ביום חמישי בערב התגברו הצירים. תשעה חודשים של חששות בנוגע להריון וללידה מגיעים לשלב ההכרעה. התיק מוכן ורונית ויוחאי מגיעים למיון בית חולים ליס בשעה 23:35. מספר נשים במיון ממתינות להכרעת המיילדת והרופא - האם הגענו בזמן? האם זאת הלידה?

המיילדת בודקת את רונית, מתרשמת מפתיחה של שישה ס"מ, ורונית עולה לחדר הלידה, שם מחליטה לקבל אלחוש אפידורלי וליוחאי מתחוור ששכח לטעון את הפלאפונים ולא ניתן לפרסם בפייסבוק עדכונים על התקדמות הלידה.

המיילדת מבשרת על פתיחה מלאה בשעה 3:00. מספר שעות חולפות, ורונית מותשת. יומיים לא ישנה בגלל הצירים, ועכשיו, אחרי שהגיעה לפתיחה מלאה, היא מתקשה ללחוץ. המיילדת קוראת
לרופא האחראי לחדר הלידה. בבדיקה ידנית הוא מתרשם שהראש יחסית נמוך באגן, אך היולדת
לא לוחצת היטב, ומחשבות על ניתוח קיסרי עולות. הרופא מחליט להכניס לחדר הלידה מכשיר
אולטרה־סאונד. יוחאי מציין ש"סקירה כבר עשינו", ומעדכן בפייסבוק.

כשהתמונה עולה על מסך האולטרה-סאונד, רונית פתאום רואה היכן הראש נמצא בתוך האגן. "הוא באמת כמעט בחוץ!". הרופא אופטימי, אומר שהראש נמוך באגן, והשלים את הסיבוב שלו. רונית לוחצת תוך שהיא רואה את התקדמות הראש ומבינה איך ללחוץ. אחרי מספר לחיצות הראש יורד באגן ומגיע להכתרה. יוחאי מצלם, קהילת הפייסבוק במתח, ולאחר דקה תינוקת חמודה יוצאת לעולם. הפורום מתמלא בהתלחשויות על מכשיר האולטרה־סאונד בחדר הלידה. רונית מציינת שלא ידעה על האפשרות של שימוש באולטרה-סאונד בלידה, ומודיעה שתעדכן בפורום על נפלאות הלידה.


לדעת מבעוד מועד אם הלידה מתקדמת כשורה. צילום: ingimage.com/asap

בעשור האחרון מכשיר האולטרה-סאונד מוכנס באופן כמעט שגרתי לחדר הלידה. אומנם לרוב משתמשים בו לבדיקת תנוחת העובר ומיקום הדופק על מנת למקם מוניטור של לב העובר, אך יותר ויותר מחקרים, המופיעים בספרות המקצועית הן בארץ והן בחו"ל, עוסקים ביכולת להעריך את התקדמות הלידה.

אז מה ניתן למדוד עם האולטרה־סאונד בלידה? ראשית, ניתן להעריך את מיקום העובר ואופן השכיבה ברחם. ניתן לדעת לאן פונה הראש והיכן הוא ממוקם ביחס לגוף העובר. אנו יכולים לבצע הערכת משקל תוך כדי הלידה, יכולים להתרשם מזרימת הדם בכלי הדם של העובר ובחבל הטבור. כמו כן, ניתן להעריך את זוויות עצמות האגן וכן להעריך אם הראש מבוסס באגן, ואם הוא נכנס בזווית טובה לאגן. אנו משתמשים בעצם החיק (הפוביo) על מנת ליצור נקודת ייחוס בין הראש של העובר לאגן של האישה. בדרך זאת אנו יכולים לאמוד את התקדמות הראש באגן בלידה, ולדעת מבעוד מועד אם הלידה מתקדמת כשורה.

הזוויות באגן נמדדות כבר החל מהשבועות המתקדמים של ההריון, ומחקר בנשים שהגיעו לביקורת בטרימסטר השלישי הראה שזוויות התקדמות צרות באגן מעלות את הסיכוי לניתוח קיסרי. בעת ההגעה לפתיחה מלאה ממושכת אנו יכולים לבחון את זווית ההתקדמות והמרחק מקו הפוביס על מנת להעריך באיזו דרך האישה יכולה ללדת, קרי, לידה רגילה, מכשירנית (ואקום או מלקחיים) או ניתוח קיסרי.

מחקרים רבים על מידת היעילות של האולטרה-סאונד בניבוי אופן הלידה מתפרסמים בספרות המקצועית. המדידות קלות לביצוע, קיימת אחידות בתוצאות הבדיקה בין בודקים שונים, והן אינן כרוכות באי נוחות ליולדת מכיוון שהן חיצוניות. כל המדידות המתוארות מהוות כלי עזר נוסף לרופא ולמיילדת על מנת לבחון את מנח הראש באגן ולהעריך את יכולת היולדת ללחוץ ולקדם את הלידה.

כמובן שעדיין ההחלטות החשובות ביותר נעשות על פי הקליניקה, כלומר הערכה ידנית של ההתקדמות תוך כדי בחינת הבדיקות הקודמות של האישה. אך להחלטות המתקבלות בחדר הלידה קיימת השפעה על צורת הלידה של האישה והלידות העתידיות שלה, ולכן יש יותר רופאים אשר משתמשים באולטרה-סאונד בנוסף לבדיקה על מנת להעריך את ההתקדמות ולקבל החלטות.

פרופ' יוסי לסינג הוא מנהל בית החולים ליס