צילום: רויטרס

טיילור סוויפט, כוכבת הפופ-קאנטרי, הייתה הזוכה הגדולה בטקס פרסי המוזיקה האמריקאית, ה-AMA, שנערך הלילה (ב'). סוויפט חזרה הביתה עם ארבעה פרסים, כולל הגדול ביותר שמחולק בטקס לאומן השנה. המצביעים שבוחרים את הזוכים בטקס הפרסים הזה הם המעריצים עצמם.

סוויפט בת ה-23 גברה על ג'סטין טימברלייק, ריהאנה, ברונו מארס ועל הצמד מאקלמור וראיין לואיס כי לזכות בפרס אומן השנה בפעם השלישית ברציפות, הכי הרבה פעמים שאומן אחד אי פעם זכה בפרס. סוויפט גם לקחה הביתה את הפרסים לזמרת האהובה גם בקטגורית הפופ וגם בקאנטרי, וגם את הפרס עבור אלבום הקאנטרי על אלבומה מ-2012 "red".

אחרי סוויפט ברשימת הזוכים מופיע ג'סטין טימברלייק (32), שחזר השנה להתעסק במוזיקה אחרי חמש שהם בהם היה עסוק בפרוייקטים אחרים. כוכב הפופ היה מועמד בחמש קטגוריות שונות ולקח שלושה פרסים, בניהם הזמר האהוב בקטגורייית הפופ\רוק.


סוויפט והשלל המרשים שלה, הלילה. צילום: רויטרס

צמד ההיפהופ שפרץ השנה מאקלמור וראיין לואיס, הובילו את רשימת המועמדויות (6) אבל יצאו בסוף הערב רק עם שני פרסים. כאשר עלו לקבל את הפרס לאומני ההיפהופ של השנה הם ניצלו את נאום התודה כדי לדבר על נושא שנוי במחלוקת.

"אנחנו רוצים לדבר על טרייבון מרטין ועל מאות רבות של ילדים שמתים בכל שנה בגלל אפיון גזעי (racial profiling). הגיע הזמן שנשמור על הנוער הזה ונילחם בגזענות ובחוקים שמגינים עליה". הצמד כמובן התייחס בראש ובראשונה לרצח של הנער השחור טרייבון מרטין בשעה שחצה בלילה שכונה לבנה ונורה על ידי ג'ורג' זימרמן, איש משמר שכונתי, לבן, מסיבה לא ברורה.

גם לבריטניה היה ייצוג בטקס הכל-אמריקאי. להקת הבנים "וואן דיירקשן" הביאה הרבה מאוד מעריצים למתחם השטיח האדום של הטקס וגם לקחה איתה הביתה את הפרס לאלבום הפופ\רוק עבור האלבום שלהם "take me home". זוכים נוספים היו הדי.ג'יי אביצ'י שזכה בפרס לאומן המוזיקה האלקטרונית, ומארק אנתוני שזכה בפרס לאומן הלטיני.

ריהאנה בת ה-25 קיבלה את פרס ה"אייקון" מידי אימה, מוניקה פנטי, וגם הופיעה בטקס עם השיר "דיימונדז". ריהאנה גם לקחה הביתה את הפרס עבור זמרת הסול\R&B האהובה על הקהל.  אומנים נוספים שהופיעו בטקס היו קייטי פרי, ליידי גאגא, מיילי סיירוס וכריסטינה אגילרה. מי שבלט דווקא בהיעדרותו מהטקס הוא כוכב הנוער ג'סטין ביבר, שלא זכה השנה באף מועמדות.


ריהאנה והפרס המיוחד שלה. צילום: רויטרס