אני בת 32 וסובלת ממחלת לחץ דם כרונית. אני בשבוע העשירי להריון ובשבוע האחרון לחץ הדם שלי לא מאוזן. הוא נע בין 160/110 לערכים של 130/85, שזה בגבול התקין. יש לי בחילות וסחרחורות וכשפניתי לרופא שלי הוא אמר שזה נראה לו כמו קדם רעלת. מה עושים? איך מטפלים? 

פרופ' לסינג עונה:  

רעלת הריון היא מחלה שאנחנו לא יודעים בדיוק מה הסיבה שגורמת לה. אבל אנחנו מכירים אותה. זו מחלה שמלווה את סופו של ההריון, סביב הלידה ויכולה להופיע גם בימים הראשונים שלאחר הלידה, והיא מתאפיינת ביתר לחץ דם ובחלבון בשתן. רעלת הריון יכולה לפקוד 6%-8% מהנשים בהריון ושכיחה יותר אצל נשים שזו לידת הבכורה שלהן.

אחד הדברים שיכולים להעלות את הסכנה לרעלת הריון, הוא כל מיני מחלות רקע ואחת מהן היא לחץ דם שמלווה את האישה ההרה עוד טרם ההריון שלה. במקרה כזה, אנחנו צריכים לוודא שאת תהיי מאוזנת מבחינת לחץ הדם. זאת אומרת שהרופא שמטפל בלחץ הדם שלך צריך לדאוג שאת תהיי מאוזנת, ויש לנו תרופות שניתן לתת בביטחון מלא בהריון. אם את תהיי מאוזנת כהלכה בטיפול תרופתי ראוי ובמעקב צמוד, הרי סיכוייך לפתח רעלת הריון הם כמו של כל אישה אחרת באוכלוסייה. 

בחילות בשבוע השמיני-תשיעי יש גם לנשים שלחץ הדם שלהן תקין. אני לא מכיר רעלת הריון בשבוע העשירי להריון. אני מציע שתפני למרפאה של הריון בסיכון גבוה או תתקשרי לרופא שעוסק בהריון בסיכון גבוה, והיעד יהיה איזון קפדני של ערכי לחץ דמך על פני כל היום. 

אשתי בת 27, אנחנו בשבוע ה-31 להריון. זה שבוע וחצי היא סובלת מצרידות מאוד קשה. הלכנו אתמול לרופא אף, אוזן וגרון שאמר שיש לה פוליפ על מיתרי הקול. הוא רשם לה משאף סטרואידים וכדורים לשבעה ימים. אנחנו לא ששים להשתמש בסטרואידים ורצינו לקבל חוות דעת נוספת - ולדעת אם זה יכול לפגוע בעובר. 

פרופ' לסינג עונה: 

הטיפול בסטרואידים לא צריך להיות בעייתי כלל. לוקחים את זה בתרסיס ובכמות קטנה, זה לא שהיא מקבלת טיפול בסטרואידים בתחילת ההריון. זה גם חשוב מתי היא מקבלת את התרופות. אתם בשבוע ה-31 ובתרסיס סטרואידים, שגם חולי אסתמה לא פעם מקבלים, אין שום נזק בשלב זה. אגב, כשאנחנו רוצים להביא להבשלת הריאות של העובר, אנחנו נותנים סטרואידים, וגם על רקע של מחלות עור של האם. אני לא הייתי מהסס, כי חשוב לטפל בבצקת שיש לה על מיתרי הקול. התרסיס שהיא קיבלה עוזר לאם ולא מזיק ליילוד. 


צילום אילוסטרציה: ingimage.com

עשיתי צילום רחם. אני לפני טיפולי פוריות ורציתי לבקש פענוח של משהו שנמצא בתשובה - פגם מילוי וחצוצרה ימנית לא הודגמה. רציתי לדעת מה זה אומר. הפנו אותי להיסטרוסקופיה ניתוחית ורציתי להתייעץ.

פרופ' לסינג עונה:  

צילום רחם הוא פעולה שהרופא בטיפולי פריון לעתים מציע למטופלת. מזריקים נוזל שמכיל יוד אל תוך חלל הרחם, ובעת ההזרקה מצלמים את האגן הקטן וחומר הניגוד משרטט את מבנה הרחם, חודר דרך החצוצרות ואמור לפרוץ דרכן אל תוך חלל הבטן. אם אנחנו רואים שחלל הרחם תקין לחלוטין, ויש מעבר של צבע דרך שתי החצוצרות, הרופא יעדכן שחלל הרחם תקין, החצוצרות חדירות למלוא אורכן, ומעבר הצבע חופשי. זה אומר שאין שום מחסום שמונע מהזרע להגיע אל הביצית.

הפענוח אצלך אומר שיש משהו בחלל הרחם, איזה פגם מילוי, איזו הידבקות ושדרך חצוצרה אחת לא פרץ צבע כלל. הדבר הזה, שבצילום רחם רואים שבחצוצרה אחת לא עובר צבע קורה לעתים די קרובות. אם אין היסטוריה מקדימה, הרי זה לא ב-100% משקף את המציאות. לעתים הזרקת הצבע גורמת להתכווצות החצוצרות, מה שמונע את מעבר הצבע, ואז הפענוח הוא שיש לנו בעיה בחצוצרות. יש גם פגם מילוי בתוך חלל הרחם ולכן צריך לראות אם זו איזושהי תקלה שנובעת מעצם הפעולה או שמא זה אמיתי. כדי לדעת אם זה אמיתי, צריך לעשות היסטרוסקופיה. אפשר לעשות היסטרוסקופיה אבחנתית, פעולה שנעשית בלי הרדמה. מכניסים סיב אופטי לתוך חלל הרחם ובודקים אם יש או אין פגם מילוי.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן