בין ארטילריית האירועים שיסתערו על שמונת ימי חנוכה, יש גם סרט אנימציה אחד, מקסים ממש, "להציל נסיכה", במרכזו האביר ראסטי, יצור מתכתי טוב לב המואשם בגניבה ויוצא למסע לטיהור שמו ולזכות שוב בתואר האבירות שנגזל ממנו, בטירתו ובאהובתו. בגרסה העברית מדבב את ראסטי דני לשמן, כוכב "השמינייה", שלראשונה מדבב דמות ראשית בסרט אנימציה.

איך בכלל מתחילים ליצור קול לדמות אנימציה?
"צפיתי בגרסה המקורית של הסרט וקיבלתי רפרנס לקול של הגיבור. אחר כך עבדתי יחד עם שרון כהן, הבמאי מספר אחת בארץ לדיבובים, ויחד מצאנו את הקול. הכול קורה בלייב, לא מקבלים טקסט הביתה או מתכוננים, אתה רואה ומיד מקליט. זה חלק מהמיומנות".

אחרי שכבר דיבב בעבר בסרטים ובסדרות, לשמן מבין שהמקצוע הזה לא מתגמל מספיק, לכן הצטרף כחבר בארגון המדבבים, המנסה להגן על זכויותיהם מול המעבידים. ואם גם אתם חשבתם, ממש כמוני, שעבודת הדיבוב זה חפיף, ובעיקר כוללת עשיית קולות מצחיקים מול מסך רחב, טעיתם ובגדול.

"הייתי יוצא מסשן הקלטות מותש", חושף לשמן, "זה היה אחרי חמש שעות שכללו הרבה רפליקות באנרגיה גבוהה. למרות שאני הכי אוהב את הצרחות והקולות הרמים, זה לא פשוט. מדובר בהמון השקעה. רוב הזמן אני שחקן, אבל יש אנשים שזאת פרנסתם, והם נותנים נשמתם למקצוע".


דני לשמן, בצבא חשב שכבר לא ישחק. צילום: לירון אוראל, יח"צ

פעם שחקן תמיד שחקן

הופעתו הראשונה של לשמן (32) על הבמות הייתה בגיל 7 בפסטיבל זהירות בדרכים. בתיכון למד במגמת תיאטרון ובצבא הוצב בחיל התותחנים והיה מפקד צוות של משגרי רקטות. "היה לי פרופיל גבוה ולא העליתי על דעתי להוריד אותו כדי להגיע לתיאטרון צה"ל", הוא מבהיר, "בזמן הצבא חשבתי שאולי התחום הזה כבר לא בשבילי. בהרבה מזל, או השגחה עליונה, מצאתי את עצמי שוב בתחום".

המזל, או ההשגחה העליונה, הביאו לכך שמלהקת "השמינייה" פנתה למורה שלו למשחק מהתיכון, שהמליץ עליו לתכנית. "לא הייתה לי סוכנות, ממש שום דבר", הוא אומר, "והשאר היסטוריה". במהלך השנתיים ש'השמינייה' שודרה בערוץ הילדים, היא זכתה לפופולריות עצומה, אבל כמו מרבית חבריו לסדרה, לשמן לא נתן להצלחה לעלות לו לראש, אלא עזב הכול והלך ללמוד בסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין.

"היינו חבר'ה מאוד צעירים", מסביר לשמן, "הרבה מאיתנו החליטו להעמיק בלימודים. לדעתי לא כולם חייבים ללמוד, יש הרבה אנשים מוכשרים, אבל במסגרת הלימודים, חצי מהזמן שם אתה לומד משחק ובחצי השני אתה לומד להיות בנאדם, לעמוד בלחצים, לשמור על פרופורציות. אני שמח שעברתי את החוויה הזו. בזכות הלימודים נכנסתי להבימה, אני לא חושב שבלעדיהם הייתי מגיע לשם".

בשנתיים שהוא בתיאטרון הבימה, שיחק לשמן בהצגות "אם יש גן עדן" ו"הסוחר מוונציה". במקביל הוא משחק בהצגות ילדים, למשל ב"צפרדי וקרפד", שזכתה בפרס הצגת הילדים הטובה של השנה. "זה מחזמר מקסים, הכי יפה לילדים. אני שר ומשחק וזה תמיד מרגש", הוא מדווח.

בנוסף, הוא מופיע בהצגה "ביקור מולדת", המיועדת לילדים קצת יותר גדולים ועוסקת בבחור אמריקאי שעושה עלייה. בין לבין, הוא מעביר סדנאות משחק לילדים. "הרבה ילדים רוצים להופיע על המסך ושואלים איך מתחילים. אני אומר להם שיחכו קצת וילמדו, ובעיקר אני אומר להם, שצריך הרבה מזל בחיים".

את איחולי ה"מזל טוב" קיבל לשמן לפני שלושה חודשים, כשנשא לאישה את מורן, שעובדת עם ילדים בסיכון. "היא החצי הטוב שלי", הוא מעדכן, "ובטח שהיא עוזרת יותר לנוער ממני. אני עושה להם שמח, והיא דואגת שלא יהיה להם עצוב".


"להציל נסיכה", מי אמר שלדבב זה קל? צילום: יח"צ