ברק אולייר למד שהאמרה "חפש את האישה" תופסת לגביו. כשהיה בן 12, אמו רותי לא שלחה ליעדו מכתב מחאה שכתב לראש הממשלה יצחק רבין, על שכופים עליו שיעורי נגינה. שאם לא כן, אולי היינו מחמיצים מוזיקאי מבריק. התרגיל חזר על עצמו לפני כשנה. כשלרעייתו שרון, שנמסה מהמוזיקה שלו, נמאס מהתלבטויותיו הנצחיות לגבי הוצאת אלבום, והיא דרבנה אותו חד משמעית להיכנס לאולפן. "כנראה הייתי זקוק לדחיפה שלה", הוא מעיד.

והתוצאה? "ברק אולייר", כפי שהמוצר נקרא בפשטות, אלבום יפהפה, שלבעליו אין בעיה להצביע עליו כלא מסחרי: "תוך כדי הקלטת האלבום, הרגשתי שהוא לא ידבר להמונים, אבל זאת לא המטרה שלי, אלא להוציא החוצה את האמירה שלי".

כשמוציאים אלבום, רוצים למכור.
"זה נכון, אבל לא בכל מחיר, מה גם שמוזיקה היא לא בהכרח עסק רווחי. אני מתפרנס ממוזיקה בדרכים אחרות, כשהאמת האמנותית שלי מעל לכל. כך התחנכתי כבנו של באלדי אולייר, מוזיקאי שאף פעם לא התפתה לגלוש לכיוון המסחרי והולך עם האמת שלו".


אולייר. "רוצה למכור, אבל לא בכל מחיר". צילום: יח"צ

"לא יכולתי להוריד ממנה את העיניים"

אולייר ג'וניור לא רק שר ומנגן, אלא גם חתום כמעט על כל החומר. את המילים לשיר "מתנות שמורות" "החרים" מהזמרת-שחקנית אילנית גרשון ("כנר על הגג", "רעל ותחרה") וכותבת המילים של "לסלוח לך" היא רותי אמו (היא ובאלדי גרושים, אבל היא המנהלת שלו והשניים מתגוררים אחד ליד השני). "הייתה תקופה שהיו לי הרבה מנגינות בראש, אבל לא יצאו לי טקסטים", הוא מסגיר את הנסיבות של לקיחת חומרים מאחרות.

כמעט נולדת עם הגיטרה.
"בגיל שנתיים תפסתי את הגיטרה של אבא בצורה נכונה, כשהוא נורא פחד שאשבור לו אותה, והצלחתי לעשות 'גליסים' על המיתרים. אבא השוויץ לחברים שאני יודע לעשות את זה. מאז אני והגיטרה יחד, וכשראיתי בטלוויזיה את הסרט 'צוללת צהובה' של הביטלס - נשביתי לגמרי. אז הבנתי שהמוזיקה תופסת אותי מכל הכיוונים, ועושה לי משהו שאולי היא לא עושה לאחרים".

מנעוריו התלווה עם אחיו הבכור אדם להופעות של אביו, להטוטן הגיטרה, סביב הגלובוס, במסעות שבהן, חוץ מכל הכיף, הייתה עבודה לא קלה. אחרי השירות בלהקה צבאית, שם שחרר את הזמר שבו, התחיל לעבוד כמפיק מוזיקלי של זמרים באולפני הקלטות. במקביל, הלחין מוזיקה להצגות ואפילו למשחק-מחשב פופולרי אחד.

באחת מהופעותיו עם הלהקה צבאית, הפעם כבר במילואים, הבחין בשרון ענוגת המראה, שהתגייסה כרקדנית מצטיינת ו"לא יכולתי להוריד ממנה את העיניים". מאחר שהייתה תפוסה, "דרכינו נפרדו לחמש שנים, עד שראיתי אותה על הבמה בסוזן דלל". הם נישאו ולהם בן אחד, איתמר, בן שנתיים וחצי.

והחלום?
"שהמוזיקה שלי תגיע לכמה שיותר אנשים. מי שיקשיב, יתאהב".