> אשתי בהריון בשבוע ה-37 ועוד ארבעה ימים ונושאת בבטנה תאומים. העוברים במצג ראש. הפרופ' שמטפל בנו המליץ לבצע זירוז לפני שנכנסים לשבוע ה-38. בבית החולים שבו אנחנו חושבים ללדת לא הביעו התלהבות בנוגע לזירוז. דעתו של הפרופ' חשובה לנו, אבל אם בית החולים לא מתלהב, מה אנחנו אמורים לעשות? 

פרופ' לסינג עונה 

כשתאומים נמצאים במצג ראש זה באמת המצב שבו אנחנו לא מתנגדים ללידה נרתיקית. אנחנו מתייחסים להריון תאומים בשבוע ה-38 כאל הריון בשל לכל דבר, ובמקרה של תאומים מעבר לשבוע ה-38 - אנחנו מתחילים להתייחס לכך כאל הריון עודף. עודף מבחינת הזמן, חורג ממשכו. 

בהריון שבו עובר יחיד, אנחנו ניילד באופן אקטיבי יולדת שתגיע ל-41.5 שבועות, משום שישנו זינוק סטטיסטי באחוז התקלות, וביודענו שההריון בשל ואין רווח נוסף בעוד יום או יומיים. ביחס להריון תאומים, הדין הוא 38 שבועות. כך שאם הרופא שלכם ממליץ, ולדעתי בצדק רב, גשו בעוד יומיים-שלושה למתקן הרפואי שבו אתם רוצים ללדת, ואין לי ספק שיתחיל תהליך זירוז שגם לא יהיה מורכב, כי בהריון תאומים בשבוע הזה, צוואר הרחם הוא כבר בדרך כלל מקוצר, והרי המטרה של ההריון היא לא משכו אלא התוצאה שלו, ותוצאתו היא ילדים בריאים ונחמדים. 


צילום: ingimage

> אני בת 33, עברתי שלושה סבבים של טיפול עם איקקלומין. בשלושת המקרים נתגלתה רירית מאוד דקה שכמעט לא עברה את ה-4 מ"מ. בסבב האחרון בדקתי בזמן הביוץ, והרירית הייתה 4.5 מ"מ. באופן מפתיע, בשבוע שעבר גיליתי שנכנסתי להריון. הבטא הייתה 87, ואחרי יומיים הוכפלה. השאלה שלי, בגלל הרירית שהייתה כל כך דקה - מתחת לנורמה, עד כמה שהבנתי - האם יש סיכוי גדול יותר להריון כימי? 

פרופ' לסינג עונה 

את בהריון! אם הרופא לא היה מודד את רירית הרחם, הרי מעולם לא היית יודעת שיש רירית רחם. תסתכלי על התהליך: אנחנו לא מצליחים להיכנס להריון, אנחנו מקבלים טיפול ואז אנחנו בודקים את רירית הרחם והיא דקה מדי, אבל אז פתאום יש הריון. זאת אומרת שהקוד הזה של עובי רירית הרחם של 7-8 מ"מ הוא לא הכרחי. אפשר להיכנס להריון גם כשרירית הרחם דקה.

במשך עשרות שנים נתנו איקקלומין ולא בדקו את רירית הרחם, פשוט כי לא היה מכשיר למדוד את רירית הרחם. והיו הריונות והמספרים לא השתנו. היום יש מכשיר ומודדים, ומצאו קורלציה מסוימת בין עובי הרירית למוכנות שלה לקליטת העובר. במקרה שלך, רירית בעובי 4 מ"מ הניבה הריון, ולא רק זה - היא גם הכפילה את עצמה. את בתחילת הדרך של ההריון ועד עכשיו הפיזיולוגיה של ההריון הזה תקינה. אז בואי לא נעסוק במילימטרים של רירית הרחם. המבחן של הביולוגיה הוא מבחן התוצאה, ואם את בהריון, הללויה. 

> אני בשבוע ה-23. בשבוע שעבר עשיתי סקירת מערכות מאוחרת. בבדיקת השקיפות העורפית ובבדיקת החלבון העוברי שעשיתי לפני כן, הכל היה תקין. גם בסקירת המערכות הכל היה תקין, חוץ מממצא בחדרי המוח. חדר המוח הימני הוא בגודל 8.5 מ"מ וחדר המוח השמאלי הוא בגודל של 4 מ"מ. הרופא הזמין אותנו לבדיקה נוספת בעוד שבועיים, ורציתי לשאול מה זה אומר, ומה אנחנו אמורים לעשות אם חדר המוח הימני יעלה ל-10 מ"מ? 

פרופ' לסינג עונה 

אני מבקש להדגיש שהמצב שאת מתארת הוא תקין לחלוטין. גם 10 מ"מ הם בתחום הנורמה. יש לי בקשה אלייך: יש לכם הריון תקין לחלוטין, אנא חדלי מהדברים האלה שסתם מייצרים דאגה. מצבך עמוק בתחום הנורמה.