"Ok Glass" אומר השחקן בסרטוני התדמית למשקפיים החדשים של גוגל. הוא מתחיל לצעוד ברחוב, ומשקפיו מכוונים אותו במהירות לנקודת היעד, תוך שהוא פוסח על נתיבי הליכה חסומים. הם מתעדים בוידאו את יום ההולדת האחרון של ילדיו, ואף מסייעים לו לומר משפטים בשפה זרה - שהוא כלל אינו מכיר. מאוחר יותר נכנסת שחקנית נוספת למצפה תת ימי, ובמרחק פקודה קולית אחת, מבלי להשתמש כלל בידיה, היא מקבלת בתוך חלקיק שניה את כל המידע הנדרש על היצורים התת מיימים שמסביבה.

בסרטון הזה, מספקת לנו גוגל הצצה אל עבר העתיד הקרוב למדי, ובו היא מסייעת לנו לעצב את חיינו, מן המסד ועד הטפחות. גוגל תתעד את חיינו בעזרת המצלמה המיוחדת שעל המשקפיים, תסייע לנו לקבל נגישות למידע בעזרת חיבור אינטרנטי ולמעשה, באמצעות קול או תנועות ידיים קלות, תפרוש את העולם לנגד עינינו.

המשקפיים של גוגל אינם רק עוד גימיק, בדיוק כשם שגוגל אינה רק עוד חֶברה או מנוע חיפוש. גוגל מושקעת בעשרות פרויקטים שאפתניים וחדשניים, חלקם ידועים יותר וחלקם פחות, אך מטרתם היא אחת - לשנות את האופן שבו אנו חיים, לסייע לנו לשפר את האופן בו אנו חושבים ולמעשה - לשנות את פני האנושות, ולהצעיד אותה אל עבר השלב הבא בהתפתחות שלה. לא פחות.

מעבר לכך שגוגל מנסה ליצור עבורנו עתיד חדש וטוב יותר, קיים גם לאורך השנים פן מטריד החוזר ונשנה בהתנהלותה, ובאופיים של מוצריה. אם עד היום גוגל אספה, הבינה ומיפתה באופן כמעט אבסולוטי כיצד אנחנו מחפשים מידע ומהם תחומי העניין שלנו, ובזכות יכולות אלה אף סייעה בפענוח מקרים פליליים, הרי שעכשיו גם יוודע לה מהי הפרספקטיבה שלנו על העולם, והיא אף תוכל לחוות אותה דרך העיניים שלנו. ההשלכות לכך הן מרחיקות לכת.

הצעד הבא, כנראה, הוא להיכנס עמוק לתוך המוחות שלנו, ולהבין כיצד אנו חושבים, מהן המוטיבציות שלנו, כיצד אנחנו עתידים לפעול (יכולת שיש לה כבר היום במידה מסוימת) ולמעשה - למפות את התודעה שלנו באופן כזה שאם רק תרצה - היא גם תוכל לשכפל את הלך החשיבה שלנו ואת כלל מוחנו.

> כל העדכונים והפרשנויות של טובי הכותבים - בדף הפייסבוק שלנו. עשו לייק


סרגיי ברין עם המשקפיים של גוגל. צילום: רויטרס

כדי לממש את מטרותיה, מרבה גוגל בשיתופי פעולה אקדמיים (שני מייסדיה, לארי פייג' וסרגיי ברין, כמעט וסיימו את לימודי הדוקטורט שלהם, אלא שאז החליטו להקים את גוגל). לשם כך, שכרה החברה את ריי קורצוויל, מדען, יוצר ומהפכן בכל הקשור למדעי העתיד ובינה מלאכותית. קורצוויל, מנהל ההנדסה בחברה, כבר כתב בקריירה שלו מספר ספרים העוסקים בממשקי אדם-מכונה, ובהשקפותיו הוא אחד מהעתידנים הרדיקליים בנושא. לא רק זאת, הוא גם אחד מיועציו המדעיים הבודדים של צבא ארצות הברית, הוכחה נוספת למידת הרצינות שבה הוא נתפס.

קורצוויל דוגל בהופעתה העתידית של תופעת ה"סינגולריות", אותה נקודה בה יעפילו המחשבים על יכולות האדם, כך שמחשב אחד, לדוגמא, יעלה ביכולתו האינטלקטואלית על כל המוחות האנושיים בעולם. ניבויים אלה של קורצוויל, יוצרים, אם כן, שינוי טכנולוגיה קיצוני, שיביא לתוצאות שאותן יהיה קשה עד בלתי אפשרי לחזות.

קורצוויל הוא חסיד של ממשק אדם מכונה, ובכתביו אף ניתן למצוא התייחסות לחיי נצח, שלדעתו צפויים להיות בקרוב מנת חלקה של האנושות. הוא הקים, בשיתוף עם גוגל ונאס"א, את אוניברסיטת הסינגולריות בקליפורניה. חבירתן של שתי חברות מובילות אלה, מראה על התייחסותן כבדת המשקל לנושא, ויותר מכך - על הערכתן לתיאוריות של קורצוויל, כמו גם לפועלו (למתעניינים, אגב, סמסטר באונ' יעלה כמה עשרות אלפי דולרים, וזאת בהנחה שעברתם את מבחני הקבלה, שכוללים לרוב הצעה של רעיון חדשני, שעשוי לשנות את עתיד פני האנושות).

במסגרת תפקידו, הוא צפוי לפתח תשתית לשילוב מוצרי בינה מלאכותית במוצרי גוגל. כך למשל, הוא יסייע ביצירת יכולות הלמידה של מחשבים, ממש כמו בני אדם, ואף יחקור ויפתח בקרבם את תחום השפה, כדי לאפשר להם לתקשר באופן מילולי כאחד האדם.

נכון, חלק מהדברים נשמעים בדיוניים לחלוטין, אבל די בהצצה לנבואה אחת של קורצוויל מ-2004, כדי לראות שבהחלט יש דברים בגו, גם אם הנבואות שלו מתקיימות באיחור של שנתיים או שלוש. אז ב-2004, אפוא, כתב קורצוויל תרחיש דמיוני למדי לשנת 2010: "צגים יותקנו במשקפיים ובעדשות מגע, ותמונותיהם יוקרנו ישירות על רשתיות עינינו... תהיה לנו מציאות משופרת, רבודה, הודות לצגים שיחפפו את העולם הפיזי ויספקו הנחיות והסברים בזמן אמת... לדוגמא, צג הרשתית יזכיר לך 'זה ד"ר סמית'... נפגשתם לאחרונה לפני כשנה בכנס כך וכך...".

מזכיר לכם משהו? אז כן, כל הדברים שאמר קורצוויל בדרכם למימוש מלא עם המשקפיים של גוגל. ניבוי נוסף שלו, באשר לתחום השפות, לפיו העולם יוצג לפנינו עם כתוביות תרגום, כבר החל לקרום עור וגידים בדמות Google Translate.

הצצה זו מספקת לנו הסבר נהיר לכך שהנבואות של קורצוויל מתגשמות. ואם הן מתגשמות, כדאי להציץ בנבואות שלו לקראת שנת 2030. מוכנים? כי זה רק הולך ונעשה מגניב יותר.


מתכנן ומנבא את העתיד, ריי קורצוויל. צילום: מתוך ויקיפדיה

חיים בתוך מציאות וירטואלית, להיות מישהו אחר ו"מקריני התנסות"

בנבואותיו המבוססות (אותן ניתן למצוא בספרו The Singularity is Near) שומט קורצוויל את הקרקע מתחת למציאות, כפי שאנחנו מכירים אותה היום. מה שהיה - לא יהיה עוד. כך למשל, יתחיל שימוש בננובוטים, רובוטים בגודל מזערי של תא דם אנושי, שישייטו בנימי הדם של מוחנו ויסרקו סימנים עצביים למיניהם.

הננובוטים האלו יאפשרו לנו, כשנבחר בכך, לדכא כל קלט המגיע מהעולם החיצוני ומהחושים שלנו - ולמעשה לייצר אותות וירטואליים אותם נתפוס כמציאותיים לחלוטין, שכן אחרי הכל, לדברי קורצוויל "גם המוח אינו חווה את הגוף בצורה ישירה". אם נחליט לדוגמא, להזיז את הידיים שלנו, הננובוטים יירטו את האותות החשמליים הרלוונטיים לתזוזה, ובמקום זאת - יופעלו הידיים הוירטואליות שלנו, ממש כמו חלום מציאותי, אליו ניתן להיכנס וממנו ניתן לצאת ככל שתחשק נפשנו.

אותם ננובוטים יאפשרו לנו לייעל את תשתית ופעילות מוחינו ולמעשה להפוך אותו מהיר יותר, ממש כמו שכיום משפרים ללא הפסק את מהירות הגלישה שלנו באינטרנט. אם כיום המסרים העצביים במוחינו נורים בקצב ובפעילות מסוימת, הרי שהננובוטים ישפרו את קצב העברתם ואת איכות הקשרים ביניהם, מה שלמעשה יעניק יכולות זיכרון, חשיבה ויצירתיות שיקדמו כל אחד לחוד, אך גם את האנושות כולה, לגבהים שטרם נראו בהיסטוריה האנושית.

שאלה היפותטית שעולה מהממצאים העתידניים האלה, היא כיצד יתאפשר לאדם להתבלט בסביבה בה הטכנולוגיה גורמת ליישור קו ביכולת האנושית? כולם יידעו את כל שפות העולם, לכולם המידע יהיה נגיש בכל רגע, ועוזרים וירטואליים רק יאיצו את קצב ביצוע המטלות. נראה אם כן, שבדומה להיום - מי שיידע להשתמש בטכנולוגיה באופן המהיר והיעיל ביותר, הוא זה שיקצור את הפירות.

בנוסף לכל מה שתואר, הרי שכשם שניתן יהיה ליצור קשרים חדשים באמצעות הננובוטים, ניתן יהיה גם לנתק קשרים שנוצרו. חוויתם אהבה נכזבת? טראומה מעיקה? תנו לננובוט התורן להשכיח מכם את הצרות. המעבר הבלתי פוסק הזה בין המציאות (העגומה לעיתים), לבין הוירטואליזיציה האידיאלית ועיוות המציאות - ייצר מעין שטח אפור ולא ברור בין מציאות לדמיון - ויעלה כמובן דיוניים פילוסופיים ומוסריים ברומו של עולם. אגב, לגרפיקאים, לאנימטורים ולאמנים שביניכם אף צפויה להיות עבודה אטרקטיבית במיוחד, שכן לעיצוב הסביבות הוירטואליות יידרשו מעצבים, שעבודתם תזכיר במקצת את זו של בורא עולם.

ננובוטים ישפרו את קצב העברת המסרים העצביים במוח. צילום: ingimage/ASAP

בסביבות החדשות, שמזכירות את הסרט Inception ("התחלה") למשל, נוכל לשנות את גופנו, להפוך לאנשים אחרים, וחוזר חלילה. ניסוי ראשוני של יכולת זאת נערך כבר לפני כעשור - ובו חיישנים שהוצמדו לאדם אחד המירו את תנועותיו וקולו ליציר ממוחשב. שוו בנפשכם כמה היכולת הזאת התקדמה בשנים שעברו מאז. הננובוטים גם יוכלו ליצור רגשות על בסיס שימוש באזורים רלוונטיים במוח, ואם רק נרצה - נוכל, למשל, לבחור את מצב הרוח שלנו, ואולי אפילו ליהנות ממצב של אושר מתמיד ובלתי פוסק. אלא שאת התחושות השונות לא נהיה מוכרחים לשמור לעצמנו, בעידן השיתופי בו אנו חיים.

כשם שהיום אנחנו מעלים לרשת קטעי וידאו מחוויות חיינו השונות, נוכל גם להעלות לרשת מעין קובץ שיכלול, בנוסף לוידאו, גם את התחושות שלנו מרגעי החוויה. את הקובץ הזה נוכל לשתף עם חברינו, והם יוכלו "להיכנס" אליו וממש לחוות את החוויות שאנחנו כבר חווינו- הם יריחו, ישמעו ויראו, גופם יתמלא אדרנלין בקטעים מסוימים, והכל באותנטיות מציאותית לחלוטין. פספסתם הופעה שחבר שלכם לא מפסיק להלל? רק תורידו את הקובץ, ותחוו את הכל מחדש.

לחיות לנצח

ההתקדמות המרשימה ביישום הטכנולוגיה לא תפסח גם על מה שנחשב מאז תחילת האנושות כוודאי ומוחלט - המוות. לפי חוקר הננו טכנולוגיה, רוברט פרייטס, חיסול 50% מהבעיות הרפואיות שלנו יאריך את תוחלת חיינו לכ-150 שנים, חיסול של 90% מהבעיות הרפואיות יאפשר תוחלת חיים של כ-500 שנה ואילו חיסול 99% מהבעיות הרפואיות יאפשר לאדם לחצות את סף 1,000 שנות החיים.

ההתקדמות הטכנולוגית, בד בבד עם התקדמות הרפואה, עשויות כבר בעתיד הלא רחוק לאפשר לנו להגיע לנתונים הדמיוניים האלה. אלא שגם בלי קשר להתפתחות הרפואה, דומה שהטכנולוגיה לבדה תאפשר לנו לחיות הרבה יותר מ-1,000 שנים, משך זמן בלתי נתפס לכשעצמו.

הלוגיקה, אם כן, פשוטה יחסית. מכיוון שבעתיד - חיינו לא צפויים להיות ביולוגיים, וינועו דווקא למימד הוירטואלי, הרי שניתן יהיה לגבות אותם, ובכך לשמרם לנצח. הדבר יתבצע על ידי סריקת המוח על כל תפקודיו החיוניים - ולאחר מכן שחזורו בגוף אחר, ממש כמו שמעבירים קבצים ממחשב למחשב. התאריך המיועד ליכולת זו הוא סוף שנות השלושים המאוחרות (דהיינו עוד פחות מ-30 שנה), אבל קחו בחשבון שקורצוויל עלול גם לפספס בכמה שנים, לכאן או לכאן. לפי מגזין ה"טיים", אגב, האדם צפוי להפוך לבן-אלמוות בשנת 2045.


"2045 - השנה בה האדם יהפוך לבן אלמוות", שער המגזין טיים, פברואר 2012

אז סביר להניח שעם עצם מינויו של קורצוויל לתפקיד בכיר בגוגל, המבול הטכנולוגי הזה צפוי לצאת תחת חסותה של חברת הענק, כאשר הלוגו המפורסם שלה ניצב בגאון על הפיתוחים השונים. אך גוגל לא מתכוונת לעצור בפיתוחים הקשורים לאדם בלבד, אלא רותמת לצידה כל שיתוף פעולה אפשרי שעשוי לסייע בעוד ועוד פיתוחים מהפכניים.

גם אובמה משתף פעולה עם גוגל

שיתוף פעולה נוסף של גוגל הוא עם מדינת ארה"ב. ממשל אובמה הכריז בתחילת 2013 כי ישקיע בעשור הקרוב שלושה מיליארד דולר בחקר המוח ובמיפויו, על מנת להבין בצורה היקפית את פעילותם של מיליארדי תאי העצב האנושיים שבו. תחום זה הוא הכרח עבור גוגל, שכאמור נדרשת בהבנת תפקוד המוח האנושי על מנת שתוכל להתקדם בזירת האדם-מכונה, ואולי בעתיד הלא רחוק - אף תוכל להפוך את המשקפיים החדשים שלה לחלק אימננטי מגוף האדם.

לשם כך, הקימה גוגל במטה שלה בקליפורניה את Google X. אותה מעבדה סודית וחדשנית, בה היא יוצרת את העתיד. בין הפרוייקטים השאפתניים עליהם עובדת גוגל במעבדה, והגיעו לידיעת הציבור, ניתן למנות מעלית חלל שתוכל להעביר במהירות מידע וחפצים מחוץ לאטמוספירה, מכוניות ללא נהג, וגם התעסקות רבתי ברובוטים, שצפויים להשתלב בחיינו. בגוגל מנסים להרגיע את בעלי המניות, ומקפידים להדגיש כי ההתעסקות הכמעט בדיונית הזו אינה חלק קרדינלי מעבודתה, וכי הסכומים המעורבים בפרויקט נמוכים ביחס לעיסוקים המרכזיים של החברה.


משקיע בחקר המוח, אובמה. צילום: רויטרס

עם זאת, חשוב לציין שבמקרה של Google X, הרי שסביר להניח שהחברה מגלה טפח ומכסה טפחיים. אין לדעת באמת כמה כסף מושקע שם בצינורות ישירים ועקיפים, והעובדה כי סרגיי ברין, שבעיניו זמן הוא קודש, סיפר כי הוא מבלה במעבדה חלק ניכר מזמנו, רק מראה על חשיבותו הרבה של הנושא בעיניו ובעיני גוגל.

עכשיו, כל שנותר לנו לראות הוא האם התרחישים השונים אכן יתממשו במלואם במציאות, ואם כן - אז מתי. בהמשך לדברים שאמר לארי פייג', לפיהם "לפתור בעיות גדולות זה קל הרבה יותר מאשר לפתור בעיות קטנות", נראה שאנחנו מתקרבים בצעדי ענק ליום בו הנבואות הטכנולוגיות שתוארו כאן עוד יתגשמו, אותו יום בו החיים שלנו הולכים להשתנות כליל, ולא יהיו עוד כפי שאנו מכירים אותם כיום. יהיה מעניין, זה בטוח.