שר האוצר יאיר לפיד מבקש לבחון הטלת פיקוח על מחים של מספר מוצרים. בין המוצרים נמצאים שמן קנולה, לחם מחיטה מלאה, יוגורט, מעדני חלב, חלב סויה, ירקות קפואים ונייר טואלט.

רשימת המוצרים מבוססת על בחינה ראשונית של הגורמים המקצועיים במשרד האוצר. בבחינה נבדק השינוי שחל במחירי המוצרים בשנים האחרונות, מחיר המוצרים בהשוואה בינלאומית וכן מידת הריכוזיות בכל תחום.

במכתב ששלח שר האוצר, יאיר לפיד, הבוקר (ד') ליו"ר ועדת המחירים איריס גינזבורג, ציין השר כי משרדו הציב את המאבק ביוקר המחיה, הפחתת הוצאות והגדלת ההכנסה הפנויה של השכבות החלשות ושל מעמד הביניים הישראלי כיעד מדיניות מרכזי: "אין מנוס מנקיטה בכלים הנוקשים ביותר, ובכלל פיקוח מחירים, כדי להחזיר את המחירים לרמה שהציבור יכול להרשות לעצמו".


גם היוגורט יהיה בפיקוח. צילום: מרק ישראל סלם

עוד הוסיף שר האוצר במכתבו: ״המטרה שלנו היא להגיע לרמת מחירים נמוכה יותר, אשר תאפשר לאזרחים כוח קניה דומה לזה הקיים במדינות המפותחות״.

לפיד כתב במכתב, כי הוא מאמין בשוק חופשי, כל עוד הוא פועל לטובת הצרכן, "אולם לעתים כשלי השוק מונעים תחרות בריאה ויוצרים מרווחי רווח בלתי סבירים".

ממשרד האוצר נמסר כי שר האוצר ומשרדו ימשיכו לנקוט בצעדים כמו הסרת חסמים והגברת יבוא כחלק מתכנית רחבה למלחמה ביוקר במחיה בישראל. כבר בינואר הקרוב צפויה הורדה במחירי החשמל בכ- 15-12% ובמהלך שנת 2015 ירידה במחירי המים בכ-10% לפחות.