>> רציתי לשאול לגבי מועד ביצוע בדיקת השקיפות העורפית. האם לספור מהיום המקורי של תחילת המחזור או מגיל ההריון שהרופא קבע לי? קצת בלבלו אותי בעניין הזה. אחרי שמצאו את דופק העובר, גיל ההריון קוצר בשבוע. וכשהייתי בשבוע שעבר אצל הרופא, הוא אמר שהעובר גדול יחסית ושצריך לחזור לתאריך המקורי. בדיקת השקיפות העורפית שלי נקבעה לשבוע ה-13 ורציתי לדעת עד כמה זה קריטי.

פרופ' לסינג עונה:

זה לא קריטי. גיל ההריון הוא 40 שבועות שהמניין שלהם מתחיל ביום הראשון של הווסת האחרון. לימים, כשהתחלנו להשתמש באולטרה-סאונד שמאפשר למדוד את ההריון, למדנו שלפעמים ההריון לא מתחיל בדיוק שבועיים אחרי הווסת האחרון, כי יכול להיות שהביוץ היה שבוע אחר כך. כאשר אנחנו לא זוכרים את מועד הווסת האחרון, אנחנו מודדים את העובר ומעריכים את גיל ההריון לפי אורך העובר. למשל גיל שבעה שבועות: תקבעי את היום הראשון של הווסת האחרון לפי שבעה שבועות אחורה. בשבועות הראשונים של ההריון הערכת גיל ההריון על פי אורכו של העובר היא די מדויקת. 13 שבועות זה תאריך ראוי לעשות בדיקת שקיפות עורפית וסקירת מערכות. גם כל תאריך בין 14 ל-16 מתאים, אז לא להיות במתח.

>> אני בת 28, בהריון הראשון, בשבוע השמיני, ולצערי היינו בבדיקה ואמרו לנו שאין דופק. נאמר לי שיש לי שתי אופציות: לעשות שאיבה או טיפול בכדורים, ואני לא בדיוק מבינה. אני עדיין קצת נסערת ולא יודעת מה לעשות.

פרופ' לסינג עונה:

זה באמת סיפור עצוב. יחד עם זאת אני רוצה לומר שהפלות טבעיות הן תופעה מאוד שכיחה אצל כמעט 20% מהנשים. לא להיבהל מהדבר הזה, ואין לכך שום משמעות לגבי העתיד. ההריון הזה הסתיים משום שהוא כמו ברוב המקרים, היה מקולקל. ישנן שתי דרכים לעשות את זה - דרך אחת היא לקחת כדורים שנקראים "ציטוטק". 


צילום: ingimage/ASAP

את הכדורים שמים בנרתיק או מתחת ללשון והם מביאים להתכווצויות של הרחם ולפליטת העובר. אצל שמונה נשים הטיפול הזה יצליח ואצל אחת או שתיים זה לא יצליח. החיסרון הוא שזה לא פותר לכולן את הבעיה, וזה יכול לקחת שעות או לפעמים גם יום או יומיים, ולפעמים צריך לחזור על זה שוב. כשמסיימים את הפעולה, ממליצים לבוא לעשות אולטרה-סאונד אחרי מספר ימים ולבדוק שאכן הרחם ריק.

היתרון? אנשים אומרים שלא לעשות הרדמה ולא לשאוב זה יתרון, אני לא בטוח. משום שהדרך האחרת אומנם כרוכה בהרדמה ואנשים נרתעים מהרדמה במידה לא מבוטלת של צדק, אבל הפחד הוא לא פרופורציונלי, ואני אומר את זה בזהירות. מדובר בהרדמה קצרה, מומלץ לקחת כדורי ציטוטק שלוש שעות לפני הפעולה, זה מרכך את צוואר הרחם ואז שואבים בוואקום את תוכן ההריון. הפעולה נעשית תחת אולטרה-סאונד ורואים שהרחם ריק ושעתיים־שלוש לאחר מכן המטופלת הולכת לדרכה. הפעולה היא מהירה ויותר תכליתית.

>> האם קיימים הורמונים שניתן לקחת בגיל המעבר כדי להגביר את החשק המיני?

פרופ' לסינג עונה:

טיפול הורמונלי ניתן לנשים בגיל המעבר שהאסטרוגן ניטל מגופן, כשהשחלות חדלו מלפעול. התסמינים הקלאסיים של גיל המעבר הם גלי חום, הפרעות שינה, בעיות של חוסר ריכוז ולימים יכול להופיע גם יובש נרתיקי. במקביל, אבל לא כולן, זה לא חלק מהתסמונת, נשים יספרו על אובדן החשק המיני. הטיפול ההורמונלי מבוסס על כך שאנחנו נותנים למטופלת שני הורמונים - אסטרוגן ופרוגסטרון. התכשירים האלה לא יחזירו את החשק המיני.

להחזיר את החשק המיני זה עניין פחות הורמונלי ויותר פסיכולוגי אצל האישה, אבל אנחנו יודעים שתוספת קלה של הורמון מין גברי, טסטוסטרון, במינונים זעירים ביותר, יש לה השפעה טובה על הליבידו, על החשק המיני. ישנה תרופה אחת שאנחנו נותנים, תכשיר שקוראים לו "ליויאל" שהוא מתפרק בגוף האישה ויוצר אפקט גם של אסטרוגן ושל פרוגסטרון ויש לו גם אפקט מסוים של טסטוסטרון, ולא מעט נשים מדווחות על עלייה מסוימת בחשק המיני.