יעל (33), נשואה זה שנה, פונה לרופא הנשים המטפל, בשבוע השישי להריונה הראשון. בבדיקת הסונר הודגם עובר יחיד בעל דופק התואם את גיל ההריון. מבחינה רפואית אין כל מחלה ואין מחלות במשפחתה. גובהה של יעל 1.69 מ' ומשקלה 97 ק"ג. הרופא ממליץ, למרות זאת, על מעקב הריון על ידי רופא הבקי בהריונות מורכבים. 

השמנת יתר נקבעת כשמדד ה-Body Mass Index) BMI) הוא מעל 30. מדד זה מחושב על ידי חלוקת המשקל (בק"ג) בגובה בריבוע (במטרים). במקרה זה ליעל השמנת יתר וה-BMI המחושב שלה הינו 34. טווח ה-BMI התקין הוא 21-25. ערכים מ-25 ל-30 מבטאים עודף משקל, וכאשר הערך נמוך מ-21 הוא קשור בתת-משקל. במצבי השמנת יתר ה-BMI מחולק לשלוש רמות על פי חומרת המצב: 30-35 השמנת יתר מדרגה ראשונה, 35-40 השמנת יתר מדרגה שנייה, וכאשר ה-BMI מעל 40 מדובר בהשמנת יתר חולנית קשה. 

>> רוצים לקבל ניוזלטר של אתר דה פוסט? הירשמו כאן

השמנת יתר בקרב נשים קשורה בשיעור סיבוכים גבוה טרם ההריון, כמו הפרעות בביוץ, וכתוצאה מכך אי-פריון, ובשיעור גבוה יותר של מומים מולדים והפלות טבעיות בתחילת ההריון, שיעור מוגבר של סוכרת הריונית ומחלות יתר לחץ דם ורעלת הריון. כמו כן דווח על עלייה בשיעור תמותת עוברים תוך רחמית, עלייה בצורך לבצע השראת לידה, עלייה בשכיחות לידות מכשירניות ועלייה בשכיחות ניתוחים קיסריים. כמו כן, שיעור האירועים של קרישתיות היתר לאחר הלידה ואף מות האם כתוצאה מכך גבוה באופן משמעותי בקרב נשים שמנות.

מה ניתן להציע ליעל? 

הדבר הנכון ביותר שיש להמליץ ליעל הוא ירידה במשקל טרם ההריון. הדבר נכון במיוחד לגבי נשים המעוניינות להיכנס להריון ולוקות בהפרעת ביוץ עקב השמנת יתר. הוכח כי ירידה במשקל במשך שנה בשילוב פעילות גופנית משפרות באופן משמעותי את שיעור הפריון העצמוני ומפחיתות את שיעורי הסיבוכים בהריון הקשורים בהשמנת יתר של האם. ידוע היטב כי קיים קושי אמיתי לרדת במשקל, ורק מעט נשים המנסות טיפול דיאטתי מצליחות לרדת במשקל ולשמור על משקל תקין. רבות מן הנשים אוגרות משקל מהריון להריון, כך שמשקלן לאחר שני הריונות ויותר גבוה בהרבה ממשקלן טרם ההריון הראשון. לכן יש לדון בכובד ראש על האפשרות לניתוח בריאטרי (להפחתת משקל). 


צילום: ingimage.com

עוד יש לזכור כי במסגרת ההכנה להריון בקרב נשים שמנות יש לדאוג למינון מספק של חומצה פולית (מינון גבוה יותר מזה הניתן לכלל האוכלוסייה) לצורך הפחתת מומים במערכת העצבים. כמו כן יש לבצע בדיקות דם מקיפות לשלילת מחלות נוספות כגון סוכרת הריונית ויתר שומנים בדם, ומעקב אחר לחץ דם לשלילת יתר לחץ דם כרוני טרם ההריון. 

משהתברר כי יעל בהריון, ברור כי לא ניתן להציע ניתוח בריאטרי. בניגוד למחשבה המוטעית, יעל לא חייבת כלל להעלות משקל בהריון. בעבר סברו כי ירידה במשקל במהלך ההריון מסוכנת ויכולה להביא לפגיעה במהלך ההריון, ובכן הדבר כנראה נכון בחלקו בנשים שמשקלן הטרום הריוני תקין, אך בנשים עם משקל עודף, ובמיוחד בנשים הסובלות מהשמנת יתר משמעותית, הימנעות מעלייה במשקל ואף ירידה מתונה במשקל במהלך ההריון תוך ביצוע דיאטה מתאימה ומאוזנת ותחת פיקוח רפואי, נמצאה קשורה בתוצאות הריון טובות בהרבה מאלה של נשים שמנות שעלו במשקל במהלך ההריון. ירידה במשקל הביאה לירידה בשיעור סוכרת ההריון, רעלת הריון והפחתת שיעור הניתוחים הקיסריים. 

כמו כן, במהלך ההריון יש לדאוג לביצוע בדיקת אולטרה-סאונד לצורך סקירת המערכות תוך שימוש בציוד מתאים ועל ידי מומחים שלהם ניסיון בסקירות מערכות מסוג זה. במידת הצורך, וכאשר הרופא המבצע את הסקירה סבור כי לא הצליח להדגים היטב את לב העובר, יש לשקול להפנות ההרה לביצוע אקו לב עוברי במהלך ההריון. 

בדיקת סקר לסוכרת הריון מתבצעת בדרך כלל בין השבועות 24-28. בנשים שמנות יש לשקול הקדמת מבחן הסקר כבר לשבוע ה-20, ובמידה שהבדיקה תקינה - לבצעה שוב בשבועות 24-28. כמו כן יש הממליצים ישירות על מבחן העמסת סוכר של 100 גרם בצום (הבדיקה האבחנתית) ולא בדיקת הסקר של 50 גרם, וזאת מן הטעם של שכיחות גבוהה של סוכרת הריון בקרב נשים שמנות. 

יש לבצע מעקב אחר לחץ הדם והופעת חלבון בשתן במיוחד במהלך הטרימסטר השלישי להריון (לאחר השבוע ה-28) עקב השכיחות הגבוהה יותר של מחלות יתר לחץ דם בכלל ורעלת הריון בפרט. 

במהלך הלידה, ובמיוחד אם הלידה מתמשכת וארוכה (שכיחותה גבוהה יותר בקרב נשים שמנות) יש לדאוג לחבוש את השוקיים והירכיים בתחבושות אלסטיות או בגרביים מיוחדים המאפשרים "חליבה" טובה יותר של הדם הוורידי ומקטינים את הסיכוי להיווצרות קרישים. כמו כן, לאחר הלידה יש להמליץ על ניוד מהיר והימנעות משכיבה ארוכה וממושכת במיטה. לעתים, כאשר קיימים גורמי סיכון נוספים פרט להשמנת היתר כגון עישון, ורידים בולטים וגדושים בגפיים התחתונות או לידה בניתוח קיסרי - יש להמליץ על מתן זריקות ל"דילול הדם" לצורך הקטנת הסיבוכים לקרישתיות יתר. 

חשוב להדריך את היולדת בנוגע לסיכונים לחייה ולאיכות חייה מהשמנת יתר, ולהדריכה לירידה במשקל ולחינוך תזונתי טרם כניסתה להריון נוסף.

התוכנית "9 חודשים" עם פרופ' יוסי לסינג משודרת בכל יום שישי (12:00-13:00) ברדיו אקו 99FM.