שוב חילוקי דעות המקצועיים בין האוצר לבנק ישראל. הוויכוח הנוכחי נוגע להיקף הקיצוץ הנדרש בתקציב 2015, וכן לסוגיות הצורך בהעלאת מיסים, ולשאלה האם קיימות דרכים חלופיות לפתרון המצוקה התקציב.

המחלוקת פורצת למרות יחסי העבודה הטובים שנרשמו עד כה בין שר האוצר יאיר לפיד, לנגידה קרנית פלוג.

בבנק ישראל לא מפסיקים להתריע מפני הצורך בקיצוץ של 12 מיליארד שקל בתקציב 2015, ובהעלאת מיסים של 6 מיליארד שקלים לפחות. נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שיגרה את מסקנותיה בנידון כבר ב-31 במרץ, עם הצגת דו"ח בנק ישראל ל-2013.

אלא שלאחר שיגור המלצתה עברו כולם לסדר היום. שלשום, במסגרת דו"ח דו שנתי המתפרסם על ידי בנק ישראל, שבה הנגידה והציפה את סוגיית הגרעון בתקציב.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


פלוג. צילום: רויטרס

באוצר, מצדם, לא מתרגשים כל כך מהמלצות בנק ישראל. באוצר מביאים בחשבון את היקף גביית המיסים הגבוה מהצפוי, ואת המימון של חלק מההוצאות האחרונות מכספי הרזרבות. בכל מקרה, שר האוצר יאיר לפיד אינו מתכוון לחזור בו מהבטחתו שלא להעלות מיסים.

העלאת מיסים עלולה ליצור אפקט שיפגע עוד יותר בצמיחה, הנמצאת מתחילת 2014 במגמת ירידה, כך לדברי מקורות באוצר. פתרון אפשרי של האוצר לבעhית עודף ההוצאות הוא הגדלה מסוימת בגרעון. זה יקרה בהנחה שעדכון תקציב 2015 לא יהיה גבוה מ-2.6% (בהתאם לכלל ההוצאה התקציבית החדש). יעד הגרעון ל-2015 עומד על 2.5% מהתל"ג,  וזאת בהשוואה ל-3% בשנת 2014.

גורמים באוצר לא פוסלים על הסף את האפשרות שגרעון 2015 יהיה נמוך מ-3%, אך עדיין גבוה מ-2.5%. כך למשל, גרעון תקציבי של 2.75% יחסוך קיצוץ תקציבי של 2.5 מיליארד שקל. בבנק ישראל מזהירים מפני אפשרות זאת, אך נראה שהדבר לא ימנע מהאוצר את המהלך.