שמי רועי, בן 24, סטודנט שנה שנייה למשפטים. אני לא בטוח שהצעדים שעשיתי בחיי עד כה היו נכונים. עזבתי מספר עבודות כי אני מוותר לעצמי מהר, חושב שאני מוכשר מדי לעבודות פשוטות, ומתעצבן לעבוד ליד אנשים שלא ברמה שלי. כסטודנט, לא קל למצוא עבודה וכמעט בלתי אפשרי שלא לעבוד כלל. אני חושב על העתיד, אחי כבר קנה דירה, ונראה לי שאבא שלי מצפה ממני להיות קצת כמוהו, לעמוד בסטנדרטים.

אלון גל עונה

אתה מאוד צעיר וזו רק תחילת הדרך שלך. יעברו עוד שנים רבות עד שתבין שפחות או יותר - הכול שטויות במיץ עגבניות. אין דבר כזה "החלטות נכונות", זו אגדת עם עתיקה שמישהו המציא פעם, ומאז כל אהבל מאמין לה. החיים בנויים ממיליון החלטות קטנות לא רלוונטיות, ולפעמים כן רלוונטיות, שמתחברות בהמון מסלולים מקבילים. ברוב הזמן, אין לך שמץ של מושג לאן החיים לוקחים אותך והאם אתה עושה את הדברים "הנכונים".

כל הנחות היסוד שלך מוטעות, לא כי אתה לא בסדר - אלא כי ככה החברה מלמדת אותך. כמה אנשים שאתה מכיר ומשווה את עצמך אליהם באמת נמצאים בשפע כלכלי? כמה מהם יגיעו להגשמה אמיתית או יפרצו דרך יצירתית כלשהי בחייהם? אם כל כך חשוב לך לעמוד בסטנדרטים, מה דעתך לעמוד בסטנדרטים ראויים?

הרוב המוחלט של האנשים בישראל מאמינים שדירה למשל זה סטנדרט, חיים בדירה שהם לא באמת רוצים לחיות בה, משלמים משכנתאות שאי אפשר לעמוד בהן, הופכים לעבדים בחיי היום יום שלהם, ומשלמים 30 שנה שכירות לבנק, כשבזמן הזה יכלו לעשות השקעות חכמות ולהגיע ליציבות כלכלית בהרבה פחות שנים. אלה הסטנדרטים שאתה רוצה לחיות על פיהם?

אפשר בהחלט למנוע את ה"השתעבדות" הזו, יש דרכים לעשות את זה ויש מספיק אנשים שכבר הבינו את זה, ומנהלים את החיים שלהם אחרת לחלוטין. אם אתה רוצה אתה יכול ללכת ללמוד איך מגיעים לעצמאות כלכלית, איך חיים בכיוון נכון ואיך מייצרים הכנסות, זה בהחלט אפשרי בעזרת תוכנית פעולה אמיתית וחכמה, לא כזו שלומדים מהסטנדרט של הסביבה אלא מהסטנדרט הנכון.


צילום: אלוני מור

תירגע, אתה רק בן 24! אז מה אם אחיך כבר קנה דירה? מה זה אומר? שהחיים שלו טובים? הכול שטויות. אני כבר 17 שנים חי מאחורי הקלעים של האנושות, רואה את כל ה"מסודרים" כביכול וכולם, כולל אני, לא מסודרים עם עצמם. עכשיו זה הזמן שלך לחקור, לחפש ולטעות. אני חושב שלעזוב מקום עבודה כי הוא נראה לך לא מתאים ואחר כך ללמוד מזה, לחזור - ובהתנסות הבאה לעשות דברים אחרת זה מצוינות, וזו נמדדת מטעות ותיקון.

ההבדל בין אנשים מצוינים לבין אנשים בינוניים הוא יכולת התיקון. אם תעשה שלוש פעמים אותו הדבר, לא תלמד כלום ותחזור על אותה טעות - אז תהיה בבעיה כי, ככה אין מרחב תיקון והתפתחות. אבל, אם מפעם לפעם, גם אם זה יראה כדפוס התנהגות החוזר על עצמו, תלמד ותבין דברים אז תהיה במסלול המצוינות. ההבדל בין "תקיעות" לבין צמיחה זה למידה ותיקון.

דיברת על המון הנחות סטנדרטיות כשאמרת שסטודנט חייב לעבוד, גם אם זה בעבודות פשוטות שלא מתאימות לו, ושאין לו הרבה ברירות בגלל שהוא סטודנט. אבל עם כל ההנחות האלה - אני לא מסכים.

אני הייתי סטודנט מצטיין והתפרנסתי כמו מלך. היה לי קו של לחמניות, שהרוויח במושגים של היום 20,000 שקל בחודש - משעתיים וחצי עבודה ביום! כשהקימו את בריכת השחייה בעתלית וחיפשתי מה לעשות בחופשת הקיץ באתי עם חבר למנהל המתנ"ס, אמרנו לו שאנחנו שחיינים מהוללים ומעוניינים לפתוח בית ספר לשחייה. הוא הסכים מיד, נהיינו שותפים וכל קיץ הרווחתי ים של כסף. הקמתי ליין של מסיבות בחיפה ובאחת המסיבות שארגנתי היו 10,000 אנשים. שנים אחרי המסיבה הזאת שילמתי את ההוצאות על כל הנזקים שנעשו, אבל למדתי!

יזמות, יצירתיות, העזה ופריצת דרך זה הכי מתאים לסטודנט! הרי מה הופך אותך לסטודנט אמיתי? זה שאתה הולך ללימודים, מעתיק במבחנים, מקצר דרכים ובוחר את החוגים הכי טובים רק כדי לסמן "וי" עליהם? יושב שם ומעביר את הזמן? על מי אתה עובד? כולנו היינו שם. אלה השנים הכי טובות שלך, תהיה יצירתי, חד, תמצא משהו שכולם צריכים ואף אחד לא יודע לתת. אם אתה חושב כמו כולם, אז אל תתפלא שתגיע לאיפה שכולם מגיעים.

לשם האתגר, הנה שלוש הצעות שעשויות לסייע:

1. אל תאמין כל כך מהר למה שאנשים אומרים לך כי אלה לא סטנדרטים - זה שטויות במיץ עגבניות. אתה רוצה לחיות על פי סטנדרטים? תחיה על פי סטנדרטים של מצוינות!

2. אז מה אם אתה טועה? מה שמשנה זה אם אתה מתקן. תבדוק את עצמך ותראה מה אתה יכול לתקן לפעמים הבאות - טעות היא זהב טהור!


צילום: ingimage/ASAP

3. עכשיו כשאתה סטודנט, זה הזמן שלך להיות יוצא מגדר הרגיל. תחשוב יצירתי, מחוץ לקופסא, תחשוב למשל מה כל אמא צריכה שיגיע אליה עד הבית, ואיזה שירותים אתה יכול להמציא. יש מיליון רעיונות כאלה אבל אף אחד לא חושב עליהם, כי כולם חושבים אותו הדבר וכשכולם חושבים אותו הדבר - כולם מגיעים לאותו המקום, ובעוד 20 שנה ימצאו את עצמם משמינים, מתלוננים על המשכנתא ולא עושים סקס עם בת זוגם!

אבל אתה - תחיה אחרת. בצורה שתתחיל את המסלול לשם הוא ייקח אותך. אל תקשיב לאף אחד, תהיה יצירתי, תלמד, תציב לעצמך סטנדרטים יוצאים מגדר הרגיל, ותאתגר את עצמך כל הזמן. קיים משהו בשבילך שאתה טוב בו ועדיין לא רואה אותו כרגע. ולכן, כדאי לפתוח את האוזניים, לחקור ולהקדיש זמן כדי לפרוץ דרך - אלו הם סטנדרטים!