כש"חגיגה בסנוקר" ראה לראשונה אור מקרנה ב־ 1975, חיים זנאתי היה כולה בן שמונה. הוא נזכר בערגה בבני משפחתו יושבים סביב הטלוויזיה, מדקלמים משפטי קאלט מהסרט וצוחקים בלי הכרה בפאנצ'ים הנכונים. שום דבר לא הכין אותו לכך ש-38 שנה אחרי הוא יופיע בעיבוד בימתי לאחד מסרטי הפולחן הישראליים המצליחים ביותר בכל הזמנים. שהרי שום דבר בילדותו לא הכין אותו לקריירה המזהירה שלו כשחקן.

כילד התחנך בישיבה בעיר הולדתו אשדוד ואחר כך שירת בגולני. אחרי השחרור הוריד את הכיפה, ירד לאילת והתקבל לצוות בידור באחד ממלונות העיר. שם, יחד עם אקי אבני ונתי רביץ, נדבק בחיידק הבמה הטורדני שמעולם לא עזב אותו. בהמשך, במשך שמונה שנים, היה חבר בצמד קומי עם ירון לוי-סבג, עמו השתתף ב"דידי לוקאלי", תכנית הרדיו הפופולרית של דידי הררי ב"רדיו ללא הפסקה". עד שמיצה, פרש ויצא לקריירה עצמאית.

זנאתי (45) דיבב בסרטי ילדים, שיחק בתפקידי אופי גונבי הצגה באינספור סדרות טלוויזיה ("תמונות יפואיות", "זינזאנה", "שמש", "שלווה", "אדומות", "הנפילים", "האי", "רמזור", "אורים ותומים" ועוד) וסרטי קולנוע ("פגישה עיוורת", "בלאק ג'ק", "דיסטורשן", "כבוד", "מלך של קבצנים", "חומר למחשבה", "החשוד האחרון", "ג'וליה מיה", "המשגיחים" ועוד).

הסדרה האחרונה שבה שיחק, "שביתה" של הבמאי רני בלייר, הותירה בו חותם. "זאת הייתה חוויה שלא אשכח כל חיי", הוא אומר, "חבל שאין לזה המשך". בתיאטרון השתתף בכמה הצגות ("אדונן של שתי משרתות", "להישאר בחיים", "גבירותיי ורבותי, ידיים למעלה", "מֶרֵתי" - הצגה במרוקאית, ועוד). האחרונה הייתה "עוד חבר כזה ואבדנו" שביים זאב רווח, חבר שמככב עכשיו כחכם חנוכה האגדי בגרסה התיאטרלית של "חגיגה בסנוקר". "הכרתי את זאביק בתכנית 'בטברנה' ומאז אנחנו כמו משפחה", מעדכן זנאתי, "הוא איש מדהים, רציני ומצחיק, ואני נהנה ממנו, ברוך השם".

> כל העדכונים והפרשנויות של טובי הכותבים - בדף הפייסבוק שלנו. עשו לייק


זנאתי (עומד, שני מימין) וצוות חגיגה בסנוקר. צילום: רונן אקרמן, יח"צ

"את מכירה מישהו שרוצה להיחלש?"

פעמים רבות במהלך שיחתנו משתמש זנאתי בביטוי "ברוך השם". כשאני שואלת אותו אם הוא מתחזק, הוא צוחק ועונה "את מכירה מישהו שרוצה להיחלש?". הוא מעיד על עצמו כשומר מצוות שלא עובד בשבתות. "אני אוהב שבת משפחתית", הוא מעיד, "שומר אותה כהלכתה, מעדיף את השקט והשלווה, ואחרי ההתרוצצות של כל השבוע אני מקדיש את הזמן לאישה ולילדים".

אשתו היא רוני חן, גרושתו של דודו טופז ואם בנו יונתן (13), שחזרה בתשובה לפני כמה שנים. השניים נישאו ב-2009, ולפני כשבעה חודשים הביאו לעולם את תמר. "במקרים כאלו אומרים תודה לאל", מדגיש זנאתי, "אני מאמין שכל דבר בא בזמן שלו וכשזה מגיע, זה מגיע".

על השאלה האם הם עדיין מתמודדים עם הדהודיה של פרשת טופז העכורה, או שהסיפור מאחוריהם, משיב זנאתי: "זה משהו שאנחנו חיים איתו ומתמודדים איתו. הוא לא מאחורינו, אלא איתנו. אבל אנחנו עם הפנים קדימה".

ועכשיו הפנים של זנאתי קדימה ל"חגיגה בסנוקר", שם ישחק שני תפקידים: חלפון, בעל מועדון הסנוקר, והרב יונה שמש, אביה של יונה (אופיר בן שטרית). "זה שאני בפנים ואני נוגע בדבר הזה, ריגש אותי לגמרי", הוא מדווח, "אנחנו שרים, משחקים וקצת רוקדים, ובעיקר ניגשים למחזה ביראת כבוד, כי יש ציפייה מצד הציבור, ואנו מקווים שנעמוד בה".

את המחזה ביים אורי פסטר, המוכר כמנטור הקשוח מתכנית הריאליטי "חי בלה לה לנד". "אורי בא לעבוד", מעיד זנאתי, "הוא מפוקס, ממוקד ויודע מה הוא רוצה. לכל במאי יש את הדרך שלו, ואנחנו השחקנים מתאימים את עצמנו לדרישות שלו".

"חגיגה בסנוקר". הצגה בכורה, רביעי, 22.5, 21:00, תיאטרון בית החייל, תל אביב