בני הנוער היום מוצפים בנושא המיניות. הם נתקלים בהמון גירויים מיניים ופורנו, ומצד שני הם מקבלים מעט מאוד חינוך מיני בבית ובבית הספר. יש להם המון חסכים בידע ובערכים, ולכן במצבים רבים הם מגיעים לקיום יחסי מין בלי שיקול דעת וקבלת החלטות אלא מתוך לחץ וללא רגש.

הרבה מהם משתמשים במין אוראלי להתנסות, וזה לא נחשב מבחינתם חלק מקשר. יש גם הרבה חוסר ידע בנושא הבדלים בין בנים לבנות.

האם הם מקיימים יחסי מין בגילים מוקדמים יותר מבעבר?

היום בני הנוער מנסים יותר, כי הם נתקלים בהמון גירויים. כך גם גיל קיום יחסי המין יורד. הם רוצים לעשות את מה שהם רואים בסרטים, ולצערנו חשופים לפורנו באינטרנט בכמויות גדולות, מה שגורם לעיוותים בתפיסה של יחסי המין. הם תופסים נשיקות צרפתיות ומין אוראלי כחלק מהתנסות ולא כחלק ממערכת יחסים.


הגיל יורד, צילום: ingimage/ASAP

האם יש להם מקורות מידע, כמו שיעורי חינוך מיני?

יש בעיה ענקית עם החינוך המיני בבתי הספר, כי הוא הולך אחורה במקום להתקדם. היום אין תקן לאחראי מטעם משרד החינוך לנושא, וכן אין חובה לקיים שיעורים מסוג זה. החינוך המיני חשוב ביותר, כי זאת הכנה לחיים, וחשוב להעביר להם את הקשר בין יחסי מין למערכת יחסים ואהבה.

אילו שאלות נפוצות של בני נוער מופנות אליך?

"אני מקיימת יחסי מין עם החבר שלי כבר חודשיים ולא מגיעה לאורגזמה. תעזור לי דחוף". ברור שיש פה חוסר ידע וחוסר היכרות עם הגוף. או "למה החברה שלי לא נהנית מהחדירה כמוני?", שזה חוסר ידע בנוגע להבדלים בין בנים לבנות וביכולת לכוון את בן הזוג בגלל חוסר הידע.

אנחנו מקבלים הרבה שאלות על שפיכה מהירה או על איבוד זקפה, ופה תפקידנו להרגיע את הלחץ ולהסביר להם שאלו תופעות רגילות ושהן חלק מתהליך טבעי של היכרות עם הגוף. במקרה של בנות שסובלות מכאב בעת החדירה, אנחנו מורים להפסיק מיד את קיום היחסים, ומפנים לגינקולוג. יכולות להיות לכך סיבות רבות ולכן לא לוקחים סיכון.

יש גיל מינימלי, לדעתך, לקיום יחסי מין?
רוב בני הנוער לא בשלים לקיים יחסי מין עד סוף לימודי התיכון. צריך להכיר את הגוף ואת אמצעי המניעה. זה צריך להיות חלק מהתפתחות של קשר, והרבה עושים זאת לפני שהם בשלים לכך.

יש לך מסר להורים בנושא הזה?
ההורים צריכים לקחת אחריות על החינוך המיני של ילדיהם. גם אם זה קשה ולא נוח, אי אפשר להשאיר את החינוך המיני לסרטי הפורנו. לבית יש השפעה מאוד גדולה, וכפי שההורים מכינים לחיים בכל נושא, חשוב ורצוי להכין לחיים גם בנושא הזה. צריך ללמד אותם את הקשר בין אהבה לסקס, ולא לשבת מאחורי הדלת כשהזוג מסתגר ולהילחץ.


הנוער לא בשל לסקס עד סיום הלימודים בתיכון. צילום אילוסטרציה: ingimage/ASAP


הסקר אומר

מסקר של אוניברסיטת דרבי בקרב תלמידי תיכון חילונים ממעמד סוציו-אקונומי בינוני עד גבוה, עולה כי 55% מתלמידי כיתות י' עד י"ב קיימו יחסי מין מלאים, ו־ 18% יחסים חלקיים. עוד עולה כי 80% גולשים באתרים פורנוגרפיים. בסקר השתתפו 218 תלמידי תיכון מהמגזר היהודי חילוני בגילי 16 עד 18. מרביתם של התלמידים מאזור תל אביב, השרון, חיפה והצפון. 118 מהנשאלים היו בנים ו-100 בנות. שיעור העולים מקרב התלמידים עמד על 10% .

רוב התלמידים דיווחו בסקר כי ההסברה בבתי הספר בנושא חינוך מיני מועטה וכי גם עם הוריהם הם ממעטים להתייעץ בנושא. 60% מהנשאלים דיווחו כי קיבלו הסברה מועטה בבתי הספר ובבית בענייני מין, 40% טענו שקיבלו הסברה בינונית או רבה. 20% בחרו לפנות לייעוץ או בדיקה אצל רופא בנושאים הקשורים למין.

לפי נתוני המועצה לשלום הילד, הסקר האחרון בנושא קיום יחסי מין בקרב בני נוער בארץ התקיים בשנת 98'. אז העלו הממצאים כי 44% מהבנים בגיל 15 ו-11% מהבנות בגיל 15 דיווחו על קיום יחסי מין. עם זאת, לדברי המועצה, פעילות מינית בקרב הבנות מתחילה כשנה מאוחר מהבנים, וזהו ההסבר לפער בין הסקר משנת 98' לזה שנערך ב-2005.

* פרופ' יוסי לסינג הוא מנהל בית החולים ליס. תוכניתו "תשעה חודשים" משודרת בכל יום שישי ברדיו 99FM בין השעות 12:00-13:00.