ארגון שחקני הכדורסל הכריז היום (ה') באמצעות ההסתדרות על סכסוך עבודה מול מנהלת ליגת העל בכדורסל ומול ראשי הקבוצות. משמעות הדבר כי בעוד כשבועיים (17.3) יוכלו השחקנים הישראלים לפתוח בשביתה ולעצור את משחקי הליגה. 

השחקנים הישראלים יצאו בשבועות האחרונים למאבק על מספר הזרים שיורשה לקבוצה להחתים בעונה הבאה. ואף יותר מכך על מספר הישראלים שהקבוצות יחויבו לשבץ בחמישייה. השחקנים דורשים מהליגה לקבוע כי בכל זמן יהיו על המגרש שלושה שחקנים ישראלים. הארגון גם פועל במקביל לבטל את הטבת המס הניתנת בישראל לשחקנים זרים. 

ביום שני נערכה פגישה בין נציגי השחקנים לבין אנשי המנהלת, בה טוענים השחקנים, כי הבטיחו לא להכריז על סכסוך עבודה, לאחר שהובטח להם שאם יהיו חוסר הסכמות בהמשך, יוכלו לשבות גם בלי ההתרעה בת השבועיים. 


טפירו ושאר הישראלים נאבקים על מקומם בליגה. צילום: עדי אבישי

"ביום שלישי", מסבירים השחקנים בהודעה שהוציאו, "הופתע ניר אלון (יו"ר הארגון) לקבל הודעה ממנכ"ל המנהלת , עדלי מרכוס, לפיה המנהלת אינה מאשרת וחוזרת בה מהכתוב בפרוטוקול. בעקבות הודעת המנהלת וההחלטה לחזור בה מהסיכומים שהושגו בפגישה, החליטו בארגון השחקנים להכריז על סכסוך עבודה".

יש לציין, כי בקיץ האחרון, שונתה הגבלת הזרים בליגה ואיפשרה לקבוצות בחירה בין שתי חלופות: ארבעה שחקנים זרים בקבוצה בלבד, או שישה זרים אך עם מגבלת "החוק הרוסי" בחמישייה, שמחייבת בכל עת שני ישראלים על הפרקט. כאשר הכוונה הייתה להעביר את כל הקבוצות ל"חוק הרוסי" בעונה הבאה.  

רק שתי קבוצות בחרו העונה בחלופת "החוק הרוסי", מכבי תל אביב והפועל גלבוע\גליל. שאר הקבוצות העדיפו להמשיך עם החוק שהיה בתוקף גם בעונה הקודמת שמתיר עד ארבעה זרים בקבוצה ללא מגבלות נוספות. 

ממנהלת הליגה נמסר בתגובה: "היה סיכום להמשך המשא ומתן ב-10 במרץ, אי לכך תמוה שאחרי פגישה אחת כאשר נקבעה פגישת המשך, ארגון השחקנים הכריז על סכסוך עבודה והשבתה. אנו רואים בחומרה רבה את הצעד החד צדדי של ארגון השחקנים וקוראים לארגון לקחת חזרה מיד את הכרזת הסכסוך ולהמשיך להיפגש לשיחות כפי שנקבע בין הצדדים בפגישה השבוע".