>>> הבת שלי בת 20. מתחילת המחזור שלה שהיא קיבלה בגיל מוקדם, היה חוסר איזון הורמונלי, ולכן היא החלה לקחת גלולות דיאנה. היא לקחה את הגלולות במשך ארבע שנים, ועכשיו, אחרי שהיא השתחררה מהצבא, הלכנו לרופא והוא החליט להפסיק קצת את נטילת הגלולות. כבר חודשיים היא ללא מחזור. כל תוצאות בדיקות הדם שנעשו תקינות, גם תוצאת בדיקת האולטרה-סאונד תקינה. הרופא אמר לה לקחת כדורי פרימולט נור כדי לקבל מחזור. היא לוקחת כבר ארבעה ימים, והמחזור עדיין לא הגיע. הבת שלי לא מעוניינת לקחת את הכדורים, ואני מבקשת את עצתך. 

פרופ' לסינג עונה  

הסיפור של בתך הוא די קלאסי, שכיח ולא מדאיג. מדובר בהפרעה הורמונלית. הרופא שנתן לה את הגלולות, טיפל בה כהלכה. עכשיו, כשהיא חדלה מנטילת הגלולות, הסתבר שהרקע שבגינו היא קיבלה את הגלולות אז, קיים גם היום. תוצאות הבדיקות תקינות, וכל אשר עליה לעשות הוא לחזור ולקחת את הגלולות.

הדימום שהיא מצפה לו יבוא בתום נטילת כדורים בשם פרימולט נור. הכדור הוא כדור פרוגסטרון שגורם להופעת וסת אצל נשים שלא מבייצות בצורה מסודרת. ביום הראשון לקבלת הווסת עליה לחזור ליטול את הגלולות, והיא תיקח אותן עד ליום שבו את תסכימי שהיא תהיה אמא. 

>>> עברתי שני ניתוחים קיסריים בהפרש של שנה. בשניהם הייתה לי שארית שליה ונאלצתי לעבור היסטרוסקופיות. בניתוח הראשון גיליתי את השארית רק אחרי שלושה חודשים וכבר היו הסתיידויות, אבל הכל היה בסדר אחר כך ונכנסתי מהר להריון השני. רציתי לדעת אם יש לי איזושהי נטייה, אם זה יכול לחזור על עצמו. בטח הלידה הבאה תהיה גם היא בניתוח קיסרי. 

פרופ' לסינג עונה 

שארית שליה בתום ניתוח קיסרי היא לא תופעה שכיחה, משום שכשהילד נולד והשליה יוצאת, חלל הרחם פתוח והרופא מכניס את ידו ובודק אותו. ברוב המקרים לא ראוי שתישאר שארית. הדבר יותר שכיח בלידות נרתיקיות. שם, אף שבודקים את השליה בקפדנות, לפעמים מחמיצים חלקי שליה קטנים שנותרים בחלל הרחם. בניתוח הקיסרי הבא תיידעי את הרופאים שלך, והם יבדקו כהלכה את חלל הרחם. אין בין היוותרות שארית לבין נטייה כל קשר. 


צילום: אינג אימג'

>>> אני בת 42, יש לי FSH גבוה, ורציתי לדעת אם יש משהו מעבר למה שאומרת הרפואה הקונבנציונלית - שיש צורך בתרומת ביצית. 

פרופ' לסינג עונה 

ראשית, נסביר. FSH הוא הורמון שמופרש מבלוטת יותרת המוח, בלוטה שממוקמת בין העיניים, שמפרישה שלל הורמונים. אחד מהם הוא ה-Follicle Stimulating Hormone - FSH - הורמון שמגרה את השחלה ליצירת הזקיק שבתוכו נמצאת הביצית. כאשר ערכי ההורמון האלה גבוהים, אנחנו הרופאים מבינים שמלאי הביציות בשחלות של המטופלת הוא נמוך.

זו שאלה שאנחנו שואלים את עצמנו לפני טיפולי פריון אצל נשים שהן קצת יותר מבוגרות, כשנכשלים טיפולי פריון או כשהווסת נעדרת לפרקי זמן גדולים. ערך גבוה הוא תשובה לא טובה מן הטעם שאין לנו פתרונות, לצערי. 

לאחרונה נמצא שישנם תאי נבט בתוך השחלה, כך שאולי בעתיד, כשהטכנולוגיה תהיה עוד יותר מפותחת, אפשר יהיה להניב מזה ביציות. אבל נכון לעכשיו זה בחלומות הראשונים של המדע בלי היתכנות ממשית, כך שלצערי אני צריך להצטרף לאחרים ולהציע את הפתרון לאישה במצבים כאלה שרוצה להרות וללדת, וזה תרומת ביצית.

פרופ' יוסי לסינג הוא מנהל בית החולים ליס. התוכנית בהשתתפותו "9 חודשים" משודרת בכל יום שישי (12:00-13:00) ברדיו אקו 99FM