לפני כשנה בעלי עבר ניתוח טסה (למציאת זרע) באיכילוב, ושם נאמר לנו שגופו לא מייצר תאי זרע ושהרופאים אינם אנשי בשורה. בשורה התחתונה נאמר לנו שהוא עקר. השאלה: האם יש רופא שאתה מכיר שיוכל לעזור?

פרופ' לסינג עונה: במסגרת הניסיונות להתעבר, נערכו הבדיקות המתאימות, ומתוצאת בדיקת הזרע הסתבר שאין כלל זרע בזרמתו של בן זוגך. נעשו כל הבדיקות ההורמונליות כדי לבחון אם ניתן לייצר זרע ובסופו של דבר הוחלט לעשות את הפעולה "טסה", שזו פעולה שנעשית בהרדמה ובה עושים ביופסיה של האשכים של הגבר. כי לפעמים אצל גברים שאין להם זרע בנוזל הזרמה, כן מוצאים זרעונים שמרביתם אינם בשלים בתוך הרקמה שנלקחה בביופסיה. 

במעבדה החוץ גופית מבודדים את הרקמה, מצליחים לזהות את הזרעונים, מקפיאים אותם ואז עושים למטופלת הפריה חוץ גופית. אם נעשתה לגבר בדיקת ביופסיה שכזו, ובלי הרבה אופטימיות לצערי, שלא מצאו בה כלל זרע, האלטרנטיבה היא - ואני בטוח שהרופאים בחקר הפוריות אמרו לך זאת - לנסות להשתמש בזרע של תורם.


אין מה לדאוג מציסטות במוח העובר. צילום: ingimage.com/ASAP

אני בת 40. לפני חצי שנה עברתי ניתוח להסרת שתי החצוצרות. רציתי לדעת מהם הסיכויים להיכנס להריון בהפריה חוץ גופית ומהם הסיכונים.

פרופ' לסינג עונה: אמא שלי הייתה ב 44 כשנולדתי. בלי חצוצרות, להיכנס להריון בדרך הטבע זה קשה, אבל אם את רוצה להתעבר, הפריה חוץ גופית תיתן לך את המענה. את אישה צעירה, בת 40. מסיבות אלה ואחרות סילקו לך את החצוצרות. אני מניח לצורך השיחה שאת אישה בריאה ושאין לך חלילה מחלות רקע. 

ואם זה נכון, ואת אישה בריאה ויש לך שחלות ורחם, ואת רוצה להיכנס להריון, אז הכלי הזה שנקרא הפריה חוץ גופית הוא כלי יעיל בצורה בלתי רגילה. ושוב, את אישה צעירה. לא עושים שום בדיקות מיוחדות, שום הכנות מיוחדות. ישנה רשימת בדיקות כוללת שעושים. לאישה בת 40 אני חושב שמוסיפים גם בדיקת אק"ג וזה הכל. יטפלו בך באותה צורה, תקבלי את אותו טיפול הורמונלי, ויהיה לך ילד.

אני בשבוע ה-21 , זה ההריון השלישי שלי, ואני עוד מעט בת 36. עברתי את כל הבדיקות, סקירה מוקדמת מורחבת, את המרובעת. כל התוצאות היו תקינות, אבל בסקירה המאוחרת ראו שתי ציסטות במוח של העובר, וזה מלחיץ אותי מאוד למרות שהרופא אמר שרק אם היה עוד משהו היה מקום לדאגה, אבל כאחת שדואגת מכל דבר, אני בהיסטריה.

פרופ' לסינג עונה: הבדיקות האלה אכן מגלות כל מיני דברים. חלקם משמעותיים, חלקם נטולי משמעות. חלקם הם וריאנטים של הנורמה, והיא בעלת טווח רחב. הציסטות האלה שאת מדברת עליהן, אנחנו מכירים אותן. הן לא מדאיגות והן בדרך כלל נעלמות.

את רק בשבוע ה-21, ואני כמעט משוכנע שכשתעשי את הסקירה הבאה בעוד שבועיים, שלושה או חודש, הן תיעלמנה. הילד שלך מושלם, פשוט עשי את הבדיקות השגרתיות שקבע לך הרופא.