שאלה: אני מתעלפת מדקירות ואפילו ילדתי בלי בדיקת דם. מה לעשות?

פרופ' קרסו עונה: 

"מה שיש לך הוא לא נדיר. אני מכיר הרבה אנשים שסובלים מפוביה ממחטים. התופעה הזו נקראת וגאל סינקופה - התעלפות מגירוי פתאומי של מערכת העצבים, שיכולה לקרות מכאב או מפחד.

למשל, אנשים שנתקלים עם הקצה של הרגל ברהיט כלשהו ומתעלפים מהכאב הפתאומי. יש אנשים שלוקחים מהם דם והם מיד מתעלפים. לאנשים אלה תמיד צריך לקחת דם רק במצב של שכיבה ולהשאיר אותם שוכבים במיטה כרבע שעה לאחר הדקירה במחט. הבעיה היא שברגע שאנשים מרגישים כאב, או שדוקרים אותם, יש גירוי של העצב הוגאלי. זה עצב שקשור למערכת העצבים הסינקופית.

לפיתרון הבעיה שלך יש כמה אפשרויות: הראשונה, כדי לקחת ממך דם, אפשר לעשות זאת כמו בדרך שעושים עם ילדים. שמים משחה מרדימה על הווריד, על זה שמים ניילון נצמד וממתינים כחצי שעה. כך מרדימים את האזור שממנו לוקחים דם.


מפחדים ממחטים? אפשר עם הרדמה. צילום: ingimage/ASAP 

שיטה נוספת היא לעשות טיפול פסיכולוגי ממוקד לעניין הזה שנקרא דסאינטיסיזציה. מדובר בטיפול התנהגותי, שבו אנו מלמדים אותך כיצד להתגבר על הפוביה הזו, כי זה פחד פסיכולוגי.

הרי את יודעת ששום דבר לא באמת יקרה לך מהדקירה, כולם עושים את זה. בשכל את מבינה את זה, אבל את לא יכולה לשלוט על הפחד. זוהי תופעה מאוד מוכרת והשימוש בטכניקה של הטיפול הממוקד מאוד נפוצה בטיפול בפוביות שונות, החל מפוביה מג'וקים, מטיסות, ממעליות וכדומה.

בטכניקה הזו של הטיפול הפסיכולוגי הממוקד אנו עובדים אתך בצורה הדרגתית. קודם כל, מראים לך איך לוקחים למישהו אחר דם, אחר כך נותנים לך להחזיק מחט בעצמך. כך, שלב אחר שלב, עד שאת יכולה לקבל את הזריקה. אני מכיר בחור שעבר טיפול כזה והגיע בסוף למצב שהוא יכול היה אפילו להזריק כבר לעצמו לבד.

חשוב שתדעי שמדובר בתופעה מוכרת שקשורה לחרדות, לפוביות ולכאבים ושניתן לפתור אותה.