"משום מה נוצרו במרוצת ההיסטוריה אגדות שליליות, לגמרי לא מוצדקות, על הזאבים", טוען בנחישות הסניגור מס' 1 שלהם, הבמאי-צלם משה אלפרט, קיבוצניק מאפיקים שסרטו השני, "יללת הזאבים", שוטף כעת את בתי הקולנוע.

"'פטר והזאב' זה סתם סיפור של התייחסות רעה מצד האדם כלפי חיה, אותה הוא רואה כמסוכנת ומתכוון להרוג. לא כל שכן 'כיפה אדומה', אגדה חסרת שחר מתחילתה ועד סופה. היכן נשמע על זאבים שבאמת טורפים בני אדם, מה שגורם לפחד מיותר מהם?", קובל אלפרט.

"לא ידוע על מקרה כלשהו בארץ ישראל שבו זאבים סיכנו אותנו, ההולכים על שתיים", ממשיך אלפרט, "אם כבר, ההפך הוא הנכון. אנחנו אלה שמסכנים את החיה הזאת, כמו שאנחנו מסכנים את כל הטבע בארץ. בכלל, מהרגע שבו החל האדם בהתיישבות של קבע, הגיע הרוע לעולם".

"יללת הזאבים" הוא המשכו של סרטך הקודם, "ארץ בראשית"?
"אני לא יודע אם אפשר לקרוא לו סרט המשך, אבל הוא יוצא מתוך הסרט הקודם, שהקו שלו היה יותר חווייתי-פיוטי אבל עם פחות דרמה. הזאב היה שם אחד הגיבורים, במקביל ליעל ממדבר יהודה ולחתול ביצות, שגם להם אני מתכוון להקדיש סרטים עלילתיים. הרעיון לסרט הנוכחי התגבש אצלי כשגיבור 'ארץ בראשית', אמנון הזאב, מת בזרועותיי ביום בכורת הסרט, אחרי שגידלתי אותו במשך 14 שנה".


אלפרט והזאבים. צילום: יח"צ

אז איזה סוג של סרט הוא "יללת הזאבים"?
"של ריאליטי, אבל במובן הטוב של המילה, להבדיל ממה שיש בטלוויזיה. הצילומים הם אותנטיים ומהם, כולל סיפורי הציד למיניהם, אני בונה פסיפס שבו ישנה כל הדרמה".

זה סרט תיעודי או עלילתי?
"זהו בהחלט סרט עלילתי, כשבעזרת עריכה נכונה בניתי סיפור עלילה מתוך חומרים דוקומנטריים שהצטברו אצלי. זהו סרט עלילתי ללא בני אנוש, שהשחקנים בו, כביכול, הזאבים, חיים את חייהם בצורה טבעית. הכול אמיתי ואין שום דבר מזויף".

אכן, נשמע כאילו יצא מתוך "ארץ בראשית".
"'ארץ בראשית' היה ניסיון להביא את דבר הטבע בישראל לעיניים האנושיות של המדינה הזאת. היחס של בני האדם לטבע, ולחיות הבר בפרט, הוא לא היחס הנכון שהם ראויים לו. לצד מאות האלפים שראו אותו בהקרנתו בחגים בערוץ 2, צפו בו כ-200 אלף איש בבתי הקולנוע, אבל הרבה יותר ראו אותו כשנגנב מהר מאוד לרשת. כאן חופש המידע מנוצל בצורהגסה להפרת זכויות יוצרים, דבר שנלחמים נגדו בכל העולם".

מה קרה למכלאת הזאבים שטיפחת בקיבוץ?
"סיפור הזאבים הולך ונגמר. מה שהיה היה. בשלב מסוים נפסק הריבוי הטבעי שלהם. לפחות הם נשארים בסרטים".