"רק חתולים יודעים", זהו שמונ המסתורי של אלבום הבכורה של זיו יונתן, שהושק בבית האמנים בתל אביב, במקביל לפתיחת תערוכת צילומים שלו באותו מקום. ואולי באמת רק חתולים יודעים כיצד הצליח יונתן להשהות את הזינוק המוזיקלי שלו עד גיל 52, שאצל רוב הזמרים נחשב אובר דה היל.

ההשקה הייתה ספתח של פסטיבלון לא מתוכנן. שבוע אחרי, הנחה יונתן בבית אבי חי בירושלים ערב הוקרה שהוקדש לאביו, המשורר נתן יונתן ז"ל (2004-1923), שבנו, בעל מחלפות השיער הנעריות, דומה לו מאוד בקולו ובעיניו התכולות.

יונתן הבן, מדוע חיכינו לך עד עכשיו?
"אם בגיל 22 אדם שמרגיש שהוא זמר, עדיין נמצא בעיצומו של המרד שלו, ובגיל 32 עליו להתאים את עצמו לתעשייה, רק בגיל 52 הוא עושה מה שהוא רוצה. כך אני מספר כעת את חיי, בדיוק כפי שאני מרגיש אותם. אם יש לי שיר כמו 'שקרים', שהרגיש לי נכון שיהיה בן שבע דקות, אז הוא בן שבע דקות ולא אכפת לי מכלום".

יונתן הבן הוא לא רק זמר שכתב והלחין את כל שיריו, מנגן בחלק מהכלים וצלם הצילומים החדשניים בחוברת המילים המהודרת, אלא גם מלחין מוזיקה לסרטים מבוקש, מומחה ומרצה מבוקש בתחום התקשורת, שזכה בגיל מאוד צעיר בפרס "סוקולוב" היוקרתי על סדרת תכניות איכותית שערך בשירותו בגלי צה"ל. "אני אמן רב תחומי", הוא מציג עצמו, "מרוב עיסוקים היה לי קשה להתרכז ולהביא את הדברים לידי גמר, אפילו שכבר ב-95' הוענק לי פרס אקו"ם לעידוד היצירה העברית, על חלק משירי התקליטור".

> כל העדכונים והפרשנויות של טובי הכותבים - בדף הפייסבוק שלנו. עשו לייק


יונתן. "שוכחים את האחים השכולים". צילום: יח"צ

צלו של אביך ריחף מעליך בכתיבת המילים של השירים?
"אין ספק שיש לי בזכותו רומן מורכב עם המילים. יש תבניות מילוליות שבהן אני מושפע ממנו וגם נזהר מלהידמות אליו. אני לא יכול לשורר על מה שכתב. הרי ברור שלא אגע, למשל, בהרדופים ובאלונים, שהוא כה הפליא לכתוב עליהם. אני כתבתי את השירים כפזמונאי, אבא היה כל כולו משורר, שחלק משיריו הולבשו במוזיקה".

ואי אפשר בלי אמת צרופה: שיר ידוע של אביו, "זמר לבני" - שהלחין ושר שלמה ארצי - מתמצת את הטרגדיה של משפחת יונתן, עם נפילת ליאור, אחיו הבכור, במלחמת יום כיפור. "המשפחה התרסקה", נאנח יונתן, "מדברים על הורים שכולים, אבל שוכחים את האחים השכולים", הוא משמיע מחאה מאופקת, "לאחים לוקח הרבה זמן להוציא את מה שרובץ עליהם. מכאן ניתן להבין מדוע רק בגיל 52 יצא לי אלבום בכורה".