טהוניה רובל, הדוגמנית האתיופית בת ה-25, היא הזוכה הגדולה בעונה החמישית של האח הגדול. רובל הצליחה לגבור בגמר הגדול שנערך הערב (ג') בנווה אילן על לבנה גוגמן, לאון שוובסקי, דור דמרי ואיתי וולך ולקבל את מספר הקולות הגדול ביותר מהקהל. 

רובל היתה אולי הדיירת הכי מדוברת בווילה בעונה החמישית והצליחה לעורר סערות רבות בבית בגלל המזג החם שלה. רובל היא הדיירת הראשונה שזוכה בגמר ולוקחת את פרס מיליון השקלים מאז עשתה זאת שפרה קורנפלד בעונה הראשונה (אלירז שדה, גק'י מנחם וקותי סבג זכו בעונות 2-4).

במהלך העונה הושמעה ביקורת על היחס המועדף שקיבלה לכאורה טהוניה מהפקת האח הגדול. הערב היא יצאה מהווילה לאחר 115 יום, כאשר ברקע התנגן השיר "Girl on Fire" של אלישה קיז. "אני קצת לא מעכלת ועדיין לא יודעת אם אני הזוכה או לא", היא אמרה אחרי שיצאה מהבית, "בדקות האחרונות עשיתי סיור בבית. אני מתה לחבק את המשפחה שלי".

"לא באתי לעשות מלחמות או בלאגן, אלא להראות את הדבר הזה שנקרא שחור. יש הרבה גזענות במדינה ורציתי להעלות מודעות. אני מקווה שהצלחתי". עם יציאתה מהבית, קיבלה טהוניה גם טלפון מברך מח"כ האתיופית, פנינה תמנו שטה, שאמרה לה "אני גאה בך, הרבה מאנשי הקהילה גאים בך". 

למקום השני בגמר הגדול הגיעה לבנה "זוהרים" גוגמן (30). גוגמן נכנסה ללבבות הצופים, בין היתר גם בשל הסיפור המשפחתי שלה (אביה חולה במחלת ניוון שרירים). כמו טהוניה, במהלך העונה גם היא היה מעורבת בכמה ריבים סוערים עם הדיירים האחרים, בעיקר מול גילי ורוני מיילי. גם בהימורים וההערכות לפני הגמר היו רובל וגוגמן שתי המועמדות המובילות לזכות העונה. השתיים קיבלו מאות אלפי קולות כל אחת בהצבעת הגמר, בפער ניכר ממקומות 3-5.

טהוניה, היתה הדיירת הבולטת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לאון שוובסקי, בן 27, מנהל חנות האופנה מרמת גן הצליח להגיע עד לשלישייה האחרונה לפני שהודח. עם יציאתו מהווילה, הוא התקבל בחיבוק על ידי פאולינה אלברשטיין, אליה היה קרוב מהכניסה לבית. "אני מרגיש שניצחתי", הוא אמר לאחר ההדחה.

דור דמרי, מדריך הגלישה בן ה-23 מתל אביב, הודח מהווילה מספר דקות לפני שוובסקי חברו הטוב. דמרי, שפיתח קירבה לדיירת אור דניאל בתוך הווילה, זכה ממנה לנשיקה ראשונה בפריים טיים מיד עם יציאתו מהבית. לפי צמד המנחים, 36 קולות בלבד הבדילו בין דור ללאון.


אסי וארז, סוף עונה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

איתי וולך, שהפתיע כשהפך לדייר החדש הראשון שמעפיל לגמר התוכנית, היה המתמודד הראשון שיצא מהווילה לאחר שקיבל את כמות הקולות הנמוכה ביותר אצל הצופים. וולך, הסטודנט לכלכלה שסבל מליקוי בדיבור, זכה לאהדת ואמון הקהל בהדחות האחרונות. אמש הוא הספיק גם לחגוג יום הולדת בווילה.

"העובדה שהייתי בגמר נתנה לי להרגיש שאני באמת חלק מהבית", הוא אמר היום לאחר שיצא מהווילה. וולך נשאל על היחסים שלו עם טהוניה והודה שהיו רגעים שהיה מאוהב בה בווילה, אבל כבר אינו מאוהב בה: "אני מאד אוהב אותה ותמיד יהיה לי משהו בלב אליה. אני מאחל לה את כל הטוב שבעולם".

בתחילת התוכנית, עוד בטרם ההדחות, זכו הפיינליסטים לראות איך סיקרו כלי התקשורת את התוכנית מאז החלה העונה ב-5 במאי ואילו תגובות היא עוררה בחודשים האחרונים. בהמשך, הוכנסו לאולפן כל דיירי העונה. רוני וגילי מיילי, הדיירים השנויים במחלוקת, לא נכחו הערב בגמר מאחר וסולקו מהווילה במהלך העונה.


טהוניה ניצחה את כולם. צילום: רונן אקרמן, יח"צ