>> אני בת 51. הזוגיות שלי היא זוגיות שנייה. אני אמא לשני ילדים בוגרים. בן הזוגי הנוכחי, שצעיר ממני בעשר שנים, ואני, חושבים על האפשרות להביא ילד משותף. רציתי לדעת מהם הסיכויים והסיכונים בגיל כזה?

פרופ' לסינג עונה:

אם אתם רוצים להיות הורים לילד ואת בת 51, הסיכוי שאת תתעברי ביחסי מין רגילים הוא למעשה לא קיים. למעט מקרים נדירים, הוא למעשה לא קיים. אם את רוצה להרות ילד וללדת אותו אפשר לעשות את זה ע"י תרומת ביצית. לעבור בדיקות התאמה זה נטול הגיון רפואי. לעומת זאת, בתרומת ביצית זה אפשרי וזה נעשה. ישנם רופאים שעוסקים בתרומת ביצית והדבר הזה כמובן אפשרי ויקדימו לכך מספר בדיקות כדי ללמוד את בריאותך, אבל זה נתיב שהוא כן אפשרי. אני ממליץ שתפני לרופא הנשים שלך, הוא ידע בנקל להפנות אותך לאנשים שעוסקים בתרומת ביצית.

>> אני בהריון ראשון, שבוע 35. הרופאה המטפלת שלי מצאה בהערכות משקל שבטן העובר קטנה בשבועיים מגיל ההיריון. הראש התאים לשבוע, עצם הירך התאימה לשבוע והבטן התאימה לשבועיים פחות. הרופאה הייתה קצת בלחץ מזה, ורציתי לשמוע ממך למה.

פרופ' לסינג עונה:

קודם כל נאמר שאנחנו בשבוע 35 ויהיה אשר יהיה, אנחנו מתעסקים עם עובר שהוא כמעט בשל לחלוטין. העובר הזה עבר את כל הבדיקות שיכולות להיות והכל תקין. יש עוברים שהם קצת יותר רזים, יש עוברים שהם קצת יותר שמנמנים. סטיות של עד עשרה ימים הן בתחום הנורמה. לפעמים אם יש בעיה של הספקת דם דרך השליה, אם השליה מזדקנת בטרם עת, ואז יש הספקת דם או מזון מופחתת לעובר, אז זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך שהיקף הבטן של העובר יורד.


צילום: ingimage.com

מה אנחנו עושים בסיטואציות כאלה? מציינים את מה שהרופאה ציינה, ומזמינה אותך לעוד 10 ימים לבדיקה נוספת. אם העובר ממשיך לגדול ויהיה קצב הגדילה אשר יהיה, את מרגישה את התנועות כהלכה, כמות המים תקינה, הרי אנחנו נמשיך ככה עד הלידה. היה ויתברר שהיקף הבטן לא גדל בעשרת הימים מאז הבדיקה הקודמת, אז יתנהל דיון האם כדאי ליילד אותך או לא.

>> שני ההריונות הראשונים שלי היו תקינים והסתיימו בלידה רגילה. ההריון השלישי, הריון ספונטני של תאומות, הסתיים בשבוע 32 לאחר הפרדות שליה בניתוח חירום קיסרי. זה היה קצת טראומה בשבילי. לקחתי בחשבון שזה יכול להיות קיסרי בגלל שזה תאומים. אני שנתיים וחצי אחרי. אם ארצה עוד היריון, אני צריכה לחשוש ממה שקורה לרחם שלי ולתהות מדוע הייתה היפרדות שליה?

פרופ' לסינג עונה:

קודם כל תבטלי את המילה טראומה ותאמרי לעצמך, יש לי ארבעה ילדים נהדרים. הריונות עם תאומים יש להם סיכוי יותר גבוה של הפרדות שליה, זה אחד הסיבוכים שיכולים לקרות. את הגעת במועד לבית החולים והרופאים הגיבו כהלכה ויילדו את הילדים. אז בהיריון הבא, אם יהיה עובר אחד שיהיה במצג ראש וממדיו לא יהיו גדולים יתר על המידה, הרי תוכלי ללדת בלידה רגילה. היה ותחפצי ללדת בניתוח קיסרי אז הרופא יתאם לך מועד לניתוח. אין טראומה ויש תכנית.