הוצאות הספרים בישראל קורסות, עורכות מכירות חיסול, מפטרות עורכים. תוסיפו לזה את חוק הסופרים החדש, והרי לכם תהום פעורה. אבל לא אצל כולם המצב על הפנים. חלק מהיזמים החדשים רואים פרצה במצב, ובמקום להילחם בתחנות רוח, מישירים מבטם לעתיד.

אחד מהם הוא מוטי ליפמן, ממייסדי ומנכ"ל חבר iCast , שבסיוע אייל קיציס, הקימה את "ארון הספרים הדיגיטלי": מצע רחב של ספרות באתר אינטרנט, שהוא בעצם אתר הַמְּרַכֵּז תכני שמע (Audio) המיועדים להשמעה דרך האתר, או להורדה לנגן נייד. במילים אחרות: ספרות איכותית ברשת, ברכב, בטלפון בכל עת, וכמעט בחינם.

היתרונות כבירים, בכל מובן. על קצה המזלג נאמר שבימינו, כשהכל טס במהירות האור, זה לא בהכרח רע להאזין לספר טוב במכונית, או אפילו במקלחת, כשבסטריאו מתנגן עמוס עוז.
עוד אתר מוביל הוא "מנדלי מוכר ספרים ברשת", בבעלות ירון גולדשטיין, שמציע לסופרים אפשרות לדלג מעל ההוצאות לאור. כלומר, מכירת ספרים שלא ראו אור בדפוס בכלל. והביקוש רק גובר.

לדברי גולדשטיין, ב"מנדלי" יש כיום גרסה אלקטרונית ל- 1,200 ספרים. ביניהם ספרים של עשרות הוצאות לאור ומאות סופרים. "בהערכה גסה, יש כיום כ 3,000 כותרים אלקטרוניים בשוק כולו", מדווח גולדשטיין ומוסיף: "אני מדגיש את מספר הכותרים האלקטרוניים, כי הבעיה המרכזית בשוק הישראלי, היא העובדה שכמות הספרים האלקטרוניים עדיין קטנה. אין בעיה של מחסור במכשירי קריאה, והקוראים מקבלים בחום את הגרסאות האלקטרוניות, שמחירן פחות מחצי מחיר ספר מודפס. מצער שההוצאות הגדולות בישראל עדיין יושבות על הגדר, בתירוצים שונים שנובעים מקיבעון ומשמרנות. אין ספק שיום אחד זה ישתנה, אבל זה ייקח זמן".

ירון, האינטרנט הוא עתיד הספרות?

"לא. העבר, ההווה והעתיד של הספרות אינו במדיה, כי אם בסיפור. האינטרנט, כמו העיפרון והעט, מכונת הכתיבה והמחשב, הוא כלי עבודה. כלי חזק ומופלא, המאפשר תקשורת באופנים חדשים, ומקרב קוראים וכותבים, כמו שהוא מקרב בתחומים רבים אחרים".

מוטי?

"אני לא חושב שבאמת יש השוואה, כי ספרים מוקלטים לא באים להחליף את המודפסים. מי שיאזין לספר מוקלט, יעשה את זה, כי באותו רגע הוא לא יכול, או רוצה, לקרוא ספר מודפס. מצד שני, אם אני עכשיו נוהג לעבודה באוטו ומאוד רוצה לקרוא, אז האפשרות היחידה היא ספר מוקלט".

  ליפמן

ירון, יש שינוי במצב הנוכחי?

"כן. המצב הנוכחי בישראל שבו הוצאות לאור מסרבות להעביר ספרים לרשתות, או נאלצות לעשות זאת במחיר הפסד, כבר מביא להתפתחויות. יותר ויותר מו"לים מוכרים יותר ויותר ספרים באתרים מקוונים של עצמם, או של חנויות עצמאיות כמו 'מנדלי'. הוצאת 'הקיבוץ המאוחד' כבר מוכרת ספרים אלקטרוניים. הוצאת 'נהר', 'כרמל', 'גרף', 'כתב', 'רימונים', 'אוריון', 'עמדה' ועוד רבות וטובות, מוציאות ספרים אלקטרוניים ב'מנדלי' ועוד היד נטויה".

מוטי, מה עמדתם של הסופרים בנידון באתרך?

"הסופרים חיבקו את הפרויקט שלנו ומאוד מפרגנים. סופרים ומשוררים רבים שמחו להקליט בעצמם, ולפעמים יותר מספר אחד. חשוב לנו שהם יהיו חלק מתהליך ההקלטה, ואנחנו רואים אותם כשותפים לדרך ולתוצאה הסופית".

מה גרם לך להיכנס לעסק הזה?

"להאזין לספר במצבים שבהם אי אפשר לקרוא כמו נהיגה, ריצה, בעיות קשב וריכוז, וגם חוויה משפחתית להאזין יחד. הספרים המוקלטים הם אפשרות חדשה של קריאת ספר. יש קהל גדול מאוד של אנשים שלא יכול להיות חלק מהעולם הספרותי מסיבות שונות, ואנחנו יכולים להיות גשר בשבילם לחזור למעגל הקריאה. בפועל, מה שקורה הוא שמאז שהחל הפרויקט, יש גידול מתמיד ורצוף בשמיעת הספרים על ידי קהל רחב, בצריכת הספרים ובמנויים. הביקורות נהדרות, הדרישה עולה, ואנחנו מוסיפים עוד ועוד ספרים עבריים חדשים, כדי לא להחמיץ אף ספר טוב".