"הטוטו דוגל בהחלת עקרון השקיפות בספורט הישראלי ופועל רבות ליישומו. זאת על מנת שהציבור הישראלי יידע במדויק במה מושקעים מאות מיליוני השקלים שהטוטו מעביר מדי שנה לספורט הישראלי. בהתאם לכך, הטוטו עצמו מתנהל בשקיפות מלאה, בהיותו גוף ציבורי מבוקר, הנתון לפיקוח הממשלה, מבקר המדינה והדירקטוריון. אף יותר מזה - הטוטו חושף בשנים האחרונות, מיוזמתו וללא כל חובה חוקית, את דוחותיו הכספיים ברבים. בין היתר באמצעות התקשורת על מנת להוות דוגמה לשאר אגודות הספורט והגופים הנתמכים על ידו".
(יובל ארד, יועץ תקשורת של הטוטו, במכתב אלי מ-14 באוגוסט 2013).

>> חלק א': הסיפור האמיתי על המאבק בין הטוטו לבין ההתאחדות לכדורגל

אין לי ספק שהטוטו אכן עומד בפני הביקורות שציין מר ארד. אבל יש לי ספק רב אם הבודקים למיניהם שולטים בחומר: מכירים את מערכות היחסים בין המממנים לממומנים, את האינטריגות, את הלכלוך, את השמור לי ואשמור לך - ובעיקר את הרצון של המופקדים על הבנק שנקרא טוטו־ווינר - לרצות את שרת הספורט, לימור לבנת.

כן, אחרי 32 שנה בביצה המטונפת של הספורט הישראלי ובתקשורת הספורט, אני משוכנע שגם אם הבודקים יודעים לשאול, לחקור, להצליב, להקליט ולתמלל - אנחנו כולנו מוציאים שם רע לחלטורה. אנחנו אפילו לא מגרדים את המעטפת. אולי הגיע הזמן שנתחיל. בכל הכוח.


אין עשן בלי אש

חייבים היינו להתחיל בסיפור הזה. זה סיפור על אנשים שהתבלבלו, שלקו בשיכרון כוח. מעורב בסיפור עורך דין יוקרתי ולא פראייר בכלל, שבתקופה האחרונה מחוזר באופן יומיומי על ידי התקשורת. "אתה לא הראשון שפונה אלי ושואל אם זה היה כך או אחרת", אמר לי העו"ד, "אני מדבר איתך על השפיץ של התקשורת בישראל, טובי התחקירנים".

פנו אליך אנשים בהצעה מסודרת? פנו אליך אנשים עם תקציב בלתי מוגבל ואמרו לך קח חוקרים פרטיים, כי אנחנו מוגבלים?
"לא. לא נפגשתי עם (השמות שציינתי בפניו - ר"ק). זה לא נכון. אני רק יכול לומר שאין עשן בלי אש. לא הציעו לי כסף. אי אפשר להציע לי כסף. ובשלב זה אני מבקש לא להתייחס יותר".

סלח לי על מוגבלותי. איני מתכוון להטיל בך דופי. מה זה אין עשן בלי אש?
"רון, הדברים מאוד דיסקרטיים. אני מעדיף שיישארו כך".

יש שותף במשרדך, שאחיו קשור עסקית לעמוס לוזון, אחיו של אבי יו"ר הנהלת ההתאחדות לכדורגל. ניסו להגיע אליו?
"נכון, (השם שציינתי - ר"ק) הוא שותף שלי. למיטב ידיעתי הוא לא יודע על הפנייה. יכול להיות שהוא שמע עליה. נכון שאחיו של (השותף - ר"ק) הוא משנה למנכ"ל (בחברה שאת שמה ציינתי - ר"ק). רון, היו דברים מעניינים שאיני יכול לפרט, היו גם דברים ענייניים".

בשטח מסתובבים כמה חבר'ה, ששלחתי להם אתמול כמה שאלות בכתב. אחד לא טרח להגיב. דוברו של האחר מסר שהוא בחו"ל, לכן אינו יכול לענות לשאלות. הוא שב וטרח להזהיר מפרסום, איים קצת בתביעות. דוברים מתמחים באיומים, אבל אבא שלי אמר לי פעם שאמת יש רק אחת. החלטתי להמתין לתשובות עד יום ראשון. נזכרתי בשופט בייזר שאמר פעם: טחנות הצדק טוחנות
לאט, אבל טוחנות דק...

בשנת 1984 הוגשה נגדי תביעת לשון הרע הראשונה. גב' פיק, מזכירתו הקשוחה של מו"ל "הארץ" דאז, גרשום שוקן ע"ה, הצעידה אותי בסך ללשכתו. היא הבטיחה לבוס שאתגלח ואסתפר עד מחר. הוא שאל אותי שאלה אחת: האם אנחנו אמרנו אמת? עניתי שזו האמת שלי. פרקליט העיתון שלח 197 שאלות בכתב ההגנה. התובעים ויתרו וחויבו בתשלום הוצאות. מאז הפכו תביעות לדרך חיים.


שמואל א'

נחזור לענייננו: שמואל פרנקל הוא מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות אפסילון מאז 1988. הוא מתמחה בניהול תיקי השקעות, קרנות נאמנות וקופות גמל. הוא אדם מוכר בקהילה בכלל ובסצינת הספורט בפרט.

בעבר שימש כיו"ר דירקטוריון היכלי הספורט, חברה עירונית בת"א, כאשר זו ניהלה את שיפוץ היכל נוקיה ואצטדיון בלומפילד. ב-12 בדצמבר 2012 מונה ליו"ר מינהלת הליגה בכדורסל, ארגון ספורט מלכ"ר שנוסד בשנת 2002 ומנהל את ליגת העל. דירקטוריון החברה כולל 13 חברים, בהם 12 בעלי קבוצות - שחלקם ממלאי תפקידים גם באיגוד הכדורסל.

אפסילון הוא גם אחד מבתי ההשקעות שמנהלים את כספי הטוטו-ווינר. כאשר פרנקל נבחר לתפקיד יו"ר מינהלת הליגה, הוא לא עדכן את הדירקטוריון שאפסילון שבבעלותו נותנת שירותים פיננסיים לטוטו-ווינר.

שמעון מזרחי, מבעלי מכבי ת"א, חבר הנהלת איגוד הכדורסל מאז 1970 ומ"מ יו"ר האיגוד עד 20 באוגוסט, לא ידע שפרנקל באמצעות אפסילון עובד בשביל הטוטו-ווינר. "לא ידעתי, אתה מחדש לי. אני אברר את זה איתו", אמר לי מזרחי. "אני צריך לחשוב אם יש בזה פסול. הפתעת אותי".

חיים אוחיון, מבעלי גלבוע/גליל, לא ידע גם הוא. "לא ידעתי. זה גם לא מעניין אותי", השיב לשאלתי, "שמוליק הוא בחור טוב, עושה עבודה טובה. אנחנו בדירקטוריון לא שואלים שאלות, הרי הוא לא מקבל שכר על העבודה אצלנו. מבחינתי אין שום בעיה, בטח שלא ניגוד עניינים".


שמואל פרנקל. צילום: פלאש 90

פרנקל לא אוהב שנוברים בענייניו. "איני מבין מה אתה רוצה ממני", טען.

שמוליק, אנחנו מכירים שנים, אני רק רוצה לדעת אם עדכנת את הדירקטוריון של המינהלת.
"אתה מבלבל לי את המוח. אני לא זוכר אם עדכנתי אותם או לא. אין לי פרוטוקולים על זה. מה אתה רוצה ממני? באתי לעשות תפקיד, אני משקיע בזה זמן, אל תפגע לי בפרנסה".

שמוליק, צחי פישביין - אתה חבר שלו?
"אתה יודע, פרסמו עלי פעם ב'מעריב' כתבה שבה נכתב: כל העולם חברים, וכולם חברים של שמוליק פרנקל. יש לי הרבה חברים, צחי הוא אחד מהם. הרי מראש ידוע לך היטב שחברות השקעות כולן כבולות בסודיות שחלה עליהן לפי דיני השקעות. ואסור להן על פי חוק להשיב לאף שאלה".

בסדר, אולי באמת אסור לשמוליק לענות על שאלה פשוטה, אבל הרי הטוטו-ווינר, זה עם השקיפות, חייב להשיב. ב-25 באוגוסט פניתי למנכ"ל טוטו-ווינר, איציק לארי. שלחתי לו 17 שאלות שאושרו על ידי עו"ד ד"ר הלל סומר.

יובל ארד, יועץ התקשורת של הטוטו-ווינר, השיב עליהן. הוא השיב שאפסילון מעורב בניהול השקעות כספי הטוטו; היקף ההשקעות בתיק גבוה ממאה מיליון שקל; לא, לא היה מכרז."הוא נבחר לפי נוהלי המועצה ואושר על ידי הדירקטוריון, בדומה לשאר בתי ההשקעות המנהלים את כספי הטוטו".

האם מאז מינויו של פרנקל ליו"ר המינהלת, נתן הטוטו כספים למינהלת באמצעות מטרייה של הסכם שיווק?
"לטוטו יש הסכם שיווקי עם מינהלת הליגה בכדורסל משנת 2003, החוזה האחרון נחתם ב-2012".

אין ספק, תשובות מפורטות מאוד. הארוכה בהן כללה 16 מילה. התרשמתי. היועץ ארד בחר לכלול את שאלות 10-17 לתשובה אחת: "להד"ם. המדובר ברכילות זולה שאינה ראויה לתגובה, עדיף היה שלא תועלה על הכתב".

עכשיו לעובדות. בישיבת ועדת חסויות שהתקיימה ב-13 ביוני 2013 , אושר הסכם חסות בין הטוטו-ווינר למינהלת הליגה בכדורסל בסך תשעה מיליון שקל לשנים 2013-2014 . הוועדה הוסיפה שהיא מממשת כאמור את האופציה גם לשנה הבאה. בנוסף החליטה הוועדה לפנק קצת את מינהלת הליגה - בשני מיליון שקל - בגין "המרצת ישראליות בליגת העל".

אז המינהלת בראשות פרנקל קיבלה עוד פינוק או לא? ומי ישב בוועדה? צחי "השקוף" ואיציק לארי מהתשובות של "כן" ו"לא". 


לפנק, לפנק 

באותו פרוטוקול מצוינת תוספת פינוק לאיגוד הכדורסל: 2 מיליון שקל בגין ניהול קבוצות ליגה לאומית
ונוער, 2 מיליון שקל לליגת ווינר נשים. הטוטו-ווינר אוהב מאוד לפנק חאפרים שמתנהגים יפה ומוכנים שיקראו להם ליגת ווינר.

המכובדים ביניהם סוגרים בלאנץ' או דינר בטורקיז, מסעדת הבית של היו"ר פישביין. הטניס קיבל מיליון שקל, הכדוריד מיליון שקל, הכדורעף 700 אלף שקל - לפי הפרוטוקול, לא התקיים שום דיון ענייני.

אפילו למכביה זרקו שם 1.5 מיליון שקל "בגין שידורי טלוויזיה, אלמנטים שיווקיים ומתוגברים". מה זה זה? כבר עשרות שנים שמכביה זה לא ספורט, אלא ג'יי-דייט. החבר'ה באים להחליף הורמונים ונוזלים עם צ'ייסרים ברקע. על זה לשפוך 1.5 מיליון? הא, הנה מצאתי בפרוטוקול: מותנה בהעברת קיט גרפי שיועבר לטוטו.


המכביה. תקציב של מיליון וחצי. צילום: אורי לנץ


שמואל ב'

אף שהתבקש להעביר תגובה בכתב, בחר פרנקל שמינהלת הליגה תשיב במקומו. אז כך כתב המנכ"ל עו"ד עדלי מרכוס: "באופן חריג וחד פעמי, המינהלת מוצאת לנכון להשיב כבר היום לשאלות שהעברת לנו הבוקר. להבא, מענה לשאלות יינתן בחלוף שני ימי עבודה".

אני ידוע במזגי הנוח והלא מתלהם, אז החלקתי. עו"ד מרכוס לא מוכן להתייחס לשאלות 1-9, 11-12 ו-17-19. לשאלה מס' 10, המיועדת לפרנקל אישית: "האם התבקשת על ידי איציק לארי שלא לבקש תמיכה כספית למינהלת?", הוא דווקא השיב אחרי שהצהיר שהוא חושד בי, על פי היכרות בעבר כנראה: "מאז יום הקמתה, המינהלת לא ביקשה ומשום כך לא קיבלה תמיכה כספית משום גורם ממשלתי כולל טוטו-ווינר. כל הכספים שהמינהלת קיבלה אי פעם מגורם ממשלתי, או גורם אחר כלשהו, היו תמורות פרסום ושיווק, כנגד פעילות בלבד".

באמת? ממש כך? אשכרה חאבאר? אז מה זו ההקצאה הפעוטה בשווי שני מיליון מטוטו-ווינר, שהיא חברה ממשלתית, בגין המרצת ישראליות בליגת העל? איזו פעילות עשתה כאן המינהלת?

טוף, בהמשך היה קצת בלה-בלה וכמובן איום קל בסיום: "במידה ותתפרסם לשון הרע נגד המינהלת ו/או נגד מי מנושאי המשרה בה, המינהלת תנקוט צעדים משפטיים". בא לי לבכות.


השקוף וה'מערוף'

שאול שניידר היה מנכ"ל מועצת ההימורים עד 31 במאי 2007. הוא הודיע על התפטרותו לאלתר, אחרי שיאח"ה חקרה חשד לאי סדרים כספיים. בעטיה של החקירה הוא נעצר במהלך 2006. הוא מונה לתפקיד על ידי לימור לבנת.

לפני הג'וב הזה היה יועץ בכיר לשרה לבנת במשרד התקשורת, סמנכ"ל בזקכל (אמר בראיון ב-5 ביולי 2006 שהוא חייב את המינוי ללבנת), ובהמשך מנכ"ל בזקכל. בטוטו-ווינר הוא עבד ארבע שנים. בתקופתו צמחו הכנסות הטוטו מ-677 מיליון שקל בשנה לכ-1.6 מיליארד, לפי הצהרת דובר הטוטו-ווינר, ברוך דגון.

בבדיקת מבקר המדינה ובהמשך יאח"ה, התגלה כי כרת הסכם עם חברת "לינק-יו", שזו תספק לטוטו-ווינר את השירותים הנדרשים להימורים באמצעות אינטרנט וסלולר. הוא לא חשף את טיב קשריו העסקיים עם לינק-יו בפני יו"ר הטוטו-ווינר דאז, גדעון בריקמן, וחברי הדירקטוריון.

כתב האישום המקורי נגדו היה באשמת מרמה והפרת אמונים. ב-6 בדצמבר 2012 הודה במסגרת הסדר טיעון בעבירה של עובד ציבור שיש לו זיקה פרטית. בהסדר נקבע כי לא יורשע ויישלח לשירות מבחן. 

הוא פנה לטוטו-ווינר בבקשה להשיב לו את שכ"ט עורכי דינו, וכן לשלם לו הפרשי שכר ופיצויי הסתגלות. בבקשתו דנה ועדת הביקורת של טוטו-ווינר פעמיים, ב-13 וב-27 ביוני 2013. לפי פרוטוקול הישיבות היה שם יחס חם לשאול. עו"ד מ' ניב-גבע אמרה: "לא צריך להוכיח עובדות, מעבר לספק סביר".

פרקליטתו של שניידר, עו"ד יעל גורסמן, אמרה: "מדובר באחד מהתיקים המורכבים. לדעתי היה צריך לנהל תיק לזיכוי ולא להסדר טיעון. שניידר לא עשה דבר, יסודו בטעות. נגמר לו הכוח והכסף".

הוועדה החליטה לשפות הוצאות משפטיות בפועל - 75% מהחשבוניות שהומצאו לטוטו-ווינר, שלושה חודשי שכר על העדר הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, פיצוי נוסף בסך 75% מארבע משכורות. בבית הספר לא הייתי, אבל בגן מלכה בגבעתיים לימדו אותי כי 75% מארבע = שלוש משכורות. בקיצור, פינוק של שש משכורות = כ-200 אלף שקל.


לבנת. סירבה להשיב לשאלות. צילום: פלאש 90

מי ישב בוועדת הביקורת? לי משכו את העין שני שמות: איציק לארי, המנכ"ל המכהן ורו"ח קובי זליכה, אחיו של פרופ' ירון זליכה, יו"ר הוועדה של לבנת. כן, ההוא שעף על עצמו עם "הרקוב" וכאלה. קצת מפתיע שהיועמ"ש של הטוטו, עו"ד יאיר שילה, לא נכח, אבל קולין יפה, מבקר הפנים, דווקא השתתף.

פניתי לאיציק לארי כדי לברר מה פשר הנדיבות שנפלה על המוסד ה"שקוף" בשאלות הבאות: 

# האם ועדת הביקורת של הטוטו-ווינר, אישרה תשלום פיצויים לשאול שניידר?
# האם ידוע לך וליו"ר כי שניידר הודה בהסדר טיעון?
# האם טוטו-ווינר מימן את הוצאות ההגנה המשפטית של שאול שניידר?
# בכמה כסף התבטאה ההגנה המשפטית?

היו עוד שאלות, אבל נחזור אליהן בהמשך. וזו התשובה שענה הטוטו-ווינר: "הנהלת הטוטו אינה
מוכנה להיגרר למדמנת קמפיין ההשמצות, השקרי וחסר הבסיס שבחרת לנהל על בסיס יומיומי כנגד הטוטו. אנו מגנים בתוקף את הכינויים הגסים והפוגעניים שבהם בחרת להשתמש כלפי דירקטוריון הטוטו בפנייתך, ועל כן המועצה לא תשיב לפניותיך.

"המועצה להסדר הימורים בספורט שומרת לעצמה את מלוא זכויותיה באשר לנקיטת הליכים משפטיים כנגדך, בכל הקשור לפרסום לשון הרע והוצאת דיבה. יום טוב".

טוב נו, גם כאן מאיימים. מתי תתבעו? כי זה נורא לוחץ לי ויש לי כרגע 1,713 שאלות לגילוי מסמכים לכתב ההגנה. מאחר שכל חיי אני מתפרנס ממדמנה ושקרים חסרי בסיס, יהיו לי בטח עוד 3,000 שאלות עד למועד הגשת כתב ההגנה.

הלאה. שאול שניידר הוא כיום איש עסקים פרטי וככזה הוא מציע את שירותיו לכל דורש. להתאחדות לכדורגל הוא הציע את שירותיו לתווך בינה לבין הטוטו-ווינר בתמורה פעוטה בסך 13 אלף דולר בחודש ובסך הכל 400 אלף שקל. ההצעה הוגשה בכתב. היא שמורה בכספת בהתאחדות לכדורגל. אבי לוזון מסרב להתייחס לסוגיה. "ההתאחדות אינה נוהגת לפרסם הצעות
שמתקבלות על ידי נותני שירותים שונים בכל תחום, כל עוד המציע לא נשכר לעבודה על ידה", אמר.

אנחנו שוב עם איציק לארי.

# האם ידוע לך ששאול שניידר מסר להנהלת ההתאחדות לכדורגל הצעה כספית, כדי לתווך בינה לטוטו בסוגיית הסכם השיווק?
# באם ידעת, או הנך יודע, האם עדכנת את חברי הדירקטוריון ששאול מעורב בהסכם?
# האם יו"ר הדירקטוריון, צחי פישביין, יודע על ההצעה?

את תשובת הטוטו-ווינר כבר הבאנו. הלאה, פניתי בכתב לשרת התרבות והספורט, לימור לבנת, הפטרונית של שניידר בכמה שאלות.

# האם כשרה ממונה על המועצה להסדר הימורים בספורט, ידעת על החלטת ועדת הביקורת במועצה לשלם לשאול שניידר פיצויי פרישה?
# האם ההחלטה של הוועדה התקבלה בהמלצתך?
# האם הנחית את יו"ר המועצה והמנכ"ל לטפל בסוגיה?
# האם ראוי לדעתך לשלם פיצויים, לעובד שסרח ומעל באמון מעסיקיו - בהם את, גברתי?
# האם ידוע לך סכום הפיצויים?
# מצויים בידי מסמכים, לפיהם טוטו-ווינר מימן את הגנתו המשפטית של שניידר. האם לדעתך הפעולה תקינה וכשרה מבחינה ציבורית?
# גברתי, האם ידוע לך ששאול שניידר הציע את שירותיו כמתווך בין הטוטו להתאחדות לכדורגל בתמורה ל-400 אלף שקל?

ממשרד הספורט נמסר בתגובה: "זה מספר שבועות שרון קופמן מנהל קמפיין רצוף הכפשות והשמצות, נגד הרפורמה שמובילה שרת הספורט בכדורגל הישראלי. וזאת מטעמים השמורים עמו, ובניגוד לעמדותיו, אותן השמיע באופן נחרץ בעבר. השאלות שהופנו היום מוכיחות שקופמן אינו בוחל בכל דרך כדי להמשיך ולהשמיץ, כאשר ניסיונותיו הקודמים כשלו".

ובכן, יש לי אלרגיה קשה לספינים. מדוע לא לומר אמת? גברתי, עמדתי לא השתנתה, ההפך הוא הנכון. את לא מובילה רפורמה, את כישלון מהדהד. שקיפות בשבילך היא המלצה בלתי מחייבת -עובדה ממוסמכת היא שלחברים שלך, כמו צחי "השקוף", את מתירה לעשות כרצונו בכספי ציבור, כולל פיצויים לחברים אחרים שלך כמו שאול שניידר - וזאת מבלי ליידע את הציבור.

גברתי, את צודקת, לעת עתה אני כישלון בניסיון להביא אותך ואת חברייך לומר אמת. אבל אני מאמין שתגיע בת קול מכיוון רשויות החוק שתזעק: הנה זה בא, הנה זה מגיע. 


שאול כועס

אחרי שניילנתי את כל המסמכים ומספרתי את הדיסקים, טלפנתי לשאול שניידר. הצעתי שניפגש. הוא ענה שהוא לא מעוניין. אמרתי לו שכדאי, שאי אפשר להתחבא יותר ועל הדרך נדבר גם על העמלות שגבה ממינהלת ליגת הכדורסל על 23 מיליון שקל ממפעל הפיס - עד שהיו"ר החדש עוזי דיין הפסיק לו ולאבנר קופל את הזרם.

"שמע, קודם כל תהיה אתה נקי כפיים, ואז תבוא אלי. אתה בריון ועבריין ואם תכתוב עלי מילה אחת לא במקום, אתבע אותך בכל מקום בעולם". 

אין לי כוח, אני מותש. השעה 4:58 בבוקר. תתבע, תתבעו אחד אחד, תתבעו כולכם ביחד, אבל רק אל תאיימו. תעשו.