מכבי ת"א חתומה בישראל על פטנט המנג'ר הספורטיבי, וזה הצליח לה מעל למשוער. עד שג'ורדי קרויף נחת בישראל, הכדורגל שלנו התנהל לפי הדגם המיושן של מאמן שמחליט את מי להחתים, איך ייראה הסגל ומה תהיה שיטת המשחק. קבוצות ישראליות נוספות צפויות ללכת בעתיד בכיוון של מכבי ת"א, אבל הכדורגל הישראלי צריך למצוא שיטות נוספות כדי לפתח את עצמו. טרנד חדש בכדורגל העולמי עשוי להתאים מאוד לכדורגל חסר האמצעים שלנו. 

מועדוני ענק בעולם מחזיקים בסגלים עצומים, שחלק גדול מהם מורכב משחקנים צעירים ומוכשרים שעשויים להיות "הדבר הבא" כשיגדלו ויצברו ניסיון. הבעלים מוכנים לשחרר את השחקנים הללו לקבוצות-בת בליגות אחרות. קבוצות ישראליות יכולות להגיע להסכם עם מועדון בסדר גודל בינוני-גדול באירופה, שיזרים לה שניים או שלושה שחקנים כאלה בכל עונה. הקבוצה הישראלית לא תאבד את הזהות שלה ותקבל צעירים מוכשרים בהשאלה בחינם. 

צ'לסי כבר עושה זאת בשנים האחרונות עם ויטסה ההולנדית והשאילה לה שחקנים כמו המגן פטריק ואן אנהולט, הקשר הברזילאי לוקאס פיאסון, הקשר מבורקינה-פאסו ברטראן טראורה והחלוץ הגנאי כריסטיאן אטסו. אלא שבמקרה של צ'לסי, רומן אברמוביץ' משקיע כספים בויטסה, ועל פי תקנות אופ"א, מועדונים בבעלות צולבת לא יכולים להתמודד זה מול זה במסגרת אירופית. לאחרונה פתחה ההתאחדות ההולנדית בחקירה, אחרי שעלו טענות שצ'לסי לא רוצה שויטסה תזכה באליפות, כדי שלא ייווצר מצב שהשתיים ייפגשו בליגת האלופות.  


פטריק ואן אנהולט. באירופה זה עובד, אז למה לא אצלנו? צילום: רויטרס

לצ'לסי יש 28 שחקנים המושאלים לקבוצות שונות באירופה, בהן לגאנס מהליגה הספרדית השלישית או נאק ברדה ההולנדית. הבעלים של סטנדארד ליאז', רולאנד דושטלה, מחזיק כיום בשש קבוצות באירופה, בהן סט. טרוידן הבלגית, אויפשט ההונגרית, קרל זייס יינה הגרמנית, אלקורקון בספרד וצ'רלטון האנגלית. המנג'ר הספורטיבי לשעבר של סט. טרוידן, חירט סמאטס, אמר לאחרונה כי דושטלה משביח שחקנים באמצעות העברתם מקבוצה לקבוצה, ויכול לסייע למועדונים הללו להתקדם. 

באודינזה עובדים באותה שיטה. נשיא הקבוצה, ג'יאמפאולו פוצו, מחזיק גם בגרנאדה הספרדית ובווטפורד האנגלית, ומנייד שחקנים לכאן ולכאן. הבעלים של קרדיף סיטי, וינסנט טאן, רכש את הקבוצה הבוסנית סראייבו והודיע: "נעביר שחקנים מקבוצה לקבוצה, נקיים משחקי ידידות ונצא בפרויקטים משותפים". 

בצרפת נעשו עסקאות דומות בין קבוצות גדולות יותר: בורדו חתמה על חוזה שיתוף פעולה עם ניואלס אולד בויס הארגנטינית. בצורה כזו יוכלו השחקנים מדרום אמריקה להתאקלם במהירות בכדורגל האירופי (שאליו יעברו בשלב מסוים בקריירה), ולבורדו תהיה אפשרות להחתים שחקנים צעירים ומוכשרים מבלי לשלם עליהם סכומי עתק. גם מונאקו חתמה על הסכם דומה עם ויטוריה גימראייש הפורטוגלית. 

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן

בהעדר הכסף הגדול בליגה שלנו, הקבוצות הישראליות צריכות לחפש הסכמי שיתוף פעולה. סכומים כאלה יכולים לאפשר לצעירים הישראלים להתפתח באירופה, כשהמועדון מקבל סיוע מבלי להשקיע סכומים גדולים. אפשר להתווכח על לגיטימיות השיטה וכמובן שגם בנושא הבעלות הצולבת יש לא מעט בעיות, אבל כשהכדורגל הישראלי שוקע בבינוניות, זה הזמן למצוא דרכים עוקפות.