>> אני רוצה להיכנס להריון. עברו ארבע וחצי שנים מאז שחליתי בסרטן שד, גידול מקומי הורמונלי. אני מאוד רוצה להרות אבל פוחדת, כי הגידול התגלה אצלי שמונה חודשים לאחר הלידה. אני נוטלת כעת טמוקסיפן וצריכה לקחת אותו במשך חמש שנים. יש לי אישור מאונקולוגים, אבל שמעתי כל מיני דעות אחרות בדרך. רציתי לשאול לדעתך.

פרופ' לסינג עונה

ראשית, לישראלים יש דעה מוצקה על כל דבר בעולם, גם בסיטואציות שבהן הם לא בקיאים כלל. האונקולוג שלך אמר לך שאת בריאה, ואת רוצה להרות - אז תיכנסי להריון. את חשופה להורמונים, יש לך וסת מדי חודש בחודשו, יש תמונה הורמונלית שלך, מחלתך הסתיימה. לגבי הטמוקסיפן, עלייך למלא אחר הוראות האונקולוג שלך.

>> התחלתי בקיץ להשתמש בנוברינג, אני בת 42. מבחינתי זה נפלא, אבל השאלה שלי היא זו: מאז שהתחלתי להשתמש בזה, בכל פעילות גופנית, לאחר כל מאמץ, אני מתנשפת מאוד. יכול להיות שלחץ הדם שלי עולה בעקבות זה?

פרופ' לסינג עונה

זה לא קשור לנוברינג. ראשית נסביר מה זה נוברינג: זאת טבעת סיליקון שקוטרה כארבעה ס"מ, רכה מאוד וגמישה, שמכילה בתוכה את ההורמונים שמרכיבים את הגלולות למניעת הריון. את הטבעת מחדירים לנרתיק ונושאים אותה במשך 21 ימים. הפרשת ההורמונים מן הטבעת היא רצופה ובמינון נמוך, וההורמונים נספגים ישירות דרך רירית הרחם אל מחזור הדם, כך שבכל רגע נתון יש בדמך פחות הורמונים מאשר אישה הלוקחת גלולות למניעת הריון. זה נוח מאוד. לא צריך לזכור לקחת מדי יום. אבל זה לא קשור להתנשפות. ולחץ הדם לא עולה בעקבות נטילת גלולות. תבדקי את לחץ הדם שלך, אבל אני לא חושב שזאת הסיבה. גם נשים שלהן יתר לחץ דם לוקחות גלולות.


צילום: ingimage/ASAP

>> אני בהריון השלישי, בשבוע ה-37. העוברית שלי במצב עכוז מהשבוע ה-32. אני מתלבטת אם לעשות היפוך או ללכת על קיסרי. הבטן לא גדולה מדי ואין יותר מדי מים, והרופא שלי אמר לי להכין את עצמי נפשית לניתוח, ושהוא לא ממליץ על היפוך, אבל אני מרגישה שאני כן רוצה לנסות. האם יש סיכונים? שמעתי שזה כואב.

פרופ' לסינג עונה

4% מהעוברים מגיעים ללידה במצב עכוז, ואם אנחנו רוצים להפוך את העובר, אז זה הזמן. ראשית, זה לגיטימי, ובמרבית בתי החולים יש רופא מיילד שבקיא בנושא. את מוזמנת לבוא אלינו לבית החולים, יבדקו אותך ויאמרו לך אם ניתן לעשות את זה או לא. זה תלוי כמובן בכמות המים, במיקום השליה, בגודלו של העובר. טרם הפעולה את תיבדקי ועל פי ממצאי הבדיקה, היה וזה מתאפשר, זה ייעשה תחת מוניטור. זה לא כואב, ואם זה מצליח, מה טוב. אם לא - תיאלצי לעבור ניתוח קיסרי. במציאות של היום, במצג עכוז - מרבית הנשים עוברות ניתוח.

* פרופ' יוסי לסינג הוא מנהל בית החולים ליס. תוכניתו "תשעה חודשים" משודרת בכל יום שישי (12:00-13:00) ברדיו אקו 99FM.