גם פרס מפעל חיים לא יעצור את גלגלי המכונה שמניעה את נורית הירש. "המפעל עדיין בעיצומו וזה לא סיכום מבחינתי", היא מבהירה. אחרי 50 שנות יצירה היא אומנם לא רודפת אחרי הכבוד, אבל גם לא נרתעת ממנו. "כשמוקירים את היצירה שלי זה ממלא אותי אושר ונותן כוח להמשיך", היא אומרת ולא מצליחה להסתיר את ההתרגשות, "גם אם האושר הוא רגעי". 

המופע שבו יוענק להירש הפרס על פועלה למען הזמר העברי נקרא "ללכת שבי אחרייך", כשם השיר המרגש שכתבה עם אהוד מנור. זה יקרה במסגרת פסטיבל "ימי זמר" בחולון, ומיטב שיריה, שכבר הפכו לנכסי צאן ברזל, יבוצעו על ידי אילנית, ששי קשת, רותי נבון, רבקה זהר ולירון לב וירדנה ארזי, שגם תנחה את הערב החגיגי. 

רק שיוצרת נמרצת כמו הירש, השומרת לאחר כל השנים על חזות צעירה ורעננה, לא תיתן לחגיגות שכאלה לפתות אותה לנוח על זרי הדפנה. היא ממשיכה ליצור במרץ ולהתרוצץ בהופעות ברחבי הארץ, עם הרכב צעיר של יוצאי להקת חיל החינוך, שהירש, כוהנת הפסנתר, מכנה בהומור "התזמורת הקאמרית המצומצמת שלי". 

בהופעות היא מנגנת, מספרת את הסיפורים שמאחורי השירים וגם שרה. שנים רבות עברו עליה עד שהצליחה להתמסר לכך. "מרוב התרגשות ומעצם הידיעה שאני עומדת לעלות על במה, הייתי מקבלת כאב בטן", היא מגלה. "אין לי מושג מה זה היה, אולי פחד קהל. אבל הזמן עשה את שלו. בתוספת ביטחון עצמי שרכשתי בגיל מאוחר. כיום, בניגוד לעבר, אני אוהבת להופיע. מהנה אותי הקשר הבלתי אמצעי עם הקהל. כשהוא שר את השירים שלי ומזמזם אותם, זה מראה לי שיש שכר לעמלי הדי סיזיפי במוזיקה". 

בעמדה אסטרטגית בסלון דירתה, הניבט אל ימה של תל אביב ועד מעבר לאופק, מושך את תשומת הלב זר פרחים ענק. "זה מאחת ההופעות שעשיתי השבוע", היא מעידה. אל תזכירו לה את קיסריה. אל תזכירו לה את נוקיה. היא חורשת את מועדוני ההופעות הקטנים ואת מועדוני הזמר, שבהם היא מבוקשת מאוד. נעים לה לחוש את פעימות הלב של הקהל, העוטף אותה באהבה ושר את שיריה כמו תפילה. 

>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן

לצד הופעות אלה מרבה הירש, אמן-הורתן של קלאסיקות ילדים, להופיע בבתי ספר בעקבות זכייתה במכרז של משרד החינוך. "שרים מורשת", נקראת התוכנית שהוקדשה לה בתוכנית הלימודים ומבחינתה היא ממלאת שליחות במשימה המוזיקלית שנטלה על עצמה. יחד איתה, בהפקה וליד ההגה, בן זוגה והמפיק שלה מושיק לינדן. "הכסף לא מעניין אותי כאן", היא מציינת. "חשוב לי להנחיל את הזמר העברי לתלמידים". 


הירש. "הילדה צריכה לנגן". צילום: אריאל בשור

אגב הזכייה בפרס מפעל חיים, הירש מציינת 20 תחנות חשובות בחייה וחושפת את הסיפורים הקטנים מאחורי השירים הגדולים, האמנים שאיתם שיתפה פעולה וגם על מה שעובר עליה בחייה האישיים. 

1. שורשים 

היא נולדה בתל אביב לפני 72 שנה, לזוג הורים שעלו לישראל ממזרח אירופה והשתלבו היטב בארץ. אמה לאה, הייתה עורכת דין ואביה הלל, היה זמר אופרה שפתח כאן בית מסחר לעטים נובעים. צלילי כינורו ושירת הטנור האופראית שלו ליוו את ילדותה של הירש, יחד עם שירי ארץ ישראל החביבים על אמה. בין לבין השתלבה בלבנט ולדבריה אהבה מילדות מוזיקה ערבית. 

2. "עושה שלום במרומיו"  

את השיר "עושה שלום במרומיו", שלקוח מתוך תפילת הקדיש, ביצע יגאל בשן בפסטיבל הזמר החסידי הראשון, ומאז הפך לתפילה בבתי הכנסת בארץ ובעולם. אבל הירש לא הגיעה באקראי להלחנת אחד הלהיטים הגדולים ביותר של העולם היהודי. "סבא וסבתא שלי היו מחצרו של הרבי מללוב ובימי הצנע, כשהיה קשה לרכוש דירה, גרנו אצלם", היא מספרת. "בשבתות ובחגים הייתי לובשת את חצאית הפליסה שלי והולכת עם סבא לבית הכנסת. בהשפעתו אהבתי לשמוע חזנות. הקרעכץ, אותן האנחות מפרקי החזנות, נכנסו לי לדם וחדרו לעשרות משירי, אפילו 'בפרדס ליד השוקת'". 

3. פסטיבל הפסנתר 

בפסנתר הירש מנגנת כבר מגיל שבע, לאחר שהמורה לזמרה ומנצח המקהלות שלמה קפלן קבע: "הילדה צריכה לנגן". מאז אי אפשר להפריד ביניהם. בהיותה בת עשר זכתה ב"פרס מוצרט" על נגינת אחת הסונטות של המלחין האהוב עליה. תוך שנה ומשהו כבר החלה ללוות זמרים מהאופרה הישראלית, שהיו באים להתאמן אצלה, "תמורת שתי לירות וחצי לשעה". 

כנערה, בד בבד עם לימודיה בתיכון עירוני א', למדה באקדמיה למוזיקה. את לימודיה אלה מימנה באמצעות ליווי רביעיית מועדון התיאטרון, מתן שיעורי פסנתר ואקורדיון לילדים ונגינה בסטודיו לבלט. כשנותרה לה טיפת זמן פנוי, לקחה שיעורי ג'אז. 

4. השיר הראשון  

היא לא בטוחה לגבי זהות השיר הראשון שהלחינה, אבל קרוב לוודאי מדובר ב"שיר לחיילת", שיר קופצני ברוח הימים ההם. בהיותה נגנית קלרינט ואקורדיון, בלהקת גייסות השריון, החלו לבצבץ אצלה לחנים. כשפגשה את עודד קוטלר, אז במאי להקת פיקוד הצפון, מסרה לו אחד מהם. הוא פנה לדידי מנוסי, שכתב מילים, ותוך חודשים הפציע השיר שהכניס את הירש לפנתיאון. 

5. "פרח הלילך" 

"הייתי אז חיילת בלהקת השריון. ערב אחד הייתה מסיבה למפקדי החיל וגם הלהקה השתתפה. לאחר שלבקשת החבר'ה ניגנתי את המנגינה החדשה שהלחנתי, ניגשה אלי אישה חביבה ואמרה: 'איזו מנגינה יפה, למה שלא תתאימי לה מילים?', זו הייתה נעמי שמר. אורי אסף התאים מילים למנגינה ושלישיית שריד הייתה המבצעת הראשונה של השיר. מי שפרסמה אותו הייתה חוה אלברשטיין. פגשתי אותה במועדון 'החמאם', אני הייתי הפסנתרנית של המקום והיא באה לשיר שם כנערה". 

6. ותודה לשופן 

"הפנו את תשומת לבי לכך שבשיר 'פרח הלילך' יש קטע קצרצר שמזכיר יצירה של שופן, אפילו לא שתי תיבות. זה לא מפתיע. טבעי שמלחין יושפע ממנגינות קיימות. הרי אני באה מהמוזיקה הקלאסית. כך גם משהו מבטהובן צץ בלחן שלי ל'הדרך אל הכפר', גם כן בהיסח הדעת. ובשיר 'ללכת שבי אחרייך' המילים של אהוד מנור כמו קראו לי לשאול מוטיב מההמנון". 

7. אילנית  

"נפגשתי לראשונה עם אילנית במועדון 'עומאר כיאם', ביפו. על הבמה עמדה נערה בלונדינית יפהפייה עם קול חם וכובש. מיד ידעתי שאני רוצה שהיא תשיר את שירי. עד היום היא המבצעת מס' 1 אצלי". 

אותה אילנית ביצעה ב-73' את "אי שם" בהופעת הבכורה של ישראל באירוויזיון. הירש ואהוד מנור הוזמנו על ידי רשות השידור לכתוב את השיר שאיתו אילנית תקפוץ למים באירוויזיון בלוקסמבורג. השתיים זוכרות את השמירה הביטחונית ההדוקה במיוחד שהייתה שם ואת תחושת השליחות בייצוג המדינה. 

הירש, שלמדה ניצוח בלוס אנג'לס, עשתה היסטוריה כאישה הראשונה שניצחה באירוויזיון. היא קיוותה שכך תסייע לאילנית לזכות, אבל גם המקום הרביעי המכובד, מיד לאחר קליף ריצ'רד, התקבל בברכה. 

8. אהוד מנור  

"ההיכרות בינינו נרקמה בגיהינום", העיד בעבר אהוד מנור, שותפה הבכיר של הירש בתחום הפזמון. "כשנכחנו בהצגה 'דון ז'ואן בגיהינום', שלמה ניצן אמר 'אולי תכתבו יחד?'. תוך ימים אחדים כתבתי את 'הבתים שנגמרו ליד הים', שבסך הכל היה השיר הרביעי שכתבתי. יום לאחר שהכתבתי לה את השיר בטלפון, נורית החזירה לי צלצול ושרה את השיר שהפך ללהיט גדול". 

9. "בשנה הבאה"  

"השיר הזה הוא דוגמה למהפך מוזיקלי. במקור הלחנתי לחן עם קצב איטי, אולי מתוך הזדהות עם אהוד שהנציח בו את אחיו יהודה, שנפל זמן קצר קודם לכן. שלמה צח זיהה בשיר משהו אופטימי. 'תנגני את זה יותר מהר', הוא הציע בחושיו הבריאים, ורוח הנכאים נעלמה מהשיר. אהוד, שהיה גאון בכתיבת שירים, שינה את המילים. במקום 'השמש תשקע בתוכן', הוא כתב 'השמש תזרח בתוכן'". 

10. קריירה בינלאומית 

"אני כבר לא חושבת עליה. עם השנים איבדתי את התשוקה לכבוש את העולם. אומנם כבר בשנות ה-60 ביצעו שמות כמו אנדי וויליאמס, האחיות בארי, מקהלת ריי קוניף והחצוצרן הרב אלפרט, את הלחן שלי ל'בשנה הבאה', אבל עם הזמן באה ההתפכחות. אצלי היא הייתה מוחלטת. לאן שלא הגעתי, הרגשתי לא שייכת וזרה. כך הגעתי בדרך משלי למסקנה שהדשא אצל השכן לא ירוק יותר". 

11. "בלדה לשוטר"  

הירש ראתה אתגר מקצועי מיוחד בהלחנת מוזיקה לסרטים. גולת הכותרת לעשייתה בתחום הזה הייתה בהלחנת פס הקול ל"השוטר אזולאי", סרטו של אפרים קישון, שאיתו הייתה מיודדת. היא בחרה באושיק לוי לבצע את השיר בגלל גון קולו, ובכך העניקה לו את פזמון חייו. "בלדה לשוטר" זכה בפרס השיר האהוב ביותר בקולנוע הישראלי. אולם שעות אחדות לפני הענקתו, נפטר המחבר, אהוד מנור, בחטף. 

שיר קולנועי בולט אחר של הירש הוא "תני לי יד". במקור היא ושמרית אור, שותפתה לכתיבת השיר, קראו לו "תן לי יד" והוא היה מיועד לביצוע של זמרת. משזו לא נמצאה, "גייס" אותו בעז שרעבי כשיר הנושא של "מאחורי הסורגים", סרטו של אורי ברבש שבו כיכב. 

12. "אבניבי"  

"בהתחלה אהוד ואני התכוונו לכתוב שיר לפסטיבל הילדים, שהיה אז מאוד פופולרי. אהוד הציע לבסס את השיר על שפת הב' מילדותנו. בעודנו כותבים את השיר ביחד דרך הטלפון, הוא התלהב מהלחן ואמר שאולי מוטב להגיש את השיר לקדם אירוויזיון. הייתה זו עפרה, רעייתו, שהעלתה את הרעיון למסור את ביצוע השיר ליזהר כהן. יזהר, שהיה כריזמטי ומלא חן, אכן סיפק את הסחורה ובגדול". 

13. "בוא בשלום"  

"הלחנתי את השיר בעת מלחמת שלום הגליל. כבר בקריאה הראשונה המילים של רחל שפירא כבשו את לבי. בשיר היא ביטאה את רחשי הלב של כולנו, שיקירינו ישובו הביתה בשלום. להפתעתי סיפרה לי רחל שהיא כתבה את השיר שנה לפני המלחמה. מתברר שכמשוררת היא ידעה לצפות את הבאות". 

14. "אתה לי ארץ"  

"לאחר שירדנה ארזי אהבה את הלחן שהשמעתי לה, פניתי ליורם טהרלב. המילים המקסימות שכתב ללחן נשמעו כשיר אהבה לארץ, לאדמה ולנופיה. לימים גילה שהתכוון לאהבה בין גבר לאישה". 

ירדנה ביצעה שיר אחר שלה, "הורה של בת גולה". "יום אחד קיבלתי טלפון ממכרה שסיפרה לי שהתגלה שיר עלום של חנה סנש, שאותו כתבה באחד ממכתביה לאמה. בשיר תיארה סנש את הבדידות שחשה נוכח ההורה הסוערת של חבריה בקיבוץ שדות ים. לאחר שהלחנתי את השיר, הוא התגלגל איכשהו לגלי צה"ל. ירדנה שמעה את השידור תוך כדי נהיגה והתקשרה אלי מיד. השיר הפך לשלה". 

15. מ"מקהלה עליזה" ועד "דיג דיג דוג" 

מאות שירי ילדים הלחינה הירש במהלך הקריירה שלה. מ"מקהלה עליזה", השיר התוסס של לאה נאור, שאותו הלחינה בראשית הקריירה, דרך "פרפר נחמד", "הבית של פיסטוק" וגם "ברבאבא", שהגיע מפסטיבל שירי הילדים לחצרו של הרבי מלובביץ', שם שינו את מילותיו והפכו אותו לשיר הלל למנהיגם הנערץ. היו גם שירים שהיו מיועדים לילדים והפכו לנחלת הכלל, כמו "חלקת אלוהים" ו"הדרך אל הכפר", שאיתם זכתה רבקה זהר בפסטיגל. 

הייתה זו מיכל חזון שחוללה תפנית אצל הירש. שנים אחרי שראיינה אותה לעיתון, הגיעה חזון, אז אמא טרייה, עם רעיון להפיק קלטת של שירי משחק והפעלה לטף. הירש הסכימה ובמשך 20 שנה הייתה למלכת שירי הילדים. "אני מרגישה שמילאתי את המכסה שלי לילדים", היא מסכמת. "כעת שוב מגיע למבוגרים משהו ממני, אם כי אני לא מרבה להלחין. ההופעות פשוט לוקחות ממני את כל האנרגיה". 

16. יורם רוזנפלד  

שנים רבות הייתה הירש נשואה ליורם רוזנפלד, מי שהיה בן זוגה עוד מימי התיכון ולימים הפך לאיש עסקים, מחלוצי ההייטק בישראל. האידיליה התפרקה באחת. "יום אחד הוא פגש בטיסת עסקים בחורה ישראלית והתאהב בה, מה שהביא לפרידה שלנו", היא מודה. "עד אז הוא היה בעל ואבא נהדר. לא אומר שלא כאבתי את העניין, אבל לרגע לא שנאתי אותו. מה שפגע בי זה שפורסם כי בעקבות מה שקרה בינינו הוא חלה ומת. לך תסביר שעברו שנים רבות עד שזה קרה". 

17. דור ההמשך 

שני ילדים נולדו להירש ורוזנפלד, שניהם הלכו בעקבותיה אל המוזיקה. דני רוזנפלד הוא מוזיקאי ג'אז, חצוצרן ומתופף, המבסס לעצמו קריירה בארץ לאחר שנים בניו יורק. ורותי רוזנפלד היא זמרת סופרן באופרה שמתגוררת בברלין עם דאגלס גורדון, אמן סקוטי שהציג בתערוכת ענק במוזיאון תל אביב. "אומנם הוא לא יהודי, אבל הוא אוהב ישראל", אומרת הירש. "בתם לילי, בת החמש וחצי, מהווה לי מקור אושר בלתי נדלה. איתה אני הסבתא הכי סבתאית בעולם". 

18. הנס (1)  

"לא תיארתי לעצמי שלאחר איש מופלא כמו יורם אזכה בזוגיות שנייה, ועוד עם מושיק. זה אחד למיליון. אני אדם מפורסם לכן אחרי שיורם עזב אותי, אף אחד לא חיזר אחרי. נורא פחדו. נורית הירש זה גדול עלי, אמרו. שנים ישבתי לבד וכולם נרתעו מלצלצל. בטח יש תור, אולי חשבו. ואז הגיעה שיחת הטלפון ממושיק". 

לינדן, מוישיק כפי שהוא מכנה את עצמו ומלח הארץ כפי שהירש מגדירה אותו, צעיר ממנה בשש שנים לערך. שנים רבות היה גרוש. כחובב מושבע של זמר עברי, עברה בו טלטלה כשקרא בעיתון על הבגידה של רוזנפלד בהירש. כעבור חודשים איתר את מספר הטלפון שלה והתקשר אליה. השיחה הובילה למפגש, והמפגש פילס את הדרך לאהבה מאוחרת. 

"קרה לי נס", אומרת הירש ועיניה הכחולות בורקות. "אני מרגישה כאילו זכיתי בפיס. מושיק הוא איש עם שתי רגליים יציבות על הקרקע ומתאים כמו כפפה ליד למרחפת שכמוני. עם יכולת הניהול הפנטסטית שלו הוא הפך למפיק שלי ואני לא זזה בלעדיו, כשהוא מעודד אותי להלחין". 

19. הנס (2)  

לפני שנים אחדות טיילו לינדן והירש עם חברים בגואטמלה. באחד מעיקולי דרך הררית ועל סף תהום, התנגשה משאית במכוניתם. הם חזרו ארצה בכיסאות גלגלים ועברו תהליך שיקום ממושך. כיום הירש, בת לאם שעסקה בספורט אתגרי גם בשנות ה-80 לחייה, מתעמלת ומקפידה על צעדה יומית לאורך שפת הים, "לניקוי הראש והנפש, כשרחש הגלים ממלא לי את המצברים". 

20. המדינה  

"אני מאושרת בארץ הזאת. נפלא איך שהתקבצנו בכור היתוך. אני מאוד לא אוהבת כשאומרים 'הלכה לנו המדינה'. לא להאמין מה הספקנו ב-66 שנותיה. אם מפריע לי משהו, זה שקצת איבדנו את הרסן עם הנהייה אחר החומרנות והנהנתנות. צריך להירגע מהן. אבל כנראה שזה הטבע האנושי".