השלטונות ברוסיה הוציאו אזהרה משימוש במטבע הווירטואלי ביטקוין. הגורמים הרשמיים במדינה מזהירים מכך שהמטבע עשוי לשמש להבנת כספים, למימון טרור ולכן שימוש בו כמטבע מקביל הוא בלתי חוקי. 

"מערכות של תשלום אנונימי ושערים אינטרנטיים שצברו היקף סחר נרחב - כולל הביטקוין הפופולרי - הם תחליפי כסף ואינם יכולים להיות בשימוש על ידי אנשים פרטיים או ישויות משפטיות אחרות", נכתב בהודעה של משרד התובע הכללי ברוסיה. 

המטבע הרשמי היחיד ברוסיה הוא הרובל ויש איסור על שימוש ביחידות מוניטריות אחרות או חלופיות. הבנק המרכזי של רוסיה הודיעה כבר ב-27 בינואר כי המסחר בביטקוין הוא מאוד ספקולטיבי וכי הוא בסיכון גבוה לאבד מערכו.


ביטקוין, נשלח החוצה מרוסיה. צילום: רויטרס

"אזרחים וישויות משפטויות אחרות מסתכנים בכך שם יישאבו - בלי כוונה - לפעילות בלתי חוקית, הכוללת הלבנת כספים שהושגו דרך פשע, כמו גם מימון פעולות טרור", הזהירו שם. 

משרד התובע הכללי הודיע כי הוא עובד עם הבנק המרכזי ורשויות אכיפת חוק אחרות במטרה לחזק את התקנות ולמנוע עבירות שנעשות עם המטבע הוירטואלי. 

קהילת משתמשי הביטקוין בארה"ב, שהיא הרבה יותר מפותחת מזו הפועלת ברוסיה, כבר הושמה תחת חקירה ובדיקה של הרשויות בעקבות פעולות בלתי חוקיות שנעשו תוך שימוש במטבע האינטרנטי.