המלחמה הקרה החדשה בין רוסיה לבין ארה"ב מגיעה גם לדוכני המזון המהיר: הרשות הרוסית להגנת הצרכן הגישה שלשום תביעה נגד חברת מקדונלד'ס בשל מכירת מוצרים בעלי ערך קלורי גבוה מהמותר.

לפי הסוכנות הפדרלית רוספוטרבנדזור, בבדיקה שנערכה בשתי מסעדות של רשת המזון המהיר האמריקאית בעיר נובגורוד בחודש שעבר, נמצא כי בכמה מוצרים התגלו ערכים קלוריים גבוהים מכפי שפורסם ובניגוד לתקנות המזון המקומיות. כמו כן נטען כי התגלו ראיות שמאכלים מסוימים כוללים חיידקי אי קולי ובקטריות נוספות.


סניף מקדונלדס במוסקבה, צילום: רויטרס

"זיהינו הפרות שמטילות בספק את כל איכות המוצרים והבטיחות של רשת מקדונלד'ס", מסרה ראש הסוכנות, אנה פופובה לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס. בשל כך דורשת הסוכנות כי בית המשפט יורה על איסור מכירת המוצרים הבעייתיים, ובהם רויאל בורגר, צ'יקן בורגר, צ'יזבורגר, סלט קיסר וסלט ירקות, מילקשייק וגלידה. הדיונים בתביעה יחלו בחודש הבא.

ממקדונלד'ס נמסר בתגובה כי לא התקבל כל מידע על התביעה. החברה הבהירה כי השמירה על איכות המוצרים נמצאת בראש סדר העדיפויות וכי הערך הקלורי נקבע
בהתאם לשיטה של מכון המזון הרוסי. על אף שההודעה לא קשרה בין התביעה לבין המשבר בין רוסיה לארה"ב בסוגיית אוקראינה, סוכנות הידיעות איי.פי דיווחה בעבר כי הנושא שימש ככלי בידי הקרמלין במאבקים פוליטיים נגד מדינות אחרות.

למקדונלד'ס כ־ 400 סניפים ברוסיה. הראשון שבהם נפתח ב־ 1990 , עוד טרם קריסתה הסופית של ברית המועצות. במרץ האחרון נאלצה הרשת לסגור את סניפיה בחצי האי קרים, לאחר שסופח על ידי רוסיה.