אנחנו זוג צעיר עם שני ילדים שכנראה מתנהלים לא נכון, כי אנחנו לא מצליחים לראות באופק רכישת דירה משלנו בעשר השנים הקרובות. אין לנו הון התחלתי ואנחנו צריכים קורת גג, וכרגע אנחנו משלמים שכירות ששווה למשכנתא. מה אנחנו עושים לא נכון?

אלון גל עונה

פעמים רבות אנחנו לא שמים לב שהמרוץ לדירה שקיים במנטאליות הישראלית, הוא לא תמיד במקומו. אתם צריכים לדאוג להתפתחות שלכם וכרגע יש לכם קורת גג, גם אם זו דירה שכורה. רק אצלנו בארץ יש את התפיסה הזו שאם אין לך בית משלך אז אין לך קורת גג.

המשפט שאמרת - 'אדם צריך קורת גג' - מה, אין לכם קורת גג? אתם גרים ברחוב? זה לא מדויק וצריך להיזהר מהמשפטים האלו. בית זה לא מטרה בחיים. המטרה בחיים היא איכות חיים ושפע, ויצירת דרך לעצמאות כלכלית ורווחה. ועל הדרך, אם מסתדר גם לרכוש בית, אז זה נהדר. אבל זו לא המטרה. חשוב לעשות את האבחנה הזו.

על כמה משפחות שגרות בשכירות ומשלמות סדיר שכ"ד שמעת שמעיפים אותן מהדירה? אני שמעתי על הרבה יותר מקרים של אנשים שלקחו משכנתאות גדולות מדי ולא הצליחו לעמוד בתשלומים לבנק, ולכן בסוף הם היו צריכים לעוף מהבית שלהם. בטוח שיש יותר מקרים כאלה מאשר אנשים שגרים בשכירות - ובעל הבית החליט לזרוק אותם פתאום באמצע החיים מהדירה.


צילום: אהוד כהנים

בלי כל קשר לכך, אם את אומרת שאתם לא רואים איך אתם מתקדמים בכלום לשום מקום, לא לעצמאות כלכלית, לא לרווחה כלכלית ולא לקניית נכסים ולהתפתחות בחיים - אז זו באמת בעיה שאתם צריכים לפתור. ואיך עושים זאת? פותרים זאת על ידי כך שמוצאים את הדרך לבנות תכנית ארוכת טווח להתפתחות ועצמאות כלכלית.

בתכנית אתם עושים ניתוח מלא של הכנסות והוצאות, מה ההתחייבות שאתם יכולים לקחת על עצמכם, אלו דברים אתם יכולים לעשות כדי שזה יהיה אחרת, כמה כסף פנוי ייווצר כתוצאה מכך, מה אנחנו עושים עם הכסף הפנוי הזה, תוך כמה זמן ייקח לכם להגיע לסכום כסף ראשוני להשקעה בנכסים וכו'. כל עוד אין לכם תכנית פעולה כזו אז זו בעיה.

לכן, צריך לעזוב רגע בצד את הבית, לשבת ביחד ולשאול את עצמכם כיצד אתם יוצרים תכנית פעולה אמיתית - שמביאה לידי ביטוי אפשרויות כלכליות אחרות בחיים שלכם. אתם מכניסים כרגע ביחד כ-13 אלף שקל לחודש ואין ספק שזה סכום לא פשוט עם שני ילדים, אבל אם אתם מתכננים נכון, עם תכנית פעולה, אין סיבה שלא תשימו כאלף שקל בצד.

זה באמת לא דבר פשוט, בטח כשיש שני ילדים ויש הרבה הוצאות, אבל יש אפשרות כזו לחיסכון ואני מכיר הרבה משפחות שמצליחות לעשות זאת. דעו שיש דברים רבים שאתם לא עושים נכון בהתנהלות הכלכלית שלכם.