באמצע כל קיץ קולות של שיפוצים עולים מאולם מלחה - ובתחילת כל קיץ הפועל ירושלים מסיימת עונה מאכזבת ומתפנה לפירוק והרכבה מחדש. השנה מסתמן כי לא מדובר רק בהחלפת פרקט או בשכבה חדשה של צבע, אלא במהפך כולל, מהיסודות ועד הגג. היעלמותו של גומא אגייאר לפני כשנה חייבה את מכירת הקבוצה, והרוכשים החדשים - קבוצה מרשימה בראשות ד"ר אורי אלון - מבטיחים כי הם הולכים לבנות משהו שעדיין לא ראינו.

נוסף לאלון, קבוצת הבעלים החדשה מורכבת מהפרסומאי אייל חומסקי, סוכן השחקנים הבכיר ארן טלם וכוכב ה-NBA אמארה סטודמאייר. חומסקי ואלון הם אוהדי הקבוצה. אלון הוא ירושלמי, שפיתח במהלך הדוקטורט שלו אלגוריתם שנמכר בסופו של דבר לגוגל. בהמשך מכר חברה נוספת לטוויטר, ובשנה האחרונה עבד על סטארט-אפ חברתי חדש. חומסקי הוא בעליו של משרד פרסום, ובעיקר אוהד אדוק שפוקד רבות את משחקי הקבוצה. סטודמאייר, השם המוכר ביותר, הוא שחקן ניו יורק ניקס שמצא בשנים האחרונות את שורשיו היהודים, החל לחקור את הקשר שלו לישראל ואף לקח חלק במכביה האחרונה.

הצלע הרביעית הוא כנראה השם הפחות מוכר בישראל, אבל איש בעל כוח רב בארה"ב. ארן טלם הוא סגן נשיא באחת מסוכנויות ייצוג הספורטאים הגדולות בארה"ב, והאחראי על מחלקת הספורט הקבוצתי שלה. על פי דירוג פורבס הוא הסוכן השלישי הכי חזק בעולם, שמייצג בין השאר את ראסל ווסטברוק מאוקלהומה, דרק רוז משיקגו, האחים מארק ופאו גאסול, ג'ו ג'ונסון מברוקלין, וגם את ג'ורדן פארמר מיודענו. מה לו ולהפועל ירושלים, הוא מנסה להסביר.


אוהדי הפועל ירושלים. תקופה מרגשת עבורם. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"בונים הכל מאפס"

"ידידי אהוד אולמרט היה הראשון שסיפר לי על הפועל ירושלים", אומר טלם ל"סופהשבוע", "זמן קצר לאחר מכן קיבלתי טלפון מעוד חבר ישראלי שעבדתי איתו במשך שנים, והוא סיפר לי על הקבוצה שאורי מרכיב. נפגשתי איתו ומאוד התרשמתי, ראיתי שיש לנו את אותן מטרות ואותם ערכים. מבחינתי ההשקעה בקבוצה התיישבה באופן מושלם עם אהבתי לישראל ולכדורסל, והרצון שלי להשפיע באופן חיובי על הספורט בישראל. המטרה שלי היא כמובן שהפועל ירושלים תהיה קבוצה תחרותית בישראל ובאירופה. אבל היופי בכדורסל הוא היכולת לאחד אנשים מרקעים שונים, גזעים שונים ולאומים שונים, ואני רוצה שהפועל תהיה כוח חיובי בחברה".

כדי להגשים את כל המטרות הללו, בשלב הראשון שכרה ירושלים את שירותיו של המנכ"ל גיא הראל, אף הוא אוהד הקבוצה. בשלב השני הוחתם מאמן האלופה מכבי חיפה, בראד גרינברג. לשניהם הוסבר מה החזון - ועכשיו הבעיות הבוערות של הקיץ הפכו לתפקיד שלהם. "אם לא הייתי מרגיש שהם מבינים היטב את החזון שלי ושותפים לו - לא הייתי מעסיק אותם", אומר אלון.

טלם מאשר כי הרוכשים לא מתכוונים להתערב בהתנהלות ברמה היומיומית, אבל מבטיח שכישוריו יעמדו לרשות הקבוצה. "אני מתכוון להשאיר להם את ההחלטות גם בנושאים שקשורים לכדורסל וגם בנושאים עסקיים, אבל הם יכולים לסמוך על עזרתי ותמיכתי. עם זאת, אשתמש בניסיוני כדי להביא לקבוצה כישרונות מאירופה ומארה"ב, ולדאוג שיהיו לנו שחקנים מהשורה הראשונה".

כאמור, חלון הראווה של קבוצת הרוכשים הזו הוא אורי אלון, וכשהוא מתאר את חזונו הביטוי הבולט ביותר הוא "טווח ארוך". בעל הבית החדש לא מוכן להבטיח הרבה לגבי העונה הקרובה, אבל הוא יודע בדיוק איך ייראה העתיד שלו: "המטרות שלי מוגדרות בבירור, אני רואה תוך 3-5 שנים את הפועל ירושלים כקבוצת יורוליג, שמשחקת בארנה מול קהל של 12 אלף איש. מי שרוצה להסתכל על חמשת המשחקים הקרובים - סבבה - אבל אלו לא המטרות שלי".


סטודמאייר. התחבר לשורשיו היהודיים והחליט לתמוך בירושלים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אלון גם לא מפחד מה"לחץ" שתמיד מדברים עליו בהקשר של הפועל ירושלים - מבחינתו הוא מחזיק ברוב המניות של הקבוצה, ומתכוון לעשות זאת עוד זמן רב. "אם היינו רוצים לשים עכשיו תקציב של 20 מיליון דולר ולנסות להגיע להישגים אינסטנט, היינו שמים. זה לא מה שאנחנו רוצים לעשות כרגע. אנחנו רוצים לבנות קבוצה, לדאוג שההנהלה תעבוד כמו הנהלה, שתהיה מסודרת. שיהיה מאמן וצוות מקצועי רחב. אנחנו צריכים לבנות מותג משלנו, שיכירו אותו גם בארץ אבל גם באירופה ובארה"ב. שהקבוצה תהיה מותג שיהודים בכל מקום מתגאים בו. אנחנו בונים את זה כמעט מאפס ומביאים הרבה אנשים חדשים".

לקשר רציני בלבד

בינתיים נראה שיש לאלון גיבוי מלא מהקהל. אלון וחומסקי נפגשו לאחרונה מספר פעמים עם נציגי האוהדים, בפורומים רחבים ומצומצמים. בנושאים רבים נראה שיש בין הצדדים תמימות דעים. "בשנים האחרונות השיטה פה הייתה לבנות רק מתוך כוונה להגיע להישגים כאן ועכשיו", אומר עינן יפת, אחד האוהדים הבולטים של הקבוצה, וגם נציגם בעמותה ששותפה לקבוצת הרוכשים בניהול. "ויתרו על כל האופי והדרך של המועדון. הגרף של מספר הצופים בירידה כבר הרבה שנים. הגישה שרק ראתה לנגד עיניה הצלחה גרמה להרבה מהאוהדים הוותיקים להרגיש שאין להם מקום יותר. במקום באו אולי אנשים שהתלהבו לרגע, אבל כשההישגים לא הגיעו - גם הם עזבו. נותרנו רק הגרעין הקשה שמקווה שזה יצליח".

יפת מאמין שהוא יודע כיצד מחזירים את הקהל שנטש. "הקבוצה צריכה לחזור להיות עם הפנים לקהילה ומעורבת בה", הוא אומר. "חלק מהעניין זה גם מחירי הכרטיסים והמנויים - מלחה הוא אחד המגרשים היקרים בארץ. אנחנו לא רוצים לקבל את ההחלטות, אבל כן להרגיש שמתקיים דיון דו צדדי, שרוצים להקשיב לנו ולשמוע אותנו. ברמה הגדולה יותר אנחנו רוצים לראות קבוצה מחויבת יותר. שחקנים שחותמים ליותר מעונה אחת וגם מתכוונים להישאר לאורך תקופה, בלי סעיפים וטריקים. השמות פחות חשובים לנו, על אף שנשמח לראות שחקנים בכירים מצטרפים אלינו. אין לנו חיבור עם שחקנים שבאים לעונה והולכים, או זרים שמתחלפים כמה פעמים במהלך עונה אחת. אנחנו מוכנים להסתפק בשמות פחות נוצצים אבל שיהיו כאלה שיגדלו איתנו".

בנושא האחרון האוהדים כבר יכולים לסמן וי, ואלון מבהיר שלצוות ניתנה הוראה לחפש שחקנים שיהיו מוכנים להישאר במועדון יותר מעונה אחת. "אני מאמין שאנחנו משקפים את מה שחשוב לקהל, בין השאר כי אני אוהד", אומר אלון. "אני מוביל את קבוצת הרוכשים הזו כי אני ירושלמי, ואני חושב שלאוהד הממוצע יותר קל להבין מי אני ומאיפה באתי. גם אייל חומסקי הוא אוהד הקבוצה כבר שנים. אנחנו רוצים קבוצה חזקה שנלחמת על תארים, וזה יקרה בסופו של דבר. אני מאמין שאם נעשה את הדברים הנכונים נבנה משהו שגם יצליח ליותר מעונה או שתיים".


טלם. יצליח להביא לבירה שחקנים בעלי שיעור קומה? צילום: רויטרס

מי שבוודאי מצליחה במשך עונה אחת או שתיים היא מכבי תל אביב, אבל שמה לא עולה בשיחה עם אלון מבלי שהוא נשאל עליה. הוא מתעקש שמהיום היריבות בין המועדונים תתקיים רק ברמה הספורטיבית. "אני לא יכול להגדיר מטרות כלהתחרות עם מכבי, המטרות שלנו גדולות יותר מזה. להתחרות עם קבוצה אחת מאוד מגביל אותך - ניצחת אותם היום, ומה מחר? אני מתעסק באיפה הפועל תהיה בעוד 5 שנים או 10 שנים. יש לי הרבה כבוד למכבי, בעיקר ברמה הספורטיבית - אבל אני לא עוסק בהם או בכל קבוצה אחרת".

עם זאת, בחלק מדבריו אפשר אולי לזהות ביקורת מרומזת על היריבה הצהובה. "שחקנים ישראלים זה משהו שמאוד חשוב לי, גם הנחתי את המערכת ללכת על ישראלים בכירים", אומר אלון. "אני לא יודע אם זה יקרה כבר בשנה הראשונה או השנייה - אבל אני רוצה שחלק ניכר מהישראלים הבכירים ביותר ישחק בהפועל. הזרים צריכים לתגבר ולחזק צוות ישראל חזק. אני אשמח מאוד לשחקנים ישראלים, בטח כאלה שאכפת להם מהקבוצה מהמועדון, שייתנו הכל על המגרש. חוץ מזה שזה הדבר הנכון בעיניי - שבקבוצה ישראלית החלק הדומיננטי יהיה ישראלי".

השבוע הדגימה הקבוצה כיצד היא מתקדמת בהשגת המטרות שלה, כשהחתימה לשלוש שנים את יותם הלפרין, אחד הישראלים הבכירים בשוק. אלישי כדיר האריך את חוזהו במועדון בשלוש שנים נוספות, חנן קולמן, שעבר כבר כמה קבוצות בארץ, חתם לשנתיים ויניב גרין חתם לעונה אחת. בתור התחלה אפשר לקרוא לזה הצלחה.