אני בהריון הראשון שלי, מטופלת כבר שנתיים בתרופות פסיכיאטריות. הרופא שלי חותר לזה שאפסיק את התרופות בשליש האחרון של ההריון. אני מאוד לא רוצה להפסיק. גם אחרי ייעוץ טרטולוגי שקיבלתי ומחשבות על הנקה, אני עדיין לא רוצה להפסיק את התרופות אבל הרופא שלי לוחץ בכיוון הזה. רציתי לשמוע את דעת הפרופסור.

פרופ' לסינג עונה: קשה לי לומר לך מה דעתי, מפני שאני לא יודע את הסיבות שבגינן את לוקחת את התרופות הללו. אם הייעוץ הטרטולוגי אומר שאת יכולה לקחת וזה לא מפריע לך ואת מרגישה את הצורך, אז אני נוטה לחשוב שראוי שתיקחי, גם אם זה מגביל את ההנקה, וזה דבר שאני צריך לבדוק כי אני לא זוכר את הקשר שבין זה לבין כמה זה עובר בהנקה ואם זה פוגע ביילוד. אבל מכיוון שאת נזקקת לזה, בריאותך, בעיקר לאחר לידה, חשובה יותר מאשר ההנקה עצמה.


כדאי לקחת תרופות פסיכיאטריות, גם על חשבון הנקה. צילום אילוסטרציה: ingimage/ASAP

רציתי לשאול על הקשר בין מחסור בוויטמין D לבין הפלות. אני בת 45, אחרי שתי הפלות שהתרחשו עוד בטרם ראינו שק ודופק והפלה שלישית לפני חצי שנה בערך, אחרי שראינו שק חלמון וקוטב עוברי. כשהגענו לבדוק דופק, לא ראינו דופק, וההפלה בסופו של דבר הייתה טבעית. ויטמין D אצלי נמוך מאוד. עשיתי את כל הבדיקות האפשריות. נשארו לי שני עוברים מוקפאים ולפני שאני מחזירה אותם אני רוצה להבין אם זאת הסיבה.

פרופ' לסינג עונה: אני מוכרח לומר את האמת: אני לא מכיר את הקשר בין חוסר בוויטמין D לבין הפלות. הפלות בגיל 45, לצערי, הן מאוד שכיחות. הפלות בגיל הזה נובעות מהפרעות ראשוניות שקיימות בביצית מעצם היותה בת 45, שהרי גיל הביצית הוא כגילך ואולי אפילו יותר (משך העוברות).

אישה בת 45, ביציותיה הן כמעט בנות 46. כשאנחנו בודקים במערכות של IVF ביציות ועוברים אצל זוגות בני 45, אנחנו רואים, באחוז ניכר, סטיות כרומוזומליות שנובעות מעובדת הגיל. 
זה גם מסביר מדוע אין כמעט הריונות מעבר לגיל 45 . זאת הסיבה לכך שבארץ כמו במרבית המקומות האחרים לא עושים IVF מעבר לגיל 45 עם ביציות האישה, כי הסיכוי לזה הוא נמוך.

לצערי, הפלות בגיל הזה הן תופעה שכיחה שאני איני מייחס אותה כלל לחוסר בוויטמין D. חוסר בוויטמין את יכולה להשלים על ידי נטילת ויטמין D. לעניין הקושי לא להפיל בגיל הזה, אין לנו תרופות אחרות. ואם יש לך עוברים מוקפאים, אני הייתי מציע לך להחזיר אותם בלי קשר וזיקה לחוסר בוויטמין.

רציתי לשאול לגבי הרפס וניתוח קיסרי, האם יש קשר בין שניהם?

פרופ' לסינג עונה: אם יש לך נגעים של הרפס, כלומר אם יש לך הרפס פעיל במהלך הלידה, צריך לעשות ניתוח קיסרי. אם אין הרפס בתעלת הלידה באזור הנרתיק, הפות, את יכולה ללדת בלידה רגילה. אני מדגיש: רק התקף פעיל של הרפס במהלך הלידה עצמה. יש נשים שיש להן התקפי הרפס בתדירות גבוהה, אגב, והן לוקחות גם במהלך ההריון טיפול מונע להרפס. 

פרופ' יוסי לסינג הוא מנהל בית החולים ליס. תוכניתו "תשעה חודשים" משודרת בכל שישי (12:00-13:00) ברדיו 99FM.


ניתוח קיסרי, יבוצע עם יש הרפס פעיל. צילום: ingimage/ASAP