פרויקט קולנוע אירופי משוחזר, 15-31.1, סינמטקים ברחבי הארץ

אם הייתם אומרים לאוסטרים, לצ'כים או לצרפתים, רק לפני 100 שנה, שיום יבוא והם יחלקו פרלמנט משותף, יסחרו באותו מטבע ויעבדו בחופשיות בכל מקום שהוא ביבשת, סביר להניח שהייתם מקבלים איזה שניצלון או קרואסון עסיסי לפנים.

כך או אחרת, למרות שהכלכלה המשותפת לא ממש מוכיחה את עצמה, האמנות דווקא מחזיקה מעמד, ולפני כשנה חברו 13 שגרירויות ורתמו את ארכיוני הקולנוע של מדינות האיחוד, לפרויקט חדשני של שימור ושיפוץ סרטים ישנים.

הפרויקט מאפשר מבט פנורמי ונוסטלגי על העבר, דרך סרטים בולטים מההיסטוריה הקולנועית של איטליה, אוסטריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, דנמרק, יוון, ספרד, פולין, פורטוגל, צ'כיה, צרפת ורומניה - סרטים שלולא שימור, סליליהם כמעט ואבדו במשעולי פגעי הזמן והשימוש.


"נשף מכבי האש", פותח את הפסטיבל. צילום: יח"צ

הפסטיבל, בניהולו האמנותי של דן חיוטין, ייפתח בישראל היום בסינמטק חיפה, עם הקרנת הסרט הצ'כי "נשף מכבי האש" של מילוש פורמן ("שיער", "קן הקוקייה", "אמאדאוס"), במעמד שגרירי הארצות המשתתפות, ויימשך עד ה-31 בינואר גם בסינמטקים בתל אביב וירושלים.

בין הסרטים הנוספים שיוקרנו: "רומא עיר פרזות" (1954) הקלאסי של רוברטו רוסליני האיטלקי, "צמרמורת" (1981) הפולני של וויצ'ך מרצ'בסקי, "היפה והחיה"(1946) הצרפתי של ז'אן קוקטו, "ספר לי שקרים" (1968) האנגלי של פיטר ברוק, "רעב" (1966) הדני של הנינג קרלסן, ועוד.

במסגרת הפסטיבל יתקיים בסינמטק תל אביב פאנל מנהלי ארכיונים ומומחים מהארץ ומחו"ל, שיציגו את העבודה הייחודית של שימור ושחזור סרטים. הסרטים יוצגו עם תרגום לעברית ואנגלית.