א' זיהתה איחור בווסת, ותוצאת בדיקת השתן הביתית מרחה חיוך גדול על פניה. היא בהריון! בתום צהלות השמחה עשתה כמעשה מרבית הנשים בעולם המודרני, ונכנסה לקרבי האינטרנט תוך ניסיון לדלות כל פירור של מידע. כיצד נראה העובר? מתי אראה אותו לראשונה? מתי אשמע את פעימות לבו? האם זה עובר אחדאו תאומים? שאלות אלה עלו בזו אחר זו.

עד לפני שנים לא רבות העדות היחידה להריון הייתה היעלמות הווסת, תחושת בחילה, הקאות בוקר ומבחן מסורבל שבו יצקו שתן של אישה ה"חשודה" כהרה על שחלות צפרדע או ארנבת. מאוחר יותר צוואר הרחם שנראה לרופא מעט כחלחל, או רחם הנמוש מרוכך ומעט מוגדל היו העדויות להריון.

אחריו הגיע סרט מדידה שבו מדדו את אורך הרחם. חדי השמע שבין הרופאים השכילו בשבוע ה-18 אף לשמוע באמצעות סטתוסקופ העשוי מעץ, שאותו הצמידו לבטן האישה, את פעימות לב העובר. טכניקה זו נעלמה עם המצאת המכשיר החשמלי שהצליח להגביר את פעימות הלב כאשר הוצמד לדופן הבטן. לא נדיר היה, עד לפני כ-30-40 שנה, שהאישה שברחמה היה "עובר גדול" ילדה תינוק ודקות אחר כך נולד אחיו התאום.

לכן לא מפתיע השינוי שעבר עולם המיילדות עם הופעת מכשיר האולטרה-סאונד. המכשיר הפך להיות הסטתוסקופ של הגינקולוג. בתחילה הופיע המתמר הבטני ובאמצעותו ניתן היה לזהות הריון החל מהשבוע השביעי, והופעת דופק החל מהשבוע השמיני. עם הופעת המתמר הווגינלי בסוף שנות ה-80 יכולת הזיהוי של ההריון הייתה אף מוקדמת יותר, והשיפור במכשירים כיום מאפשר לנו לגלות הריון תוך רחמי סביב השבוע החמישי להריון.

אכן, נשים רבות מגיעות לאחר שבוע של איחור בווסת ומצפות לראות את ההריון. בשלב זה הבדל של מספר ימים בהשרשת העובר ברירית הרחם יכול להשפיע אם נראה את ההריון או לא. בעידן שבו בקשת מידע לא מתבצעת מול הרופא אלא בגוגל ובפורומים, חשוב מאוד להסביר מה אנו מצפים למצוא טרם ביצוע הבדיקה.

על אף שההריון מתחיל רק לאחר הופעת העובר, חישוב גיל ההריון מתחיל כבר ביום הראשון של הדימום הווסתי. היום הזה מסמן את תחילת המרוץ של עשרות ביציות המנסות להבשיל ולגדול, בעוד רק אחת תשרוד ותופרה שבועיים לאחר מכן. אם האישה קיימה יחסי מין במועד הביוץ או מספר ימים לפניו, תתרחש הפריה של הביצית בתוך החצוצרה של האישה (ראו איור).הרחם בשבוע החמישי להריון

לאחר כארבעה-חמישה ימים העובר יגיע לחלל הרחם ולאחר ארבעה ימים נוספים של שיטוט בחלל הרחם הוא ישריש את עצמו בתוך רירית הרחם. בשלב זה בדיקות הריון יכולות לאתר את התחלת הפרשת הורמון השליה - βHCG.

ברור לנו שבשלב זה לא נוכל לראות הריון, מכיוון שמדובר בצבר תאים קטן מאוד. בימים הקרובים תאי העובר מתחלקים ומתרבים, ולאחר כשבוע כבר ניתן לראות את שק ההריון ברחם תוך שימוש במכשירי אולטרה-סאונד נרתיקיים רגישים, היכוליםלאתר את השק שגודלו כ-2-3 מ"מ.

לאחר מספר ימים מופיע שק החלמון שממנו העובר שואב את התזונה שלו, עד שהשליה תתפתח ותתחיל להזין את העובר. הופעת שק החלמון היא שלב חשוב באבחנה של הריון תוך רחמי ומצביעה על כך שלא מדובר באבחנה שגויה של הריון חוץ רחמי עם מעט נוזל בחלל הרחם. בשבוע השישי להריון נצפה כבר לראות קוטב עוברי, וניתן יהיה לאתר התחלת הופעת דופק עוברי.

העובר עובר בשלב זה מספר תהליכים. הוא גדל מ"מ אחד ביום, שק מי השפיר הולך וגדל, הצורה של העובר מתחילה להיות קעורה וניתן החל מהשבוע ה-7-8 לזהות ניצני גפיים. בשבועות ה-9-10 הגפיים פונות קדימה, הגב מתיישר, ובשבוע ה-10 העובר מקבל מראה אנושי יותר.

לאחר שהבנו את קצב ההתפתחות, מובן מדוע השלב שבו מומלץ לפנות לאולטרה-סאונד הראשון הוא סביב השבוע ה-7-8 ולא לפני כן. אם מועד הביוץ היה מאוחר יותר והאישה פונה בשבוע ה-6 אנו עלולים לקבוע באופן שגוי שההריון אינו תקין.

לפי סקירה שפורסמה באוקטובר השנה בעיתון הרפואה היוקרתי "The New England Journal of Medicine", פורסמו ההנחיות שבמידה שהעובר מתחת ל-7 מ"מ בקוטרו ודופק לא נצפה - אנו לא קובעים שההריון כשל, ומזמינים את האישה לאחר שבוע לבדיקת אולטרה-סאונד חוזרת. כמו כן, הריון מוגדר לא תקין אם נמצא שק הריון מעל 25 מ"מ ללא שק חלמון, לא נצפה דופק שבועיים לאחר גילוי שק ההריון או 11 יום לאחר שנמצא שק הריון עם שק חלמון.


הרחם בשבוע השמיני להריון

ההנחיות הללו מקלות על הרופא ומאפשרות לו להגיע בוודאות למסקנה שההריון המתפתח לא תקין. בסופו של דבר, מטרתנו בתחילת ההריון היא לדווח לאישה על מצבה, לזהות את ההריונות התקינים, אך גם לבדוק את תקינות ההריון: האם הוא מתפתח באופן תקין, מה מספר העוברים ברחם, מה מיקום ההריון, והאם ישנם מומים משמעותיים היכולים להתגלות כבר בטרימסטר הראשון של ההריון לפני בדיקת השקיפות העורפית.

חשוב לדון איתה על מה שאנחנו מצפים למצוא בשלב זה של ההריון, ולהכין אותה לתרחישים הצפויים. יש להסביר את המשמעות של הממצאים במקרה שמבצעים בדיקת אולטרה-סאונד מוקדם מדי, והכי חשוב לספק את התמונה הראשונה של ההריון מכיוון שלא קיים אלבום ראשון של תינוק בלי תיעוד המונה הראשון של ה"בוטן" הקטן בתוך הרחם.

* פרופ' יוסי לסינג הוא מנהל בית החולים ליס. תוכניתו "תשעה חודשים" משודרת בכל יום שישי (12:00-13:00) ברדיו אקו 99FM.