שר האוצר יאיר לפיד והנהלת המשרד קיימו הבוקר (ד') מסיבת עיתונאים בנוגע לפיצויים שיקבלו תושבי הדרום בעקבות מבצע "צוק איתן", שנכנס לשבוע הרביעי שלו וגרם, בין היתר, לנזקים קשים לבתי העסק.

במהלך מסיבת העיתונאים, התייחס לפיד לאפשרות שתוכנית "אפס מע"מ" שלו תתבטל. לפיד האשים: "מפלגת העבודה והחרדים עשו תרגיל פוליטי סחטני ומנסים למנוע מהצעירים לקבל מאות אלפי שקלים בהנחה. אנו נחושים להעביר את החלטה בתחילת המושב הבא של הכנסת כמו שעשינו בחוק השוויון בנטל".

לפיד התייחס גם לדברים שהשמיע אתמול ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף. בהודעה הנדירה שמסר דף בקולו, הבהיר כי לא תהיה הפסקת אש ללא הפסקת התוקפנות והסרת המצור. דף כיוון את דבריו לישראל ואמר: "אתם נלחמים נגד חיילים שאוהבים את המוות כמו שאתם אוהבים את החיים". הוא פנה גם לתושבי הרצועה ואמר: "האויב שולח את חייליו למשרפה בעזה והורג אזרחים. אנו מודים לעמנו שעומד איתן. סבלנות תביא לניצחון".

בדבריו, הגדיר לפיד את דף כ"בן מוות". "במוקדם או במאוחר נמצא אותו ונחסל אותו", הוסיף. לפיד אמר עוד כי "החמאס מוכה וחבוט, ומפסיד את המערכה. צה"ל תקף 4,000 יעדים. גילויי האומץ מעוררי התפעלות וכך גם ההתגייסות של הציבור, מחממת את הלב". 

יאיר לפיד

"תרגיל סחטני", יאיר לפיד. צילום: מרק ישראל סלם

גם הקבלנים הגיבו היום לדחיית ההצבעות על חוק אפס מע"מ. נשיא התאחדות הקבלנים נסים בובליל כנראה התייאש משרי האוצר והשיכון ופנה במכתב אישי לראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא התריע על המצב הקשה של הענף והציע לפטור את הבעיה שנוצרה באחת משלוש דרכים. לדאוג שחוק מע"ם אפס יעבור לפני משוב החורף בכנסת, להודיע שהחוק יורד מהפרק, או להודיע שלחוק יהיה תוקף רטרואקטיבי מעכשיו.

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב-יפו-בת ים, שהוא ארגון בתוך הארגון הארצי, מבקר את עצם הצעת החוק שלטענתו, "גורם נזק לענף מהיום שבו הוא הוצע היות והממשלה לא הכריזה כי ההטבות יינתנו מיום הצעת החוק אלא מיום אישורו. זה הביא לקיפאון עמוק בענף שימשך עקב דחיית אישור החוק למושב החורף של הכנסת".

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, לא מופתע מההתפתחויות. הוא הסביר למעריב כי "תכנית לפיד נדונה מראש לכישלון. הקריטריונים לא היו ברורים ויצרו מלכתחילה בוקה ומבולקה. מראש יש סכנה שבג״ץ מצד גורם כזה או אחר יגרום לביטולה". בעיה חמורה עוד יותר הינה איך בכל מקום ומקום לחשב את העלות עבור רוכש הדירה, מה שעשוי מאוד לגרום לפרצות לא בריאות, שלא לדבר על ביורוקרטיה מכאן ועד להודעה חדשה".

ואילו זאב מילנר, מנכ"ל חברת י.זילברמינץ, אמר בתגובה על דחיית ההצבעה על החוק, הרוכשים ימשיכו לשבת על הגדר. "המדינה חייבת לקחת אחריות ולממש את החלטת החוק של אפס אחוז מע"מ, ולא להמשיך ולמסמס אותו", הוא אומר.