עשרות ירידי ספרים יתקיימו ברחבי הארץ במסגרת שבוע הספר העברי ה-53 שנפתח אתמול ויינעל ב-21 ביוני. "לראשונה מתקיים שבוע הספר העברי בסימן כניסתו לתוקף של החוק להגנת הסופרים והספרות בישראל", אומר אמנון בן שמואל, מנכ"ל התאחדות הוצאות ספרים בישראל.

"החוק נותן יתרון חשוב מאוד לשבוע הספר העברי, שכן זו הפעם היחידה בשנה שבה ניתן לתת הנחה של עד 20% על כל הספרים המוגנים בחוק".


שבוע הספר, אתמול. חגיגת ספרים, חלקם גם בהנחה

לצד אלפי כותרים - חדשים, ישנים, רבי מכר ונדירים - מציעים ירידי שבוע הספר מגוון אירועי תרבות וחוויה לכל המשפחה, ובכלל זה שעת סיפור, הצגות ותיאטרון בובות על פי ספרות מופת, מופעים מוזיקליים ועוד. כמדי שנה, לקראת שבוע הספר, מפרסם משרד החינוך את תוצאות "מצעד הספרים" תשע"ד.

המצעד, שנועד לקדם את הקריאה בקרב הילדים והנוער, כלל השנה כ-1,200 בתי ספר, מכלל המחוזות והמגזרים. בבתי ספר אלה התקיימה הצבעה, שבמסגרתה בחרו התלמידים את רשימת הספרים האהובים עליהם ביותר.

במשרד החינוך מציינים כי בדומה לשנים קודמות, גם השנה בחרו התלמידים בספרים איכותיים ומרשימים. שושי שלומי, הממונה על ספריות בתי הספר במשרד החינוך, מציינת כי "במגוון הבחירות ניתן לראות שתי תופעות מעניינות השלובות זו בזו.

מצד אחד, התלמידים אינם נרתעים מפני קריאת ספרים מורכבים המעלים דיונים על בעיות העולם, ומצד אחר הם נהנים, לפעמים, לברוח מתלאות העולם שלנו לעבר מחוזות הדמיון והפנטזיה".

ומה בחרו התלמידים?התלמידים הציגו בבחירותיהם הערכה רבה לקלאסיקות כמו "תום סויר" של מארק טוויין, "והילד הזה הוא אני" של יהודה אטלס וכן לסופרים מרכזיים וותיקים כמו דויד גרוסמן ואפרים סידון.

נוסף על כך, ברשימת הספרים האהובים ישנם ספרים רבים העוסקים בנושאים היסטוריים קשים: "אני לא גנב", ספרה זוכה הפרסים של תמי שם־טוב, מספר על חייו של נער יהודי יתום בפולין של שנות ה-30, ושהותו בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק.

"ילדה שלא מן העולם הזה", ספרו הראשון לילדים של חתן פרס ישראל לספרות, אהרן אפלפלד, עוסק בילדים הנאלצים להסתתר ביער בתקופת השואה. בבתי הספר היסודיים התלמידים מעדיפים סיפורי פנטזיות: במקום הראשון בכיתות א'־ג' מדורג "קרנפים לא אוכלים פנקייק", מאת אנה קמפ.

הגיבורה, הסובלת מחוסר תשומת הלב של הוריה, מפצה על כך כשהיא מארחת אצלה קרנף סגול וחובב פנקייקים, ומתחברת איתו כדי להפיג את בדידותה.

בכיתות ד'־ו' הזוכה במקום השלישי, "הסיפור המושלם 3" של אלדד אילני, מראה למעשה איך אב ובנו יוצרים יחדיו סיפורים בדיוניים נהדרים. שר החינוך, הרב שי פירון, אמר כי "חברה אשר מקדשת את טיפוח תרבות הספר מצליחה להצמיח שדרה של אנשי רוח, חברה וידע.

אלה מהווים את תשתיתה של חברה בריאה, מתקדמת, סקרנית, שואלת וחוקרת. כמי שאמונים על חינוך הדורות הבאים, אנו מחויבים לשמר את התשתיות החברתיות הרוחניות ולעודד את הילדים לאהוב את עולם הספר, מתוך רצון ולא מתוך חובה.