גם זאת "חוצפה". מגיעה שחקנית אלמונית, טרייה טרייה, מפס הייצור של בית הספר למשחק, וכבר בסיום הצגתה הראשונה למבוגרים, הקהל מריע לה והביקורות מרעיפות עליה שבחי הלל. זה מה שקרה לרותם שוורץ - שם שחובה לתייק בזיכרון - בתום ההצגה המשובחת "הינשוף והחתלתולה" בתיאטרון "הספרייה" ברמת גן, מאת ביל מנהוף, שבה היא משחקת עם דן קייזלר המנוסה והמוכשר.

"היוזמה להעלאת ההצגה היא של הבמאי גילי אמיתי, שהיה המורה שלי בבית צבי", מקדימה שוורץ, "כמי שסומכת עליו, ישר אמרתי 'כן!'. זאת הצעה שאי אפשר לסרב לה, לא כל שכן כמשהו להתחלת הדרך".

לא מפחיד לקפוץ למים בהצגה כה תובענית לשניים?
"זה מפחיד וגם מאוד מאתגר. בעיקר בגלל שבמציאות אני לא בדיוק כמו דוריס בהצגה, אחת שעוסקת מהצד במקצוע העתיק בעולם, שנכנסת לפתע לחייו של סופר לא ממש מצליח, שגר ממול. אנחנו מאוד שונות. במקור אני בת מושב, לא הטיפוס של רוח וצלצולים, אחת שלא כל כך רואים אותה מאופרת ועל עקבים. אם יש משהו שמשיק בינינו, היא חוכמת הרחוב. זה צד חזק אצלי".


שוורץ בינשוף והחתלתולה. "הצעה שאי אפשר לסרב לה". צילום: דן צבקר, יח"צ

מה יש לך לומר להגנתה של דוריס?
"דוריס נראית לי כפרחה טובת לב עם נשמה אדירה שלא לוקחת שום דבר באופן קשה מדי. אחת שלא שומרת דברים בבטן. הכל יוצא החוצה. אין לה במיוחד טאקט. ממנה אני לומדת שלפעמים לא מזיק לומר על המקום מה אני חושבת".

ודן קייזלר, שותפך להצגה?
"לא הכרנו. הוא למד אי אלה מחזורים מעלי בבית צבי, ועם הניסיון שצבר בהצגות אני מתרשמת שהוא פרפורמר ענק. עם המקצועיות שלו, הוא מתרגש הרבה פחות ממני. מרגיע אותי שהוא מולי. יש בינינו כימיה מצוינת, בלעדיה אי אפשר להצליח בהצגה הזאת".

"מחפשת את דרכי"

שוורץ (27) נולדה וגדלה במושב שילת ליד מודיעין, ולהוריה יש במקום מפעל המייצר חלקים לתחום החלל. אם הם ציפו שבתם תמשיך את דרכם, זה לא יצא. מאז ששיחקה בהצגות במקום, שוורץ אותתה שהיא בכיוון אחר. לאחר שירות צבאי כלוחמת במודיעין שדה על גבול מצרים, ומה שהיא מכנה "הטיול הגדול במזרח", ביקרה בהצגה בבית צבי. שם נפלה ברשת. כשנאמר לה שנותרו מקומות בודדים, "שבועיים לפני התחלת הלימודים הלכתי לאודישן על עיוור והתקבלתי".


קייזלר  ושוורץ. "יש בינינו כימיה מצוינת". צילום: דן צבקר, יח"צ

לפני "הינשוף והחתלתולה" שיחקה רק ב"מדיטק", בהצגת "ילדת פעמון", מאת נאוה סמל. "אני מחפשת את דרכי", היא מעידה על עצמה, "מאוד מקווה שההצגה החדשה תעזור לי לפתוח עוד קצת דלתות".

"הינשוף והחתלתולה", רביעי, 23.10, 20:30, תיאטרון הספרייה, אולם אהוד מנור, חיבת ציון 16, רמת גן