סנדרה בולוק הייתה בטוחה שקריירת המשחק שלה מאחוריה. אחרי הכול, היא כבר הבטיחה את מקומה בתולדות הקולנוע אחרי שזכתה באוסקר וגלובוס הזהב על "הזדמנות שנייה", והרזומה שלה גדוש בשוברי קופות, שחלקם אף קיבלו ביקורות מפרגנות. לכן כעת היא יכולה להתמסר לגידול בנה המאומץ לואיס בן ה-3 בחווה הענקית שלה באוסטין, טקסס.

אלא שבדיוק כשבולוק (49) תכננה לשבת על זרי הדפנה, פנה אליה הבמאי המקסיקני המוערך אלפונסו קוארון ("ואת אימא שלך גם", "הארי פוטר והאסיר מאזקבאן") והציע לה הצעה, שלדבריה, אי אפשר לסרב לה. "תמיד אהבתי את הדרך שבה הוא מזקק הכול לכדי מהות אחת", הסבירה בולוק ל"דנבר פוסט" מדוע ניאותה לחזור למסך הגדול עבור אחד הקולנוענים האהובים עליה.

החיבור בין השניים הוליד את "כוח משיכה", מותחן מדע בדיוני, שנכון לרגע כתיבת שורות אלה הכניס למפיקיו מעל 300 מיליון דולר ונכתב על ידי קוארון - שתמיד חלם להיות אסטרונאוט וגם במאי - ובנו ג'ונאס. בולוק משחקת את ד"ר ריאן סטון, מהנדסת רפואית ומומחית משימתית שנשלחת לחלל בחברת האסטרונאוט הוותיק מט קוולסקי (ג'ורג' קלוני). מה שמתחיל כמשימה שגרתית ופסטורלית, הופך לאסון: המעבורת נהרסת כליל ושני האסטרונאוטים מוצאים עצמם, הלכה למעשה, אבודים בחלל. חבולה ומותשת מטרגדיה אישית שעברה זה מכבר, סטון נאלצת לשלוף כוח רצון מהרזרבות הנפשיות, כדי שתצליח לחזור הביתה בשלום.


בולוק, ידעתי שאם לא אצטרף למסע, אפסיד הזדמנות ואתחרט יותר מאוחר". צילום: רויטרס

"כשאלפונסו ואני נפגשנו לראשונה, לא שוחחנו על הטכנולוגיה שבה הוא יצולם או על סוג הסרט", משתפת בולוק, "דיברנו על הסיבות האישיות שהובילו אותו לכתיבת התסריט ועל המסר הרגשי שהוא רוצה להעביר, שמאוד נגע ללבי. חשתי שיש כאן מישהו שנראה שהוא מאמין בדברים שאני מאמינה בהם. דברים שלא ניתן להסביר או להבין. ידעתי שאם הוא אכן האיש, ולא אצטרף למסע שלו, אפסיד הזדמנות ואתחרט יותר מאוחר. אז החלטתי להיענות לו ולהתנהג בניגוד למה שתכננתי להמשך חיי".

כדי להיכנס לתפקיד, שלדבריה הוא אחד המשמעותיים בקריירה שלה, היא חקרה מקרוב את נושא השהייה בחלל והתנהגות הגוף באפס כוח משיכה, לצד כניסה לכושר גופני שיאפשר לה לצלוח בשלום את הצילומים המתישים. בנוסף, עשתה בולוק מאמץ כביר כדי להיכנס לדמותה של אישה שנמצאת בטראומה וצריכה למצוא בעצמה כוחות על כדי להיחלץ בשלום מהמעבורת המרוסקת.

"אני אוהבת את מדעי החלל וחושבת שאנחנו לא לבד בעולמנו", היא מפטירה, "אבל מכאן ועד ליציאה לחלל כדי לבדוק מקרוב מה קורה שם, הדרך ארוכה. אני לא אמיצה מספיק. אני שונאת לטוס".