הבן שלי משוחרר כבר שנה והוא לא עושה שום דבר. כבר השלמתי עם זה שהוא לא עושה דבר, אבל ההתנהגות שלו בלתי נסבלת. זה מגיע למצב שאני ובעלי רוצים לעזוב את הבית. הוא ילד טוב ומקסים בסך הכל, וההתנהגות הזאת היא לא ממנו, זה משהו שמפריע לו שהוא לא רוצה לדבר עליו עם אף אחד. ואנחנו כמה שפחות רוצים להיות בבית. בעלי הגיע למצב שהוא לא רוצה שהנכדים יבואו. מבית שמח וצוחק נהיה ההפך. מה לעשות? אנחנו מיואשים.

אלון גל עונה

לילד שלך יש בעיה, יכול להיות שיש לו איזושהי הפרעה שצריכה להיות מאובחנת, אולי הפרעת קשב או משהו דומה. מה פתאום את צריכה לצאת מהבית? שהוא ייצא! את ובעלך עושים לו נזק מאוד גדול בכל פעם שאתם משלימים עם מה שהוא עושה ויוצאים מהבית. כי איך את חושבת שהוא מרגיש עם זה? הוא לא מרגיש גיבור גדול בכלל, להיפך. את חושבת שכשאתם יוצאים מהבית הוא מרגיש שהוא כביכול ניצח, אבל זה בדיוק להיפך, הוא מרגיש שהוא הפסיד כשאתם יוצאים מהבית, אני משוכנע בזה.

אם הייתה לו את היכולת להיות מאושר, ושיהיה לו כיף כשהמשפחה מגיעה לבקר - אז במה הוא היה בוחר? הוא לבטח היה בוחר בזה. כרגע הוא לא יכול לעשות את זה כי הוא נמצא במצוקה. והמצוקה הזו היא מצוקה קשה שגורמת לו לנהוג ברשעות, להתנהג בצורה רעה ולא טובה. ובכל פעם שזה מצליח - כלומר הוא מתנהג ברשעות ואתם יוצאים מהבית, או שאף אחד מבני המשפחה לא מגיע לבקר בגללו - הוא מקבל הוכחה שהוא אכן רשע מרושע ומגעיל וחרא ולא שווה. זה בדיוק הפוך ממה שאת חושבת. אני יודע שהוא מראה שהוא כאילו ניצח, אבל זה לא באמת ככה, הוא רק מראה לכם כלפי חוץ ניצחון, אבל מבפנים הוא מרגיש חרא.

"לפעמים צריך לכופף לילד את היד"

את חייבת לגייס את בעלך למלחמה אפילו אם הוא כבר מיואש מהמצב - את ובעלך צריכים לשבת ביחד ולרשום בצורה מסודרת על דף נייר את כללי הבית - מה כן ומה לא, מה מותר ומה לא, החוקים צריכים להיות מאוד ברורים בשביל הבן שלכם. אתם חייבים לעשות פה הבדל - תשבו ותכתבו את חוקי הבית, תזמינו אותו לשיחה ותגידו לו - זה הבית שלנו ומהיום אלה הם כללי הבית; אנחנו אוהבים אותך ורוצים אותך איתנו אבל אלה הם התנאים - אם אתה מסוגל לעמוד בהם אתה מוזמן להמשיך לגור איתנו, אבל אם לא, אז אנחנו נעזור לך למצוא מקום אחר לגור בו, לשכור דירה ותצטרך לעזוב.

חשוב שיהיה לו ברור שאם הוא ממשיך לעשות בלגן אז אתם מוציאים אותו מהבית - ואל תדאגי, הוא לא יילך לשום מקום הוא פשוט יצטרך להשתנות. חשוב שתעשי את זה ביחד עם בעלך. תקבלו החלטות ביחד ותעשו את השיחה עם הבן בלי עצבים, מבלי לאבד את הראש - תגידו לו בשקט ובתקיפות שאלו הכללים, ואם עד מחר בשעה 12:00 הוא מחליט שהוא לא מקבל את הכללים - אז הוא יוצא מהבית.

חשוב שהוא יראה אתכם רגועים לגמרי, בלי להתעצבן, אתם משאירים אצלו את הדף עם הכללים וגם אם הוא קורע אותו לא להתרגש. ואם הוא מחליט בכל זאת לעשות בלגן אז בפעם הבאה שהוא יוצא מהבית, אתם מחליפים מנעולים ומשאירים לו פתק שהוא צריך למצוא מקום אחר לגור בו. את לא מבינה שעד שלא תכופפו לו את היד ותעמדו על שלכם מבלי לוותר שום דבר לא ישתנה. זה לא ישתנה כל עוד אתם לא תשנו את חוקי המשחק!

עוד היום קחי את בעלך ושתפי אותו בשיחה שלנו שמופיעה באינטרנט, תרשמו על דף את הכל, תכתבו באיזה תנאים אתם מוכנים שהוא יגור בבית, מהם חוקי הבית - תגידו לו שאתם אוהבים אותו אבל אלו התנאים בבית שלנו - מהיום הכל משתנה, בשקט ובלי לכעוס. אם אתם לא תהיו מספיק אמיצים להוציא את זה לפועל עד הסוף - כולל להחליף מנעולים ולהשאיר לו פתק שאם הוא רוצה להמשיך לגור פה הוא חייב לקבל את התנאים - למה שהוא ישנה את דרכו אם לא תעשו את זה?

הבן שלך במקום לא טוב ורע לו. במעשה הזה שלכם, רק כך הוא יידע ויבין שיש גבול ברור שהוא לא יכול לעבור אותו. בכך את עוזרת לו. כי אם הוא לא מוכן לחיות עם חוקי הבית אסור לו לגור בבית! ואם הוא לא מוכן ללכת לאבחון ולטיפול כי יש לו בעיה, ולכן כאשר הוא לא הולך לטיפול הוא מוציא עליכם את הבעיות שלו עד כדי כך שאתם שבויים בביתכם - אתם בבעיה!

לא על חשבוננו

בשביל מה הבאת אותו לעולם אם הוא במצוקה ואת לא עוזרת לו? להיות בשבילו זה לפעמים דווקא לא לוותר לו - כי תבינו - הורות זה לא ריצוי של הילד! הורות זה לא לוותר ולהיות בשבילו דווקא על ידי לא להסכים לכל מה שהוא רוצה. הילד שלך משווע ליריב ראוי - בכל פעם שהוא מנצח ואת חושבת שהוא שמח - הוא שונא את עצמו! הוא מחפש יריב ראוי אז תני לו את זה - תני לו יריב ראוי. מספיק שפעם אחת הוא יראה שהוא לא מנצח, אז הוא יתחיל להבין שאולי הוא צריך לשנות את דרכו.

צריך פה מנהיגות הורית - לנקוט בקו אחד ולא לוותר לעצמכם הפעם. אתם מוותרים לעצמכם כי קשה לכם - אז עכשיו המצב הוא שהאבא כבר התנתק ואת מתמוטטת ואתם לא עוזרים לו כך - זה לא יריב ראוי כי זה אנשים שנכנעו מולו. וכשאתם נכנעים מולו הוא מרגיש חרא! לעמוד לצדו זה ליצור את הגבולות כדי שהוא יחזור למסלול.

זה לא פשוט, זה לא קל, אבל אסור לכם לוותר לעצמכם הפעם. יריב ראוי יגיד לו - "מותק אנחנו אוהבים אותך ולא יעזור לך כלום, ואנחנו תמיד נקבל אותך, אבל לא על חשבוננו - אתה לא רוצה לקבל את התנאים שלנו אז אתה תלך לגור במקום אחר ותבוא לבקר בחגים". אסור לכם לוותר הפעם!