החדש כדי להעביר כמחצית מהמשתמשים בתרופה משימוש על בסיס יומי לשימוש על בסיס תלת-שבועי, מה שעשוי להקטין את הירידה בהיקף המכירות. 

הקופקסון משמשת כיום כתרופת הדגל של טבע, והתרופה אמורה להפוך לגנרית בעוד כשלושה חודשים. הקיף מכירות התרופה נאמד ב-4 מיליארד דולר מתוך מכירות בהיקף כולל של 20 מיליארד דולר בשנה. תרופה זו היא הגורם המשמעותי ביותר לרווחיות טבע. 


מפעלי חברת טבע בירושלים. צילום: מרק ישראל סלם

מניית טבע נהנית מתחילת השנה מסנטימנט חיובי של המשקיעים, מגמה שהחלה בעקבות ההודעה על מינויו של ארז ויגודמן לתפקיד מנכ"ל החברה. ההערכה היא שתוכנית ההתייעלות שאמורה להביא לחיסכון של כשני מיליארד דולר תופעל בקצב מהיר יותר, וכי יתחולל שיפור במבנה הממשל התאגידי, הכולל את צמצום מספר חברי הדירקטוריון. מניית טבע הגיעה לשפל על לאחר פיטוריו של המנכ"ל הקודם ג'רמי לוין.

על רקע זה מעדכנים אנליסטים את מחירי היעד למניה, הנסחרת כיום לפי שווי של 37 מיליארד דולר. המלצות קנייה במחיר הגבוה ממחיר המנייה ניתנו על ידי אנליסטים של סיטי בנק ובנק הפועלים.