אני בן 26, נשוי עם ילד. לפני חודשיים קנינו בית שמוערך במיליון שקל ובאתי עם כסף מהבית בסביבות 150 אלף שקל. אבל כדי לקחת משכנתא של 70 אחוז אני צריך לשלם עוד 170 אלף שקל והתחייבתי לקבלן שאצליח לחסוך כ-6,000 ש"ח בחודש בשביל התוספת הזו. אני עובד בשתי עבודות ומרוויח כ-8,500 ש"ח, וגם אשתי עבודות ומרוויחה 5,000 שקל, וביחד כ-13 וחצי אלף. ובכל זאת, אנחנו לא מצליחים לחסוך בכלל למרות שאנחנו גרים אצל ההורים ואין שכ"ד. אני חושב שאני לא מנהל נכון את עצמי כלכלית.

אלון גל עונה

קודם נחשב את ההוצאות החודשיות שלך - על הגן של הילד 3,000 ש"ח, הוצאות רכב בסביבות 2,000 ש"ח לחודש והוצאות כלליות כמו חיתולים, מזון ומחיה כללית כ- 3,000 ש"ח. סך הכל יוצא כ-8,000 ש"ח, מה שאומר שהפיתרון הוא נורא פשוט - כי אם אתם לא משלמים שכירות, בתנאים שתיארת אין שום סיבה בעולם שלא תחסכו 5,000-6,000 ש"ח, בייחוד אם אתה עובד עד מאוחר בלילה - כך שאין לכם הוצאות על בילויים או יציאה למסעדות.

איך עושים את זה? הפיתרון מאוד פשוט: מכניסים את שתי המשכורות לחשבון משותף ועושים הוראת קבע לחיסכון בבנק על סך 5,000 ש"ח. כך בכל חודש תרד הוראת הקבע על 5,000 ש"ח ועכשיו תתחילו את החודש רק ממה שנשאר לכם בעו"ש, שזה 8,500 ש"ח ותראה שזה מספיק לך. אתה לא מתנהל נכון כלכלית וזורק כסף על סתם ולכן לא מצליח לחסוך. אתה יכול לחסוך בלי שום בעיות ולחיות רק ממה שנשאר לך בעו"ש.


צילום: ingimage/ASAP

זה מזכיר לי את הסיפור הידוע "האבנים הגדולות". יום אחד הגיע פרופסור ידוע לכלכלה לכיתה והראה לסטונדטים ניסוי. הוא לקח צנצנת גדולה ושקופה והכניס לתוכה אבנים גדולות עד הסוף, כך שלא ניתן היה להכניס אף אבן נוספת. ואז הוא שאל את הסטודנטים האם ניתן להכניס פנימה עוד? ענו לו שלא, כי אין מקום בכלל.

אז לקח הפרופסור כלי של אבני חצץ קטנות והכניס אותן בלי בעיה לתוך הצנצנת המלאה. עכשיו, הוא שאל את הסטודנטים, האם הצנצנת מלאה לגמרי או שאפשר להכניס אליה עוד? הם ענו לו בשלילה. שוב הפתיע הפרוספסור ושפך לתוך הצנצנת שק מלא של חול שמילא את הצנצנת עד סופה. האם ניתן להכניס לצנצנת עוד? עכשיו אין מצב, אמרו לו הסטונדטים בביטחון. לקח הפרופסור כד של מים ושפך פנימה את כל תכולתו לצנצנת המלאה להפתעתם הגדולה של תלמידיו.

מה מוסר ההשכל של הסיפור? מה שקובע בחיים הוא הסדר הנכון. אם הוא היה מכניס פנימה לצנצנת קודם את המים ואח"כ את החול ואז את החצץ, לא היה נשאר מקום לאבנים הגדולות. אלו החיים.

האבנים הגדולות שלך כרגע זה החיסכון לבית. לכן, בשלושה חודשים הראשונים אני מציע לך לעשות את התרגיל הבא - ברגע שנכנסת המשכורת, אתם פודים אותה למזומן. ואז לוקחים צנצנת שקופה ושמים את כל הכסף המזומן בפנים. בשלב הבא אתם לוקחים 5,000 ש"ח במזומן ומפקידים בבנק לחיסכון.

עכשיו נשארו לך בצנצנת כ-8000 ש"ח. לוקחים 3,000 ש"ח במזומן ונותנים לגן של הילד. ממה שנשאר בצנצנת לוקחים גם 2,000 ש"ח להוצאות רכב ושמים בצד. ואז מסתכלים על מה שנשאר בצנצנת להוצאות המחיה הכוללות. עם זה צריך להסתדר במשך החודש. זה ניסוי האבנים הגדולות. תעשה את התרגיל הזה במשך שלושה חודשים ואני מבטיח לך שתגיע לתובנות מאוד גדולות לגבי הניהול הכלכלי שלך.