חשבתם פעם בכמה דיו אתם משתמשים בעת שאתם מדפיסים משהו במדפסת הביתית? וכמה כסף עולה לכם לקנות את הדיו בו אתם עושים שימוש? אם לא אל תרגשיו רע. אף אחד לא חשב. חוץ מסוביר מירצ'אנדני מפיטסבורג, פנסילבניה. הנער בן ה-14 ניסה למצוא דרכים בהם יוכל בית הספר שלו לחסוך כסף.

הכל החל כפרוייקט מדעי. כתלמיד כיתה ו' בבית הספר דורסיוויל, סוביר שם לב שהוא מקבל הרבה יותר ניירות מודפסים מאשר בבית הספר היסודי. סוביר, שמתעניין בשאלה כיצד מדעי המחשב יכולים לסייע לקיימות סביבתית, החליט למצוא דרך להפחית את הכמות הגדולה של הדיו שמשמש להדפסת מסמכים.

עד היום הניסיון לחסוך בתחום ההדפסה היה בעיקר על ידי מחזור נייר והדפסה דו-צדדית. אולם הרבה פחות תשומת לב ניתנה לדיו שעושים בו שימוש כדי לכתוב את התוכן הנצרך. סוביר החליט שהוא יתמקד בלמצוא דרך להפחית את השימוש בדיו. "מחירו של דיו כפול מזה של בושם צרפתי באותו נפח", אמר סוביר בחיוך ל-CNN.

סוביר אסף תדפיסים של מורים שונים והתמקד באותיות הנפוצות ביותר באנגלית (e, t, a, o, r). הוא ספר כמה פעמים כל אות מודפסת, במספר גופנים. לאחר מכן הוא מדד בכמה דיו נעשה שימוש בכל אות. לאחר מכן הוא הגדיל את האותיות, גזר אותן ומדד את משקלן על מנת לאמת את הממצאים שלו.


גם הצרכנים הביתיים יוכלו לחסוך הרבה כסף. מחסניות דיו. צילום: ingimage asap

לפי הניתוח שביצע, סוביר הגיע למסקנה שאם משתמשים בגופן גרמונד שהוא הדק ביותר, בית הספר שלו יצמצם את השימוש בדיו ב-24% יחסוך כ-21,000 דולר בשנה. לאחר מכן ביקש לבדוק את הממצאים בקנה מידה הרבה יותר גדול: הממשל הפדרלי, שחשבון ההוצאות שלו על דפוס עומד על 1.8 מיליארד דולר. סוביר והמסקנה שלו נשארה אותו דבר: שנה את הגופן וחסוך כסף. על פי הבדיקה שלו, אם הממשל הפדרלי והמדינות השונות ישתמשו בגופן גרמונד, הם יחסכו כ-400 מיליון דולר. 

אולם אם סוביר חשב שמצא את הפתרון למצב הכלכלי של ארצות הברית, הרי שדובר המדפיס הממשלתי, גארי סומרסט, שפך מים קרים על הרעיון. סומרסט אמר כי עבודתו של סוביר אמנם "מרשימה", אך לא התחייב להפחית את השימוש בדיו, והוסיף כי המחויבות של הממשל להיות יותר ידידותי לסביבה מתבטאת בהעברת התוכן לרשת האינטרנט.

סוביר מצדו, מעריך את מאמצי הממשל, אך אמר כי ההשפעה של הפרוייקט שלו יכולה להיות הרבה יטותר גדולה: "צרכנים עדיין מדפיסים בבית. "הם יכולים לעשות את השינוי", אמר. "אני מבין שקשה לשנות את התנהגות של בני אדם, אבל אני אשמח לראות את השינוי הזה קורה ואהיה מוכן לעשות כל מה שאפשר כדי שהוא יקרה".

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן