"המוזיקה היא הדרך שבה אני חווה את החיים", אומר המוזיקאי הרבגוני אוריאל הרמן, 26, שישיק במוצ"ש, באולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל, את אלבומו הבלתי שגרתי "AWAKE". "האלבום החדש מספר על התהליך שעברתי בשנה האחרונה, יש בו המון אלמנטים מוזיקליים וגם מהחיים עצמם".

באלבום ניכרת התנודתיות שלו בין הסגנונות. "הרקע שלי הוא קלאסי. אני בא ליצור על הבמה ולנסות לשנות דברים תוך כדי אלתור", הוא מספר. "הרעיון הוא לא להיות מקובע. לצד המוזיקה הקלאסית יש להקות רוק שאני מאוד אוהב וכמובן-כמובן הג'אז. אפילו מוצרט, מלחין שאני כל כך אוהב, היה מוזיקאי פתוח ובקלות אפשר למצוא אצלו מנגינות שמהן אפשר להגיע לרוק. אני יודע שאחרים מעדיפים להישאר בתוך הקופסה מתוך חיפוש אחר ביטחון. לי נראה שבמוזיקה זה מסוכן".


הרמן. לא רוצה להיות מקובע. צילום: רויטרס

באלבובו הקודם, שבו ביצע את שירי רחל, התחלק הרמן בלחנים עם חבר ילדותו, נגן הקונטרבס אוהד אטון, המנהל כעת קריירת ג'אז בניו-יורק, ועם המפיק המוזיקלי המנוסה שלהם, עדי רנרט. הפעם נטל על עצמו כמעט את כל ההלחנה, עם סטייה לכיוון הרוק בקאברים ללהיטים של נירוונה ורדיוהד. לעומת האלבום הקודם, שהוקדש לשירי משוררת אחת, הפעם גם הלחין שיר של יהודה עמיחי ושיר של תרצה אתר.

מדוע רק שני שירים באלבום כוללים מילים? "נראה לי שהמילה מגבילה במוזיקה. בלעדיה כל אחד יכול לקחת את המוזיקה למקום שלו".

התהליך שאתה מספר עליו הוא מוזיקלי בלבד? "עברתי בשנה האחרונה לא מעט מהפכים. סיימתי מערכת יחסים ארוכה עם בת-זוג, לאחר ארבע שנים, משהו שמן הסתם הרעיד קצת את עולמי. זאת הייתה חוויה די קשה בשבילי וניסיתי לעכל אותה דרך השירים שהלחנתי לאלבום.

נסעתי לקוסטריקה, לנקות שם קצת את הראש בקהילה הישראלית 'פצ'ממה' של אמנים שחיים בג'ונגל. בעקבות הטיול לשם נכתב 'לילה לבן', קטע של רבע שעה שבו אני נותן ביטוי לחוויות שעברתי שם".

תודה שאתה מספר כעת שאורכו של הקטע רבע שעה. מדוע בשני האלבומים אין תזמון של הקטעים? "זה בכוונה. בוודאי הבחנת שלאלבום הנוכחי לא מצורפת חוברת. רציתי לבוא עם המוזיקה נטו, ממקום נקי. רציתי שמי שיאזין לאלבום, יתרכז במוזיקה שבו".

אם האלבום הקודם היה כל כך ישראלי - ומה יכול להיות יותר ישראלי משירי רחל? - הפעם האלבום נקרא "AWAKE" וכמעט הכל בו באנגלית. מדוע?
"כי האלבום לא מיועד הפעם רק לקהל בארץ ולאחר שכבר הופעתי בחו"ל אני גם עם הפנים לשם".

לצד הנגינה בפסנתר, שומעים אותך שר. אתה גם זמר?
"זמר אני לא, אבל אוהב לשיר ושר בהופעות. יכולתי להסתפק בשירתן של שתי זמרות נפלאות, מיקה שדה וסיון טלמור בשיר של תרצה אתר, אבל די בשם השיר, 'מכתבי אהבה' כדי להבין שנחוץ כאן גם קול של גבר".

הוא בן 27 , ירושלמי במקור, בשנים האחרונות בתל-אביב. צמוד לפסנתר מגיל עשר, בוגר מגמת מוזיקה בבית הספר התיכון למדעים ואמנויות בירושלים. לדבריו, הושפע רבות מהמלחינים אנדרה היידו ומיכאל וולפה. ורחל?

"כשסיימנו את התיכון, קיבלנו, אנחנו הבוגרים, כולל אהוד (אטון), כמתנה את ספר שיריה של רחל. הספר ישב לי כמה שנים על הפסנתר, עד שיום אחד הורדתי אותו משם והלחנתי להנאתי את 'עקרה' (בן לו היה לי...). התקשרתי לאהוד, הוא שמע, התלהב, הלחין שיר אחר ומזה נהיה אלבום עם עדי רנרט, מפיק מוזיקלי שממנו למדנו המון ועברנו איתו תהליך מיוחד".

לאלבום ההוא התגייסו נגנים מהשורה הראשונה. בין מבצעי השירים היו אלי מגן, אבי בללי, אלי דג'יברי, נשפן הג'אז הבינלאומי שהתגלה שם כזמר מחונן, איילה אינגדשט המעולה בארבעה שירים וסיון טלמור, שהתגלתה שם לפני דה וויס והמשיכה עם הרמן לאלבום החדש.

לאחר המחמאות על האלבום ההוא לא בער לך לרוץ לאלבום נוסף? בכל זאת, עברו יותר מחמש שנים.
"בער אבל לא מיהרנו. יצאנו במופע שהלך והתפתח. לשיאו הוא הגיע כשלפני שנתיים פתחנו איתו את פסטיבל הקולנוע בירושלים, כשאיתנו סיון, כמבצעת כל השירים וכמספרת את סיפורה של רחל. במקביל יצאתי בפרוייקט אחר, שמירי מסיקה השתתפה בו. העניין הוא לא במידת הפרסום שלך, אלא במה שאתה מביא למוזיקה".

טלמור ומיקה שדה, שתי הזמרות הכשרוניות (באחד השירים נשמע גם דוד לביא, יוצא כוכב נולד), תשתתפנה במופע ההשקה במוצ"ש, עם הרכב נגנים שליווה את הרמן בפסטיבל הג'אז באילת.
ביום שני כבר יהיה הרמן על המטוס, בדרך לאי ויסבי שבשוודיה, שם ישהה וייצור במשך חודש במסגרת מילגה הניתנת למלחינים מחוננים. מי יודע, אולי יחזור משם עם יצירות לאלבום הבא.