דרך מסקרנת עוברת הזמרת-יוצרת יעל נחשון. לאחר שהוציאה את אלבומה הראשון, "פנייך", ב-2007 עם עובד אפרת כמפיק מוזיקלי, היא חזרה כעבור שלוש שנים באלבום "מהים אל החוף" עם לני בן-בשט באותה עמדה, כשעמיר לב אוחז כעת, באלבומה החדש, "פקאן ולימון", שיושק מחרתיים (ג') ב"אוזן בר", בתל-אביב.

"בכל מה שאני עושה, בין אם באלבום, בין אם בהופעה, אני מחפשת את עצמי בתוך המוזיקה", נחשון משמיעה את נאום הסנגוריה על הבחירה במפיק שונה לכל אלבום, "אני בודקת מה אני רוצה להגיד, איך אני רוצה להישמע, כשחשוב לי לא להישאר באותו מקום. עם זה אני הולכת עד הסוף בכל מצב, דבר שנראה לי נכון בכל נקודת זמן".

את עובד אפרת תיארת כ"אבא מוזיקלי". ללני בן-בשט הצדעת באלבומך השני בגלל אחוות הבולגרים שביניכם. איך הגעת דווקא לעמיר לב?
"זה קרה לי לאחר שמצאתי את עצמי לאחר לידה ראשונה, קצת לא בכושר יצירתי. הרגשתי צורך בשותף לכתיבה. עמיר לב היה הראשון ברשימה שלי, כשהוא בעיניי כותב הטקסטים הכי טוב בארץ. זה התחיל לגמרי מכתיבה. בכלל לא הייתי בטוחה שהוא ייענה, מאחר ששני האלבומים הראשונים שלי הם לא ממש בסגנון שלו. אבל מהרגע הראשון שנפגשנו, הרגשנו שאנחנו מאותו כפר".


שלושה מפיקים שונים, יעל נחשון. צילום: גיא הכט, יח"צ


"עמיר בהחלט סחף אותי אליו", היא מודה בגילוי לב, "בו בזמן הבסיס להכל באלבום בא ממני, גם אם אני לא חתומה על רוב החומר. בנוסף לכל, עמיר הוא מורה מחונן. בתור שכזה הוא עוזר לך מבלי שתשים לב וגורם לך להרגיש שכתבת את הדברים בעצמך".

לא הלחנת אף שיר שלך. לאן נעלמה יעל נחשון המלחינה הכה מוכשרת?
"אני לא יודעת אם זה קצת חוסר ביטחון שאיכשהו התעורר בי, אבל בשלוש השנים מאז האלבום הקודם, שבמהלכן הופעתי בעיקר עם יוני (רכטר), גיליתי שכפרפורמרית לצידו, אני חופשייה ומבצעת טוב יותר שירים שאני לא כתבתי אותם מאשר שירים שלי. לכן, החלטתי לצאת באלבום החדש מגבולות עצמי ולפעול עם שותפים. לא נעלמתי לגמרי כמלחינה. אני עדיין עושה את זה "בסתר", כך שהכל פתוח לקראת האלבום הבא. אגב, גם באלבום הנוכחי היה שיר שהלחנתי, אבל נתתי למאיה (בלזיצמן) להלחין גם כן אותו והעדפתי את הלחן שלה".

נחשון מוכרת בעיקר כזמרת שמופיעה עם יוני רכטר, למרות שהוציאה שני אלבומים מעולים. "אי אפשר להאשים אף אחד, לצערי", היא נאנחת, "לדעתי, עשיתי את המיטב, אבל כשהוצאתי את שני האלבומים ההם, המונופול ההיסטרי שהיה לגלגל"צ על הקריירה של זמרים היה משמעותי. מי שלא נכלל שם בפלייליסט, כאילו לא היה קיים. מה שלא שלחנו אליהם, נשאר בחוץ".

אבל יש כל כך הרבה תחנות רדיו אחרות.
"זה נכון, אבל אין לך מושג איזו השפעה יש לגלגל"צ".

איך את, איתי פרל ויעל צבי חברתם ליוני רכטר?

"הסיפור נמשך יותר משמונה שנים. כמכר של אמא שלי, הזמנתי אותו להופעה והוא בא. כעבור חודשיים הוא התקשר ושאל אם אסכים לעבוד איתו על איזה פרוייקט, ככה בענווה, כשהיום אין דברים כאלה. מי מחמיץ הזדמנות כזאת. מאז שלושתנו חבורה מנצחת איתו, עם אפשרות להיחשף בפני קהלים גדולים, מה שלא קורה לי עם השירים שלי. המקצועיות שלו מדביקה אותנו ואני לומדת מיוני הרבה, לא רק במוזיקה". 

איך בא לך הצירוף של פקאן ולימון, המשתקף בשם האלבום?
"זה תיאור מדויק של עץ הפקאן הגדול בגינה שלנו, בכפר-שמריהו, ששתלו סבא וסבתא שלי, בצירוף הפאי לימון שסבתא שלי מכינה".


לא נכנסה לפלייליסט, נחשון. צילום: גיא הכט, יח"צ

חברה בשבט לוין

נחשון, כמעט בת 34, היא בתם של ארכיטקטית ושל מהנדס במקצועו. למוזיקה הגיעה קצת מאוחר, אם כי כילדה נהגה לתופף. לאחר לימודים במגמת תיאטרון בתיכון, במהלך השירות הצבאי החלה ללמוד פסנתר, גם פיתוח קול ו"פתאום התחלתי להידלק על זה". כשהשתחררה, למדה שנה ברימון, עד שהתעופפה בעקבות שליחות של הוריה ללימודים ב"ניו סקול יוניברסיטי" בניו-יורק, שאותם סיימה בהצטיינות. כשחזרה, התחילה לעבוד על אלבום בכורה עם עובד אפרת, עתיר הניסיון, ש"היה בחירה מדהימה". 

"עובד אמר לי כל מה שהיה עלי לשמוע כזמרת מתחילה, גם דברים לא קלים. לאחר שהוא העמיד אותי במקום, יכולתי לצאת לקריירה", מספרת נחשון שמאז שובה ארצה גם מלמדת פיתוח קול, "מה שתורם גם לי כזמרת ומשאיר אותי עירנית לגבי הג'אז. חוץ מזה שיש כאן פרנסה לא רעה".

מי שמאזין לאלבומיה של נחשון, עשוי להתרשם שגם עם הופעת אלבומה השלישי, היא עדיין זמרת לא ממוצה. כך היא מופיעה ב"ג'וז ולוז", מסעדה ליד ביתה, בתל-אביב, ש"בחרתי בה כמקום לניסוי כלים עם שירי האלבום החדש".

זה מספיק לך?
"מספיק לי שיהיו בקהל אפילו שלושה אנשים, אם הם מתרגשים מהופעה שלי".

לאולמות הגדולים היא תגיע. יש לה עם מה. בינתיים מי שמגיע להצגה בעלת השם המוזר "פפפפפפ", בהפקת תיאטרון "האינקובטור" הירושלמי, יכול להבחין בנחשון מתרוצצת שם מאחורי הקלעים כמפיקת ההצגה. "בעוונותי, יש לי כישרון הפקה מולד, דבר שבא לביטוי גם בתקליטים שלי, שבהם אני מעורבת לא רק כזמרת", היא מעירה.

להצגה האמורה היא מגיעה כרעייתו של אהרן לוין, מיוצריה והבמאי שלה. היא נישאה לו ב-2008 ובכך הצטרפה לשבט של אביו המיתולוגי, חנוך לוין. "אנחנו מכירים מגיל 16", היא מעידה. "גם אם היו פרידות בדרך, אהרן הוא אהבת חיי ואיתו אני בתוך משפחה מקסימה ואהובה".

יכול להיות שתשחקי בהצגה שלו?
"אני בכלל לא רואה את עצמי על הבמה כשחקנית. אם כבר, יש סיכוי גבוה יותר שאהרן ישיר באלבום שלי. מה שכן, יכול להיות שהוא יביא אותי כזמרת להפקה שלו. בינתיים הוא מביים לי את הקליפים".