1. השבוע, תוך כדי חגיגות האליפות, יצא לי להיזכר בטיפוס אדום אחד. לא הכרנו אישית. הוא היה טוקבקיסט והקשר בינינו התנהל במהלך העונה הקודמת. בעיקרון, אני מת על טוקבקיסטים. יש להם חוכמת רחוב, יש ביניהם כותבים נהדרים (שזה פשוט הפסד של הציבור שהם לא כותבים על בסיס קבוע באיזה כלי תקשורת), וישנם גם הסתומים, כותבי השטויות, בדרך כלל בטעויות כתיב.

הידיעה שלאנשים כאלה מותר לנהוג, להצביע בבחירות ולהתרבות ללא פיקוח מרתקת ובאותה מידה מחרידה אותך. הטוקבקיסט שנזכרתי בו השתייך לקבוצההראשונה. הוא אכל לי את הלב עונה שלמה. אחרי כל דרבי - שבו אמרו שהפעם מכבי בטוח מנצחת את הפועל והפועל כבר בדקה שנייה הבקיעה שער ושוב ניצחה - הוא נהג לכתוב "כמה טוב לרמוס, לדרוך ולמעוך את מכבי".

פעם אחרי פעם, דרבי אחרי דרבי, הוא לא טרח לשנות מילה. אפשר היה להרגיש איך הבנאדם משמין מנחת. הוא עבר מאתר לאתר וכתב את אותו טוקבק מרוצה, "כמה טוב לרמוס, לדרוך ולמעוך את מכבי".


ערן זהבי בדרבי - לרמוס, לדרוך, למעוך. צילום: עדי אבישי

כבר חיכיתי לזה. ידעתי שהטוקבק המבסוט, הלועג - יגיע. אני כותב שנים רבות טורי ספורט. במהלך הזמן חטפתי תגובות מרושעות הרבה יותר. בדרך כלל טוקבקים עוברים לי מעל לראש, אבל זה איכשהו נכנס לי תחת העור.

ברור כמובן למה נזכרתי בו השבוע. נזכרתי גם שעונה שלמה לא שמעתי את הפה השמן והשחצני שלו. הדרבי, ישתבח שמו, זכה לחוקים חדשים העונה, ובעצם חזר להתנהג על פי החוקים הישנים והטובים. לא שהעניינים מתנגנים בצורה מושלמת: הפועל כל כך דפוקים השנה שכמעט לא חוכמה לנצח אותם. כשאין הבדל בין הפועל ת"א להפועל עכו, כמה הנאה כבר אפשר להפיק מעוד ניצחון על קוסטלה ונוסטלה ופרדי דוד.

אלא שדווקא כאן, כשהראש מסוחרר משמפניה והפיהוק עולה ממעמקי הבטן, אנחנו צריכים - מה צריכים, חייבים - להתעשת. להתעורר ולהזכיר לעצמנו שאםננצח בדרבי האחרון, אולי נבלום את העפלתה של הפועל לליגה האירופאית ובכך ניתן להם פליק כלכלי, שייקח אותם מי יודע כמה שנים אחורה. וזה חשוב. חשוב מאוד.

אנחנו חייבים, ידידי הטוקבקיסט הנעלם, לרמוס, לדרוך ולמעוך את הפועל ת"א. מי כמוך יודע, טוקבקיסט-בטח-אוכל-ת'לב-בימים־האלה שכמוך, שלרמוס, לדרוךולמעוך אתכם, זה מה זה תענוג.


אליפות זה טוב, אבל תעשתו. צילום: עדי אבישי

2. השמש זרחה השבוע על שמעון אבוחצירא. רביעייה היא מספר שחלוץ יזכור כל חייו. שני שערים באו מכדורים שפגעו כמעט במקרה באבוחצירא, אבל בימים כאלה של חגיגות, מי סופר. הטרנד עכשיו הוא להגיד אבוחצירא אירופה, אבוחצירא אירופה. ממש אפשר לשכוח שאלמלא הקלף המשוגע שהלך לו נגד הפועל, הוא היה עומד על תשעה שערים לעונה שלמה - תפוקה לא מרשימה במיוחד לחלוץ. אבל מי סופר בימים החגיגיים.

איזי שרצקי, אגב, תובע את מכבי ת"א שגנבה לו לטענתו את איתן טיבי, מה שמנע לטענתו את העפלתה של קריית שמונה לשלב הבתים בצ'מפיונס. הנה למעשה מה שמנע מקריית שמונה את העלייה לשלב הבתים: שתי החמצות פשוט מזעזעות של אבוחצירא - כאלה שאסור, פשוט אסור לחלוץ להחמיץ - במשחק מול באטה בוריסוב.

אבוחצירא עלה לשרצקי הרבה מיליונים העונה, אבל מי סופר. עכשיו כולם ביחד לדקלם, שלוש-ארבע, אבוחצירא אירופה, אירופה אבוחצירא.


שירצקי, מי באמת עלה לו מיליונים. צילום: פלאש 90