יצרנית מכוניות היוקרה רולס-רויס, שנמצאת בבעלות מלאה של חברת ב.מ.וו, חנכה היום (ב) סוכנות ראשונה בפנום-פן, בירתה של קמבודיה, אחת המדינות העניות ביותר בעולם. פול האריס, מנהל אזור אסיה פסיפיק ברולס-רויס אמר ש"החברה מאמינה שהביקוש (למכוניות רולס-רויס) יגדל יחד עם הכלכלה של קמבודיה.

לפי נתוני הבנק העולמי עומדת ההכנסה השנתית לנפש בקמבודיה על פחות מ-1,000 דולר. כלומר, 470 קמבודים צריכים לעבוד שנה שלמה כדי לקנות רולס-רויס פנטום אחת. למרות זאת, האריס אמר לסוכנות הידיעות AP שמאז שנת 2005 ועד היום נמכרו בקמבודיה חמש מכוניות מתוצרת רולס-רויס.

רולס רויס לא מיוצגת בישראל, לפי שעה, בין אם מפני שהיצרן לא מצא עד כה עניין בשוק שלנו ובין אם מפני שהיבואנית הטבעית למותג זה - חברת דלק מוטורס שמייבאת את ב.מ.וו, לא מעוניינת בכך.


רולס-רויס "פנטום". הקמבודים יתקשו לרכוש אותה. צילום: רויטרס

בחמשת החודשים הראשונים של 2014 עלו על כבישי ישראל 88 מכוניות מדגמי S-CLASS של מרצדס, 39 מכוניות מדגמי ריינג'רובר, 33 מכוניות מדגמי אאודי איי-8, 22 מכוניות מדגמי סדרה 7 של ב.מ.וו, 7 מכוניות מדגם פאנאמרה של פורשה, ו-7 מכוניות מתוצרת מזראטי.

מחברת דלק מוטורס נמסר ש"כדי לעמוד בדרישות המחמירות של חברת רולס-רויס לייצוג רשמי בישראל נדרשת הפרדה מותגית מלאה, שכוללת גם הקמת אולמות תצוגה ייעודיים וניהול נפרד. דרישות אלה מובנות אבל לא מאפשרות יבוא מסחרי רווחי של מותג היוקרה הנחשק הזה לישראל".